Beşiktaş’ta Barışmak!

Beşiktaş’ta Barışmak!

Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali 6 Mayıs Cuma günü "Barış Korteji" ile başladı!

Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2016 Cuma

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali’nin açılışına Başkan Murat Hazinedar, Amerika, Kanada, Japonya, Venezuela Başkonsolosları, yurt dışından gelen belediye başkanları, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Beşiktaş'tan Dünya'ya Çiçeklerle Barış Mesajı!
Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali rengârenk çiçeklerle süslenmiş araçlar, bisikletliler, çiçek çocuklar, bando takımı, çiçeklerden yapılan dev Türk bayrağı ve her yaştan vatandaşın katıldığı “Barış Korteji”yle başladı. The Plaza Otel önünden hareket eden kortej; sevgi, barış, birlik beraberlik şarkıları ve renkli dans gösterileri eşliğinde bahara ve barışa merhaba demek için yürüdü. İş yerleri ve evlerindeki vatandaşlar da camlardan ve balkonlardan ıslıklar ve alkışlarla korteje eşlik etti. Kortejin Barbaros Bulvarı'ndan geçerek Beşiktaş Meydanı'na gelmesinin ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar festivalin açılışını gerçekleştirdi. Bayram havasında gerçekleşen açılışta çocuklar, gençler ellerinde çeşitli ülkelerin bayraklarıyla tüm dünyaya "Barış istiyoruz!" mesajları verdi.

"Yeşilden doğadan yola çıkarak barış için mesajlar vereceğiz"
Festivalin açılışında konuşan Başkan Hazinedar, “Hem özgürlüklerin, hem özgürlükçü değerlerin, hem inanlara saygının en güzel yaşandığı dediği Beşiktaş'tan büyük mesajlar verilmesi gerekiyor” dedi. Hazinedar gençlere seslenerek "Buranın çocukları ve gençleri olarak sizler başarınızla Beşiktaş'tan geleceğe, Beşiktaş'tan İstanbul'a, Beşiktaş'tan Türkiye'ye, Beşiktaş'tan dünyaya en güzel mesajları vermelisiniz. Burada yeşilden doğadan yola çıkarak barış için mesajlar vereceğiz. Ama bunu yaparken Beşiktaş semtinin, aziz Atatürk'ün yaşadığı ve öldüğü onun Milli Mücadele'ye Avrupa'dan ilk adım attığı Barbaros Meydanı'ndan Beşiktaş İskelesi'nden bu mesajları vereceğiz" dedi.

Beşiktaş’taki bu festivalde çok sayıda ulusal ve uluslararası tasarımcının Beşiktaşlılara ve İstanbullulara eserlerini sunacağını dile getiren Başkan Murat Hazinedar, “Çok sayıda sektör temsilcisi hiçbir kâr amacı gütmeden, ticari amaç olmadan bir festivalde yer alacak. Bu festival belki ilk ama özellikle İngiltere Londra'da yapılan "Chelsea Flower Show"un 23 sene direktörlüğünü yapmış olan Stephen Bennett'ın direktörlüğünde belki ilk seferinde uluslararası bir karakter kazanacak. Gerçekten benim de içime sinen bir başlangıçla festivalimiz bugün başlıyor" diyen Hazinedar, festival bahçelerinin küratörlüğünü yapan Andrew Tomlin Fisher'e, festivale emek verenlere ve katılımcılara teşekkür ederek festivalin tüm Beşiktaşlılara ve İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.

Festivale İstanbulluların yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisi yoğundu. Beşiktaş'ın çeşitli noktalarındaki parkları gezen ziyaretçiler bir yandan ulusal ve uluslararası tasarımcıların tasarladığı gösteri bahçelerini gezerken diğer yandan kesme çiçekçilerin perakende satış yaptığı Çiçek Pazarı'nda egzotik çiçekler, ev bitkileri ve alışılmadık bitkilerden yapılan çeşitli tasarımları da görme şansı yakaladı.

Beşiktaş’ta 10 gün boyunca devam edecek olan festival için, parklar, bahçeler ve meydanlar çiçeklerle donatıldı. Ayrıca Beşiktaş’taki parkları ziyaret edecek olan vatandaşları ve turistleri her gün farklı bir sürpriz bekliyor.

Festival hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Foto Galeri


Yeni Haberler