Türkiye'de Bir İlk!

Türkiye'de Bir İlk!

Türkiye’nin ilk ve tek LGBTİ Meclis Üyesi Beşiktaş Belediyesinde göreve başladı.

Eklenme Tarihi: 02 Mart 2015 Pazartesi

Türkiye’nin ilk ve tek LGBTİ Meclis Üyesi Beşiktaş Belediyesinde göreve başladı.

LGBTİ aktivisti Sedef Çakmak, Belediye Başkan Danışmanı olarak çalıştığı Beşiktaş Belediyesi’nde Meclis Üyesi oldu.

Meclis Üyesi Ayça Akpek’in milletvekili adaylığı sebebiyle istifa etmesi üzerine yedek 1. aday Çakmak, Belediye Meclisine girdi.

“LGBTİ’ler insanca ve eşit yurttaşlar olarak bu memlekette yaşayıncaya kadar...”

“Hak mücadelesinin uzun soluklu bir süreç olduğunu aklımızdan çıkarmadan, LGBTİ hareketinin gelmiş olduğu bu noktanın esas daha büyük başarılara yol açacağını ümit ediyorum. Açık kimlikli meclis üyeliği önemli bir nokta, ama esas Türkiye’deki bütün LGBTİ’lerin insanca ve eşit yurttaşlar olarak bu memlekette yaşayıncaya kadar LGBTİ hareketinin bir emekçisi olarak mücadele vereceğim,” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelimler Çalışmaları Derneği SPoD Yönetim Kurulu üyesi Çakmak, “herkes, ama herkes için eşitlik ve adaleti sağlayıncaya kadar mücadeleye devam” dedi.

Beşiktaş Belediyesi, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde “nefrete inat yaşasın hayat” dövizleri taşıyan LGBTİ aktivistlerini billboard’lara taşımıştı. Trans misafirhanesine ücretsiz sağlık hizmeti sunan belediye, trans misafirleri ayrıca tiyatroda ağırlamıştı. SPoD ise Beşiktaş Belediye Başkanı Haznedar’ın da aralarında olduğu başkan yardımcıları, müdür ve danışmanlara LGBTİ eğitimi vermişti.Yeni Haberler