Uğurlar Olsun…

Uğurlar Olsun…

24 Ocak 1993’te alçak bir saldırı sonucu hayatını kaybeden aydınımız, gazeteci-yazar Uğur Mumcu Beşiktaş’ta anıldı…

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2019 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi, katledilişinin 26. yılında Uğur Mumcu için anma programı düzenledi. Anma programı kapsamında ölümsüz gazeteci için mumlar yakıldı, türküler çalındı.

Beşiktaş’taki Uğur Mumcu Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç, CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanışık, Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Anma etkinliğinde konuşan Başkan Vekili Tahir Doğaç, “Uğur Mumcu bağımsız bir gazeteciydi, kimseden emir almazdı. Sadece halkın çıkarını korurdu. Pek çok gazeteci için örnek, cesur ve korkusuz bir insandı, anti emperyalistti. Gerçek bir insan haklar savunucusuydu. Atatürkçü, Cumhuriyetçi ve özgürlükçü bir insandı. Bugün burada bu kalabalığı ve burada olmayan pek çok insanı da bir araya getiren onun bu özellikleri ve laik Türk Cumhuriyeti’nden taviz vermeyen yapısıydı. Bizler onun fikirlerinin yanında ve savunucusuyuz. Hiçbir kurşun fikirleri durduramaz” dedi.

Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller ise “Bugün burada sadece çok iyi bir gazeteciyi değil, Türk aydınlanmasının devrimci şehidi Uğur Mumcu’yu anıyoruz. Önce onun mücadelesini anlamak lazım. Çünkü mücadelesinin temeline anti emperyalizmi koymuştu. O, Mustafa Kemal’in başlattığı Türk aydınlanmasını kararlıkla sürdürmenin sembol ismiydi. İşte esas bu yüzden öldürüldü.” şeklinde konuştu.

Anma töreni katılımcıların Uğur Mumcu anıtına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.


Foto Galeri


Yeni Haberler