İki Kıta Bir CAN!

İki Kıta Bir CAN!

Beşiktaş Belediyesi, İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü işbirliğiyle ''Kadına Güvenli Ulaşım HAKKI İstiyoruz'' temalı bir bisiklet turu düzenledi.

Eklenme Tarihi: 09 Mart 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü işbirliğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde düzenlenen etkinlikte katılımcılar trafikte kadınların güvenli ulaşım hakkı için pedal çevirdi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı önünde toplanan çok sayıda bisikletli vatandaş "2 Kıta Bir Can" sloganları attı. Trafikte kadına güvenli ulaşım hakkı için bir araya gelen üniversite öğrencileri ve destekçiler, bisikletlerinin önüne "Kadına Şiddete Son", "Katilim Olma!", "Bas Pedalı Gökyüzüne", "Çığlıklarımı Duydun Mu?", "Bisikletliyi Fark Et", "Güvenli Ulaşım İstiyoruz" ve "Destek Ol" yazılı dövizler astı.

Etkinlik sırasında başta Özgecan Aslan olmak üzere katledilen bütün kadınlar anıldı, kadınlara yönelik şiddet lanetlendi ve protesto edildi. Çoğunluğu gençlerden oluşan bisikletli grupta çocuk ve yaşlılar da yer aldı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndan başlayan etkinlikte bisikletli grup, Harbiye, Şişli, Boğaziçi Köprüsü ve Üsküdar güzergahından geçerek ilerleyişlerini Harem'de bitirdi. Bin civarında bisikletlinin katıldığı etkinlikte, polis ekipleri geçiş sırasında gruba eşlik etti. Konvoyun önünde ve arkasında motosikletli polisler önlem alarak hem grubu hem de trafiği yönlendirdi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da etkinliğe bisikleti, kaskı ve eldivenleriyle katıldı.

Organizasyon öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Hazinedar, yüzlerce sporcunun bugün hem kadınlar hem de Özgecan Aslan için etkinliğe katıldığını söyledi. Hazinedar, kadınların sosyal yaşama, hayata katılmalarına olumsuz bakan erkeklere karşı tepki gösteren erkeklerin de pedal çevirmek için buraya geldiğini belirterek, kendisinin de uzun yıllar bisiklete bindiğini, bugün de çok güzel bir amaç için pedal çevireceğini ifade etti. Güvenli ulaşım için belediye olarak çalışmaları olduğunu, fırsat buldukları her yerde bisiklet yolları yapmaya çalışacaklarını aktardı.

Hazinedar, Beşiktaş'ta bulunan kız yurduna Özgecan Aslan ismi vereceklerini ve bu yönde kararın ilçe belediye meclisinden çıktığını kaydederek, kadınların her konuda özgür olması gerektiğini vurguladı.
 

Foto Galeri


Yeni Haberler