Beşiktaş'ta Cemevi Önergesi Kabul Edildi!

Beşiktaş'ta Cemevi Önergesi Kabul Edildi!

Beşiktaş'ta cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması ile ilgili önerge Beşiktaş Belediye Meclis Üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2015 Çarşamba

CHP Genel Merkezi'nin "Tüm CHP'li belediyeler cemevlerini ibadethane olarak meclislerinde kabul edecek ve ihtiyaçların karşılayacaklar" yönündeki tavsiye mektubunun ardından uygulamalar da başladı.

Beşiktaş Belediye Meclisi Şubat ayı meclis oturumunda cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşması ile ilgili önerge meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi

Beşiktaş Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında gündemin 23 maddesi olarak CHP Gurubu meclis üyelerinin tamamının oy birliğiyle gündeme gelen cemevlerinin ibadethane sayılması ve diğer ibadethanelere tanınan hak ve hizmetlerden yararlandırılması ile ilgili madde meclise sunuldu. Madde, CHP Grubu'nun tamamının oy birliğiyle Hukuk Komisyonu'na havale edildi.

Konu ile ilgili CHP Grubu’nun meclise sunduğu yazılı önergesinde; "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14 ve 15. maddesinin 5. fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibadet yeri sayılması ve diğer ibadethanelere tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılması için cemevlerini “İbadethane” olarak değerlendirilerek yasanın tanıdığı hak ve hizmetlerinden yararlandırılması hususunda önergenin Hukuk Komisyonu’na havalesi önerildi.

Özgürlükçü Sosyal Demokrasinin Gereğini Yapıyoruz

Konu ile ilgili Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, "İnsanlar inanç konusunda istedikleri şekilde ibadetlerini yapmakta özgürler. Biz Beşiktaş'ta özgürlükçü sosyal demokrasiye inanlar olarak bugüne kadar kilisede, sinagogda, havrada, camide ve cemevinde insanların ibadetlerini rahat ve özgür bir şekilde yapmaları için üzerimize düşen tüm görevlerimizi yerine getirdik. Bundan sonra da görevlerimizi yerine getireceğiz. Bugün mecliste aldığımız kararla da bu görevlerimizi yerine getirmeyi resmileştirdik" şeklinde konuştu.

Yeni Haberler