Bitkisel Atık Yağ Toplama Protokolü Yenilendi!

Bitkisel Atık Yağ Toplama Protokolü Yenilendi!

Bitkisel atık yağları geri dönüşüme kazandırıyoruz...

Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019 Çarşamba

Çevre konusunda önemli projelere imza atan Beşiktaş Belediyesi ile Deha Biodizel A.Ş. arasında yapılan Bitkisel Atık Yağ Toplama Protokolü yenilendi. Beşiktaş Belediyesi Levent Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine; Beşiktaş Belediye Başkan V.Tahir Doğaç ve Deha Biodizel A.Ş. Genel Müdürü Nihal Sözbir Karakuş katıldı.

Protokolün yenilenmesiyle Beşiktaş Belediyesi, Deha Bitkisel Atık Yağ Toplama ve Geri Kazanım firmasıyla birlikte atık yağların kaynağında ayrı toplanması çalışmalarını yürütmeye devam edecek.

Beşiktaş Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla; konut, restoran, otel ve iş merkezleri gibi bitkisel atık yağ üreten noktaların denetlenmesi ve bitkisel atık yağlarının toplanarak biodizele dönüştürülmesi sağlanıyor. Böylece hem milyarlarca ton suyun kirlenmesinin önüne geçiliyor hem de dönüştürülen biodizelin akaryakıtta %0,5 oranında kullanılmasıyla ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.

2018 yılında Beşiktaş'ta 376 bin litre bitkisel atık yağ toplanarak geri dönüşümü kazandırıldı. İlçe sınırları içerisindeki işletme ve hanelerden toplanan 376 bin litre bitkisel atık yağın işlenmesi sonucu yaklaşık 376 bin litre biodizel üretildi. 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu içilemez duruma getirdiği düşünürsek bu sayede 376 milyar litre su korunmuş oldu.

Yeni Haberler