Ustalara Saygı’da, Nazım Hikmet...

Ustalara Saygı’da, Nazım Hikmet...

Beşiktaş Belediyesi, "Ustalara Saygı" etkinlikleri kapsamında 12 Ocak Pazartesi günü Nazım Hikmet’i anma gecesi düzenledi.

Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2015 Salı

Ustalara Saygı geceleri kapsamında 12 Ocak'ta şairin 113. doğum günü kutlandı. Gecede kendi sesinden şiirlerle, onu ve dostlarını tanımış Hıfzı Topuz anılarını paylaştı.

Beşiktaş Belediyesi tarafından 10 senedir düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri, yeni yılda geleneksel Nâzım Hikmet gecesiyle devam etti. Şairi 15 Ocak’ta kutlanacak 113. doğum günü dolayısıyla anmayı hedefleyen etkinlik, 12 Ocak Pazartesi akşamı gerçekleştirildi.

Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği “Ustalara Saygı” toplantısı, saat 20.00’den itibaren Akatlar Kültür Merkezi, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde gerçekleşti.

Yapıtlarıyla edebiyat, tiyatro, sinema, müzik ve resmi de besleyen Nazım Hikmet, gecede sanatın farklı dallarından örneklerle anıldı. Nâzım Hikmet’in yaşamından görüntülerin gösterildiği, kendi sesinden şiirlerin dinletildiği gecede Vedat Sakman, şairin şiirlerinden bestelediği 5 yapıtıyla mini bir konser verdi.

Nâzım Hikmet'i ve dostlarını yakından tanımış olan Hıfzı Topuz’un anılarını anlattığı gecede edebiyatçı Osman Şahin, ustanın “Kadınlarımız” şiirini seslendirdi.

Türkiye televizyonlarında yasaklı olduğu dönemde Korkut Akın’ın hazırladığı bir programda ilk kez gösterilen Nâzım Hikmet görüntülerinin de yansıtıldığı gecede, Salkımsöğüt şiirinden Ethem Onur Bilgiç’in yaptığı animasyon da yer aldı.

Nâzım Hikmet’in Türkçe’de yayımlanmamış veya yitik sanılan eserlerini bulan, yayınlanmasını sağlayan, ustanın yurtdışındaki fotoğraflarından oluşan “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” sergisinin de aralarında bulunduğu çok sayıda etkinlik düzenleyen M. Melih Güneş’in ustayı anlattığı gecenin diğer konuşmacıları Atilla Birkiye, Göksel Aymaz, Işık Öğütçü, Turgay Fişekçiydi.

Gece sonunda, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da bir konuşma yaptı. Konuşması ardndan geceye katılan konuşmacılara Atatürk'ün Beşiktaş Günleri, "Güle Güle Çocuklar" kitabını hediye etti.

Ustalara Saygı etkinlikleri, 26 Ocak’ta Abdi İpekçi’ye saygı gecesi ile devam edecek.Foto Galeri


Yeni Haberler