Beşiktaş Engelsiz Sokaklara Kavuşuyor!

Beşiktaş Engelsiz Sokaklara Kavuşuyor!

Beşiktaş Belediyesi, Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında ilçede engellilerin de rahatlıkla kullanabileceği sokaklardan ilkini hizmete açtı.

Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2015 Perşembe

Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında bir dizi projeye imza atan Beşiktaş Belediyesi, son olarak engellilerin kamuya açık alanlar da zorlanmadan hareket edebilmeleri için engelsiz sokaklardan ilkini, Türkali Mahallesi Yeniyol Sokak’ta hizmete açtı.

Proje kapsamında yol ve kaldırımların yükseklik mesafeleri aynı seviyede tutuldu. Bu sayede görme ve diğer bedensel engelli vatandaşlar yoldan geçerken zorluk yaşamayacaklar.

Engelsiz sokağın açılışına Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Rifat Örnek, Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanı Murat Demirok ile çok sayıda engelli ve yakınları katıldı. Engelsiz sokakların oluşturulmasına ilişkin başlatılan çalışmaları temsil eden ilk kazmayı ise Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanı Murat Demirok vurdu.

Engelsiz sokaklara ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Rifat Örnek, “Belediye olarak ilk göreve geldiğimiz günden itibaren engelli kardeşlerimizle ilgili bütün organizasyonlara katılarak, onlara yönelik her hizmette imzamızın olması için etkin görev üstlenerek ve yaptığımız birçok çalıştaylarla engellilerimizin genelde ve Beşiktaş üzerindeki bütün sorunlarını tespit ederek plan ve program yaptık. Bu bağlamda engelliler için erişilebilir ‘Engelsiz Beşiktaş’ projesiyle cadde ve sokaklarımızda o tekniğe uygun düzenlemeler yapıyoruz” şeklinde konuştu.Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanı Murat Demirok ise, “Engellilerin önündeki engellerin kalkması için sivil toplum örgütlerinin yıllardır verdiği bir mücadele var. Biz Beşiktaş Belediyesi olarak bir yıl önce göreve gelirken şu sözü verdik; ‘Engelsiz Beşiktaş’ı yaratacağız. Engelsiz Beşiktaş’ı yaratmak için ilk adıma Yeniyol Sokak’tan başladık” diye konuştu.

Daha sonra aralarında çok sayıda engelli vatandaşın da bulunduğu grup sokak boyunca yürüdü.

Yeni Haberler