Yasta Değil İsyandayız!

Yasta Değil İsyandayız!

Beşiktaş Belediyesi, Özgecan Aslan cinayetini protesto etmek amacıyla Beşiktaş'ta dev bir yürüyüş düzenledi.

Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi, Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen Özgecan Aslan için "Özgecan İçin Sen de Yürü" adlı bir yürüyüş düzenledi.

Dolmabahçe Sarayı önünde toplanan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu grup, 13.30'da alkışlar ve ıslıklar eşliğinde yürümeye başladı. Kadın cinayetlerine ve kadına şiddete protesto amacıyla düzenlenen yürüyüşe çok sayıda erkek vatandaş da katıldı.

Ellerinde "Kadına Şiddete Hayır", "Kadın, Hayat, Özgürlük", "Yasta Değil İsyandayız", "Şiddet Ayrımcılıktan Doğar", "Kadın Cinayetlerine Dur De" yazılı dövizler taşıyan vatandaşlara pek çok sanatçı ve hukukçu da destek verdi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur , Beşiktaş İlçe Başkanı İlker Uygun ve Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli yürüyüşte ön saflarda yer aldı.

Beşiktaş Belediyesinin düzenlediği "Özgecan İçin Sen De Yürü" eylemine; İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Şair Ataol Behramoğlu, Sanatçı Feridun Düzağaç, Yönetmen Mustafa Altıoklar, Oyuncu Nilgün Belgün, Spor Yorumcusu Sinan Engin, Çarşı Grubu Taraftarları, LGBT bireyler, Beşiktaş Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Dolmabahçe'den Beşiktaş'a yürüyen kalabalık Barbaros Meydanı'nda toplandı. Özgecan Aslan ve kadına şiddete kurban giden tüm kadınlar için gerçekleştirilen saygı duruşu ardından yürüyüşe destek veren isimler sırayla konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıktı.

Başkan Hazinedar, kadın cinayetlerine dur denilmesi gerektiğini belirterek; "Bu topraklarda yaşayan insanların geleceği için yürüyoruz. İnancımızda, kültürümüzde kadına şiddet yok. Kadına yönelik şiddeti kabul etmiyoruz. Buna dair isyanımızı toplumun bütün değerleriyle, toplumun tamamını kucaklayarak gösteriyoruz. Kadının her türlüsüne; başı açığına, başı kapalısına aynı saygı ile yaklaşmalıyız. Bu şiddeti ancak böyle durdurabiliriz.” Şeklinde konuştu.

Yürüyüşe destek veren İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, yaşanan kadın cinayetlerine tepki göstererek, “Bu ülkede bir kadın sorunu yoktur. Bu ülkede bir erkek sorunu vardır, bir zihniyet sorunu vardır. Ayrıca benim de bir kızım var. Şiddete uğrayan o kadınların hepsi benim insanlarım. Benim canım yanıyor. Ama bu tartışmalar üzerinden kadını daha da güç duruma düşürecek, çağ dışı bir takım şeylerin tartışılmasına, ya da hukukun ortadan kaldırılmasına bir hukukçu olarak izin veremem.” Dedi.

STK temsilcileri, Ataol Behramoğlu ve Mustafa Altıoklar da; kadın cinayetlerini ve şiddeti, yaptıkları duygu yüklü konuşmalarla kınadılar.


Foto Galeri


Yeni Haberler