Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali Basına Tanıtıldı!

Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali Basına Tanıtıldı!

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar'ın Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali ile ilgili olarak basın açıklaması...

Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2014 Cuma

Siyasetçilerin çok sevdiği bir laf vardır, “İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir” diye… Bugün bu açıklamayı yapmamın sebebi de budur.

Çok değil altı ay önce Beşiktaş Belediye Başkanlığı’na aday olduğumda, Beşiktaş halkıyla iddialarımı, heyecanımı ve hedeflerimi paylaşmıştım. Onlar da, benimle beş yıllık bir yola çıkmaya “evet” dediler. O iddialardan biri de “Beşiktaş’ı festivaller kenti” yapacağım iddiasıydı.

Geçtiğimiz ay “Uluslararası Beşiktaş Sanat Festivali” için bir araya gelmiştik. Bugün ise dünyanın sayılı fotoğraf sanatçılarıyla karşınıza çıkıyoruz. Seçkin ve usta fotoğrafçıların, dünyanın dört bir yanından çektikleri fotoğraflarını Beşiktaş’a taşıdık. Üstelik kapalı mekânlar yerine Beşiktaş’ta hayatın merkezini festivalin ana üssü olarak belirledik. Festivalin kapılarını sadece fotoğraf severlere değil Beşiktaş halkına, İstanbullulara açtık.

Beşiktaş Belediyesi’nin sanata bakışı ve Beşiktaş’ın tarihinin, kültürünün, kimliğinin bize yüklediği misyon hakkında bazı önemli bulduğum noktaları size aktarmak istiyorum.

Özellikle AKM’nin İstanbul’un sanat yaşantısından koparılmasının ardından büyük bir sorumluluğun altına girdik. Beş kültür merkezimizdeki yaklaşık 2500’e yaklaşan koltuğu kültür-sanatın kullanımına açtık. Biliyorsunuz Beşiktaş İstanbul’un en canlı hayat damarlarından biri. Sokakları, caddeleri, meydanları her daim kalabalık ve hareketli... Altı ay önce aldığımız kararla 2500’e yaklaşan koltuk sayımıza Barbaros Meydanı’nı, Ortaköy Meydanı’nı, Bebek’i, Levent’i ekledik. Ana arterleri, mahalle aralarında kalmış sokakları, parkları sanatın kullanımına açtık. Belirli günlerde yapılan etkinlikler yerine her yere sürekli kültür-sanat etkinlikleri götürdük. Etkinliklerimizi nicelik ve nitelik bakımından her geçen gün daha üst seviyeye taşımayı hedefledik. Geldiğimiz son noktaya tanıklık ediyorsunuz. Beşiktaş’ın dört bir tarafına dağılmış, özenle hazırlanmış fotoğraf sergileri, fotoğraf gösterileri, Türkiye’den ve dünyadan ustalarla söyleşiler… Kısaca fotoğraf sanatına dair her şey bir ay boyunca Beşiktaş’ta olacak.

Bilmenizi isterim ki bu daha başlangıç! Fotoistanbul’u “Edebiyat Festivali” izleyecek. Ardından hepinizin eserlerini çok yakından tanıdığınız sürpriz bir konuğun katılımıyla “Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin açılışını yapacağız. Belediyemizin başından beri destekçisi olduğu Nehar Tüblek Karikatür Yarışması’nın 20. yılını kutlayacağız.

Değerli dostlar, kültür-sanat ajandamızda boş gün yok. Dolayısıyla sizlerle sık sık bir araya geleceğiz ve desteğinizi isteyeceğiz. Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü şimdiden özür dilerim.
 
 
Sanatla kalın...
 
Av. Murat Hazinedar
Beşiktaş Belediye Başkanı
 
                                                                                                                                                                                                                                                           

Yeni Haberler