Beşiktaş Belediyesi’nde Toplu Sözleşme Sevinci!

Beşiktaş Belediyesi’nde Toplu Sözleşme Sevinci!

Beşiktaş Belediyesi ile DİSK/Genel İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı...

Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019 Cuma

Beşiktaş Belediyesi Personel Hizmetleri A.Ş. ile DİSK/Genel İş Sendikası arasında 1580 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Beşiktaş Belediyesi Levent Hizmet Binası önünde gerçekleşen imza törenine; Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç, CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat, CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Gözde Fil, DİSK/Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK/Genel İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi Daire Başkanı Mahmut Şengül, DİSK/Genel İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, sendika yöneticileri ve temsilcileri, Beşiktaş Belediyesi Personel Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Kenan Borucu, Beşiktaş Belediye başkan yardımcıları, müdürler ve belediye personeli katıldı.

Tören öncesi işçiler, davul zurna eşliğinde halaylar çekti, kutlamalar yaptı. Etkinliklerin ardından sendika yöneticileri, Rıza Akpolat ve Başkan Vekili Tahir Doğaç kürsüye çıkarak birer konuşma gerçekleştirdi.

DİSK/Genel İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan “5 ay süren müzakereler, toplu sözleşme masasında sonuçlanmış, bu sevindirici güne gelmiştir. Bizler bu sözleşme ile büyük haklar aldık ve tüm haklarımızda büyük derecede iyileştirme yapıldı. Diğer belediyelerin de önünü açacak bir toplu sözleşme imzaladık” şeklinde konuştu.

İmza töreninde konuşan CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat ise, “1 Nisan sabahı beraber çalışmaktan büyük mutluluk ve onur duyacağım yol arkadaşlarım, Toplu İş Sözleşmesi hepimize hayırlı olsun. Sn. Başkan Vekili Tahir Doğaç başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak kürsüye çıkan Başkan Vekili Tahir Doğaç, “Karşıda gördüğüm pankartta ‘emekçiler sizi unutmayacak’ yazıyor. Ben de sizleri unutmayacağım. Bugün Türkiye’nin en iyi sözleşmesini imzalıyoruz. Tüm emekçi kardeşlerime hayırlı uğurlu olsun” diyerek kalabalığı selamladı.

İmzalanan 72 maddelik Toplu İş Sözleşmesiyle, 696 sayılı KHK kapsamında işçi statüsüne geçen 1580 çalışanımız; 
  • Hafta çalışma saatinin 45 saatten 40 saate (Cumartesi-Pazar günleri hariç) indirilmesi,
  • Senelik izinlerin iş gününe dönüşmesi (Cumartesi gününün dâhil edilmemesi),
  • Taban ücretin asgari ücret ve yüzdelik farklara göre belirlenmesi,
  • Fazla çalışma ücretinin normal çalışma ücretinin %60 fazlası olarak ödenmesi,
  • Normalde 30 gün olan kıdem tazminatının 35 gün üzerinden hesaplanması gibi belli başlara haklara kavuştu.
Konuşmaların ardından Toplu İş Sözleşmesini imzalayan taraflar, birbirlerine çiçek ve plaket takdim etti.

Foto Galeri


Yeni Haberler