Veteriner İşleri Müdürlüğü• Hayvan, insan ve çevre sağlığının korunmasına katkı sağlamak.
• Bulaşıcı ve salgın hastalıklarla(zoonozlarla) mücadele ederek koruyucu halk sağlığı hizmetlerinin saha çalışmaları ile sürdürülebilirliğini sağlamak.
• Sahipsiz sokak hayvanlarının üremelerini kontrol altında tutabilmek için, kısırlaştırılmak ve kayıt altına almak.
• Geçici bakımevinden hayvan sahiplenmek isteyen kişi ve kuruluşlara sahiplendirme yapmak.
• Sahipsiz hayvanların beslenmesi amacıyla ilçemizdeki iş yerlerinin mutfaklarında kalan hayvan beslenmesine elverişli gıdalardan alınarak besleme alanlarında kullanmak.
• Kurban bayramı öncesinde ve sonrasında oluşabilecek hastalık yayılmasının engellenmesi, belgesiz hayvan girişlerinin önlenmesi amacıyla gerekli tedbirleri almak, satış ve kesim yerlerini belirleyerek organize etmek.
• Vektör mücadelesi ve ilaçlama hizmetlerini yürütmek.
• Çalışma alanımıza giren konularda halka yönelik bilinçlendirme düzeyini arttıracak eğitim, broşür ile sosyal ve kültürel faaliyetlerini düzenlemek.


Sokak Hayvanları Rehbilitasyon Hizmetleri

Veteriner işleri Müdürlüğümüz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ilgili uygulama yönetmeliğinin 7. maddesi gereğince yasal dayanak altında çalışmalarını sürdürmektedir. Merkezimizde sahipsiz hayvanlara yönelik tedavi ameliyatların yanı sıra röntgen ve kan tetkikleri de yapılmaktadır. Yerel hayvan gönüllülerinin getirmiş olduğu hasta sokak hayvanlarının günlük tedavileri de yapılmaktadır.

Haftanın 7 günü hizmet veren merkezimizde; 3 veteriner hekim ve 3 veteriner sağlık teknisyeni ile hizmet verilmektedir. Ekibimizce alınan ve gönüllüler tarafından getirilen sokak hayvanlarının muayene ve tedavileri yapılarak, iyileşme sonrası yasa gereği yaşadıkları sokağa bırakılmaktadır.

Kanatlı ve yaban hayvanları ise ilk müdahale yapıldıktan sonra Orman ve Su işleri Müdürlüğü’ne teslim edilmektedir. Ağır hastalık ve yaraları bulunmayan Martı, karga ve güvercinler tedavi sonrası doğal ortamlarına bırakılmaktadır.

Rehabilitasyon Merkezimizdeki kedi ve köpek odalarını, 12.00-13.00 ile 15.30-16 30 saatleri arasında aşağıdaki linklerden canlı olarak izleyebilirsiniz.

Oda 1 izlemek için Tıklayınız.
Oda 2 izlemek için Tıklayınız.
Oda 3 izlemek için Tıklayınız.
Oda 4 izlemek için Tıklayınız.

Kamera kayıtları Rehabilitasyon Merkezimiz içerisindeki ekranlardan 24 saat boyunca anlık olarak izlenebilmektedir.
Eğer kamera kayıtlarını izleyemiyorsanız; Linklere tıkladığınızda açılan ekranda adres satırına tıklayıp "enter" yada (mobil için) "Git" butonuna tıklayarak kamera görüntülerini izleyebilirsiniz.
 

Detaylı Bilgi İçin:
Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi

Sokak Hayvanlarının Sahiplendirilmesi

Sosyal medyada yer alan “Sıcak Bir Yuva” hesabımızda, merkezimizde yuva bekleyen sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışmaları yapılmaktadır. “Sıcak Bir Yuva” hesaplarında ayrıca kaybolan veya sahipleri tarafından aranılan hayvanların duyuruları da paylaşılmaktadır.

Sıcak Bir Yuva hesabını takip etmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
  twitter.com/sicakbiryuva
  facebook.com/SicakBirYuva
  instagram.com/sicakyuva


Vektörle Mücadele (İlaçlama Hizmetleri)
İlaçlama hizmetlerimiz "Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yapılmaktadır. Sivrisinek mücadelesinde temel hedef çalışmasını larva mücadelesi oluşturmaktadır. Uçkun mücadelesi larva mücadelesine destekleyici olarak yapılmaktadır. Su birikintileri olan ve üreme odağı olabilecek alanlar tespit edildikten sonra ıslah çalışmaları için uygulamalar yıl boyu yapılmaktadır. Odak olarak inşaat alanları, süs havuzları, su kuyuları vb. sayılabilir.

Veteriner İşleri Müdürlüğümüzün diğer hizmetleri arasında; bölgemizde gerekli görülen yerlere kedi evleri ve besleme kaplarının yerleştirilmesi, özel günlerde farkındalık çalışmaları, okul eğitimleri ve engellilere yönelik hayvan destekli terapi hizmetleri yer alıyor.