Şeb-i Arus ve Noel Bir Arada Kutlandı!

Şeb-i Arus ve Noel Bir Arada Kutlandı!

Beşiktaş Belediyesi, Şeb-i Arus ve Noel bayramının bir arada kutlandığı anlamlı bir gece düzenledi.

Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı

Beşiktaş Belediyesi, 3 semavi dinin temsilcilerini bir araya getirerek Mevlana’nın "Vuslat" gecesi olan Şeb-i Arus'u ve Hristiyanların bayramı olan Noel'i bir arada kutladı.

Beşiktaş Belediyesi, Mevlânâ Celaleddin- i Rumi’nin 742. "Vuslat" yıldönümü olan Şeb-i Arus’u ve Hristiyan yurttaşların bayramı olan Noel bayramını Su Ada’da düzenlediği büyük bir organizasyonla kutladı. Programa Beşiktaş Belediye Başkan’ı Av. Murat Hazinedar, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Musevilerinin Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Horepiskopos Yusuf Sağ, Türkiye Ermeni Katolik Ruhani Lideri Başpiskopos Levon Zekiyan, Süryani Kadim Kilisesi Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin ve çok sayıda davetli katıldı. Yedi Bölge Yedi İklim Dil korosunun sahne aldığı gecede farklı kültürlerin şarkı ve türküleri seslendirildi. Gecede semazenlerin yaptığı sema gösterisi ise herkesi büyüledi.

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği gecede 3 semavi dinin temsilcileri birlik beraberlik ve kardeşlik mesajı verdi. Ayrıca geceye katılan davetliler Şeb-i Arus’un ve Noel’in böyle bir organizasyonla bir arada gerçekleştirilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

BAŞKAN HAZİNEDAR: TÜRKİYE’DE YİNE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Geceye ev sahipliği yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, “Anadolu’nun değerlerinin belki de en önde geleni Hazreti Mevlana. Onun düğün gecesi. Onun ifadesiyle Allah’a ulaştığı anı yaşamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bunu yaparken komşumuz olan, kardeşlerimiz olan farklı dinin mensuplarına da el uzatıyoruz. Onların bayramlarını da ortak değerlerimiz olarak görüyoruz. Ortak değerleri birlikte yaşatıyoruz. Mezhebi, dini ne olursa olsun Hazreti Mevlana’nın mesajlarına uygun bir gece yaşatmak istedik. Geçen hafta Hanuka Bayramı'nda yurttaşlarımızla birlikte olduk. Şimdi de Noel’i birlikte kutluyoruz ve elbette Hazreti Mevlana’nın mesajlarını burada aktarıyoruz. Onun inançlara ve değerlere olağanüstü saygı gösteren Anadolu’nun belki de en önemli simgesini burada rahmetle anıyoruz. Allah’a ulaşmanın en önemli yolu el tutmaktır, el uzatmaktır, birliktir. 'Birlikte rahmet var' diyen bir inancın mensuplarıyız. Dolayısıyla bu gece belki de Türkiye’de ilk defa Hazreti Mevlana’yı anarken onun mesajını da komşularımızla, farklı inancın mensuplarıyla çoğunluk olarak biz Müslümanların el uzatmasıyla Hristiyan kardeşlerimizin bayramlarını da birlikte kutluyoruz” diye konuştu.

BARTHOLOMEOS’TAN DÜNYAYA MESAJ!

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise yaptığı konuşmada, “Medeniyetler beşiği olduğuna inandığımız Ortadoğu coğrafyası her gün biraz daha kötüye gitmektedir. Siyasi, etnik, dinsel, mezhepsel sebepler uğruna insan hayatı feda ediliyor. İnsanlar yurtlarından kovuluyor. Aileler dağılıyor. Var olma ve gelecek yaratma hakları ellerinden alınıyor. Tüm bu gelişmeleri dini veya milli bir yorum getirerek mesuliyetlerimizden arınamayız. Milyonların acısını oluşturan şartların sorumluluğu ve vebali hepimizin omuzlarındadır. Ne silah, ne siyasiler ne de güçlü ekonomi ve teknolojiler insanların haklarını koruyamadığına göre gelin hep birlikte sevgi, inanç ve dayanışma kavramlarını birleştirip geliştirerek insan değerini koruyalım. Biz insanların en kutsal bayramı olan Noel, Hazreti İsa’nın doğumunu ifade eder ve bu bayram müjdesi; sevgi, sabır, merhamet, kanaat, dayanışma, adalet ve ilmi temel değerlerin gelişmesine vesile olsun. Kardeşliğimizi, dostluğumuzu, beraberliğimizi pekiştirsin” şeklinde konuştu.

BARTHOLOMEOS, MEVLANA'NIN SÖZLERİNİ OKUDU
Hazreti Mevlana’nın Müslümanlığı en güzel duygularla yaşadığını ve bıraktığı eserlerle topluma ilham kaynağı olduğunu belirten Bartholomeos, Mevlana’nın, “Sevgide güneş gibi ol. Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol. Hataları örtmede gece gibi ol. Tevazuda toprak gibi ol. Öfkede ölü gibi ol. Her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” dizelerini okuyarak sözlerine son verdi.
 

Foto Galeri


Yeni Haberler