Kamuoyuna Duyurulur...

Kamuoyuna Duyurulur...

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2017 Perşembe

Bugün (14 Aralık 2017) yine birtakım basın ve yayın organlarında Beşiktaş Belediyesi’nin araç ihalesiyle ilgili akıl almaz iftiralar ve asılsız iddialar içeren haberler kaleme alınmıştır.

Beşiktaş Belediyesi’ni ve Sayın Başkanımız Av. Murat Hazinedar’ı hedef alan ve son dönemde giderek arttırılarak sistemli bir şekilde yürütülen karalama kampanyası ve itibar suikastı kapsamında yapılan bu haberler karşısında bu açıklamayı yapma gereği hâsıl olmuştur.

Öncelikle şunu tüm basın mensuplarımız ve kamuoyu bilmelidir ki, bahsi geçen “Beşiktaş Belediye Başkanlığı belediye hizmetlerinde görevlendirilmek üzere 146 sürücü kiralanması hizmet alımı işi” adıyla gerçekleştirilen ve 01.10.2017 - 31.12.2017 tarihleri arasını kapsayan araç ihalesi, 22.09.2017 tarihinde kapsamında bütün mevzuata ve başta “4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu” olmak üzere ilgili tüm kanunlara uygun şekilde yapılmıştır. İddia edildiği gibi hiçbir usulsüzlük söz konusu değildir ve bahsi geçen rakamların hepsi hayal ürünüdür.

Söz konusu haberlerde “belediyenin çeşitli birimlerinde kullanılması için iki aylığına 201 araçlık kiralanma ihalesi yapıldığı” ve “201 araç kiralanması için belediyenin kasasından tam 6 milyon 332 bin TL çıktığı” iddia edilmiştir. Öncelikle 15.000 TL’ye kiralanan tek bir araç yoktur, ihale şartnamesinde de görüleceği üzere binek araçlarda en yüksek kiralama ücreti 1.610 TL’dir. Ayrıca söz konusu ihale, haberde uydurulduğu gibi 2 aylık değil, 3 aylık bir ihale olup, ihale bedeli olarak verilen 6 milyon 332 bin TL sayısı da yanlıştır. İddia edilen ve gerçek rakamlar arasındaki bu uçurum, haberi yapanların kötü niyetini ve kamuoyunda Beşiktaş Belediyesi ve Sayın Başkanımız Av. Murat Hazinedar hakkında algı operasyonu oluşturma gayretlerini apaçık ortaya koymaktadır.

Ayrıca bu araç ihalesi söz konusu haberlerde uydurulduğu gibi sadece binek araçları değil, belediyemizin hizmetlerinde kullanılan tüm iş ve topluma hizmet araçlarını da
kapsamaktadır. Tüm ilçe belediyelerinin yaptığı araç ihaleleri de incelenip karşılaştırma yapıldığında, ihalemizdeki rakamların iddia edildiği gibi yüksek rakamlar olmadığı ve olağan kiralama bedelleri olduğu görülecektir. Ayrıca “gerçek” basın mensupluğu, söz konusu haberlerde yapıldığı gibi “çamur at izi kalsın” kalitesizliğinde masa başından rakam uydurarak iftira atmak değil; “Basın Etiği ve Meslek İlkeleri” kapsamında, “soruşturmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlamamak” mantalitesi doğrultusunda araç ihaleleri ile ilgili genel bir araştırma yapıp, belediyemizden gerçek bedelleri öğrenip, olması gereken kiralama bedelleri ile mukayese ederek haber yapmayı gerektirir. Söz konusu basın ve yayın organlarının sadece belediyemizin ihalelerine son günlerde duyduğu gizemli merak dikkatimizden kaçmamakla birlikte, bu merakın hiçbir mâlumat sahibi olmadan iftiralara dönüştürülmemesi için, şeffaf ve açık belediyeciliği ilke edinen Belediyemizden yasal olarak resmî bilgileri edinebileceğini ve bu şekilde doğru haber yapılabileceğini hatırlatırız.

Basınımızın değerli üyelerinin araç ihaleleri ile ilgili genel bir kıyaslama neticesinde konuya ilişkin değerlendirme yaptıklarında söz konusu araç kiralama ihalemize ilişkin
iddiaların asılsız olduğu ve haber değeri taşımadığını göreceklerdir. Öte yandan tüm bu maksatlı ve itibar zedelemeye yönelik asılsız haberlere ilişkin hukuki sürecin başlatılacağını da kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.


BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ
Yeni Haberler