Abbasağa Parkı İle İlgili Açıklama

Abbasağa Parkı İle İlgili Açıklama

Abbasa Parkı'nda tartışmalara sebep olan kafe ile ilgili açıklamamız kamuoyuna duyurulur;

Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2015 Cuma

Son günlerde Abbasağa Parkı’nda yapılması planlanan kafe ile ilgili ortaya atılan iddialar ve sosyal medyada yaşanan dezenformasyon üzerine bu açıklama gerekli görülmüştür. Abbasağa’da tartışmalara konu olan söz konusu kafe belediyenin kendi istediği değil; bizzat mahalle sakinlerinden gelen talep üzerine hayata geçirilmek istenmiştir. Bu istek daha önce mahalle sakinleri ile sık sık yaptığımız toplantılarda dile getirilmişti.

İşte halkın talebini yansıtan videomuz ve Beşiktaş Belediye Başkanı Sn. Av. Murat Hazinedar’ın konuya dair yaptığı açıklama;

Sevgili Beşiktaşlılar,

Beşiktaşımızın gerek yeşil dokusu gerekse halk forumlarıyla özel bir konuma sahip parkı Abbasağa’da halkımızın arzusu ve talebiyle bir dinlenme evi projesi geliştirdik. Projeyi yapmaya karar vermemizin nedeni ise halkımızdan gelen yoğun talepti. Beşiktaş ilçemizde tüm parklarımızda işletmesini belediyemiz bünyesinde yaptığımız kar amacı gütmeyen son derece şık ve ekonomik kafelerimiz bulunuyor. Abbasağa’da da mahalle sakinleri ve parkı kullanan İstanbulluların talebiyle böyle bir projeyi yapmaya karar verdik. Projemizin tamamen Abbasağa Parkı’nın Muhtarlık girişindeki beton alana yapılması planlandı.

Tek bir santimetrekare bile yeşil alana müdahale etmeyen proje bir dinlenme evi olarak prefabrik cam konstrüksiyon biçiminde düşünüldü ve yeşil dokuya zarar vermek bir yana oradaki çirkin beton görüntüsünün ortadan kaldırılması hedeflendi. Şu anki görünümde beton olan alanın ahşap giydirme ve bitki düzenlemeleriyle Abbasağa’nın zengin florasıyla bütünleştirilmesi amaçlandı. Ancak projenin uygulamaya başlanmasıyla gerek mahalle sakinleri gerekse aktivistlerin “yeşili korumayı, halkımıza hizmet sunmayı” amaçlayan projenin muhtevasına bakmadan gösterdikleri tepki neticesinde uygulama durdurulmuş ve halkımızla istişare edilerek yapılması planlanan dinlenme evinin yeniden gözden geçirilmesine karar verilmiştir.

İzleyeceğiniz video Abbasağa sakinlerinin bizden olumsuz hava koşullarında oturabilecekleri bir dinlenme evi taleplerini ve bunun üzerine benim de arkadaşlarıma bir proje yapılması talimatımı verdiğimi yansıtıyor. Özgürlükçü sosyal demokrat anlayışa yürekten inanan ve yaşama biçimi olarak kabul eden, Beşiktaş’a hizmet etmek için 7/24 çalışan bir belediye başkanı ve bir hizmet insanı olarak Beşiktaşlıların arzusu olmayan bir projeyi hayata geçirmeyeceğimi, her yaptığımız işin Beşiktaşlıların talepleri doğrultusunda yapıldığının ve yapılacağının bilinmesini isterim.

Kamuoyunun bilgilerine önemle ve hassasiyetle sunarım…

Av. Murat Hazinedar
Beşiktaş Belediye Başkanı21.04.2014 Tarihli Abbasağa Halk ToplantısıYeni Haberler