Sağlık İşleri Müdürlüğü

 
Beşiktaş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. maddesi ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 20. maddesi hükümleri çerçevesinde, öncelikle “Belediye” sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlara psikolojik destek, evde tabip muayenesi, hasta bakımı, fizik tedavi ve nakil ambulansı vb. gibi sağlık hizmetlerini eşit, nitelikli ve ücretsiz olarak sunarak, ilçe sınırları içerisindeki vatandaşlarımızın halk sağlığını korumak ve yükseltmek ile yükümlüdür.
 
 
1. Poliklinik Faaliyetleri
Altı ayrı noktada, müdürlük kadromuzda bulunan hekim ve hemşirelerimiz tarafından belediyemiz memurları ve ailelerine, bölgemizde ikamet eden vatandaşlarımıza, SGK’lı çalışan ve emekli hastalara muayene, ilaç yazımı, enjeksiyon ve pansuman gibi konularda yardımcı olunmaktadır.

Sağlık Birimlerimiz:

• Levent Sağlık Birimi
• Türkali Sağlık Birimi
• Konaklar Sağlık Birimi
• Gayrettepe Sağlık Birimi
• Levazım Sağlık Birimi
• Ulus Sağlık Birimi

2. 7/24 Acil Ambulans Hizmeti
Uluslararası kabul görmüş 32 acil durum parametresine göre, Beşiktaş kentlilerine 7 gün 24 saat acil yardım ambulansı hizmeti verilmektedir. Acil bir durum oluştuğunda 444 44 55 no.lu Çağrı Merkezimizi arayan vatandaşlarımıza 10 dakika içerisinde Acil Ambulans ve ekibi ulaşarak, vakaya acil müdahale uygulamaktadır. Gerektiği taktirde hastanın en yakın hastaneye nakli gerçekleştirilmektedir.

- Acil hizmeti sunan ambulanslarımız 8 saat aralıksız yoğun bakım hizmetlerini sunabilecek gerekli uzman personel ve teknik donanıma sahiptir.
- Acil Ambulans Hizmeti İstanbul’un 39 ilçesinden sadece 3 tanesinde verilmektedir. Beşiktaş Belediyesi bu hizmeti başlatan ilk belediyedir.
- Acil Ambulans hizmetimiz tüm organizasyonlar ve etkinliklerde de bulundurulmaktadır. Acil ambulanslarımız aynı zamanda, "Sosyal Alarm" cihazlarımızın acil butonuna basıldığı anda ilgili adrese doğru hemen yola çıkmaktadır.

3. Hasta Nakil Hizmeti
5 yaş üstü veya yatarak nakli gereken stabil durumdaki hasta kentlilerimiz için hastaneye, doktora veya herhangi bir yere gitmek oldukça zor olmaktadır. Hem gidilecek uygun aracı bulabilmek, hem de hastayı taşımak büyük bir problemdir. Beşiktaş Belediyesi olarak bu önemli soruna çare olabilmek adına Hasta Nakil Hizmetimizi uygulamaktayız.

Yatarak taşınması gereken vatandaşlarımızın evden sağlık tesisine, sağlık tesisinden sağlık tesisine transportlarını, onlar için en sağlıklı taşınma aracı olan hasta nakil ambulansı ile sağlamaktayız. Bu şekilde hasta kentlilerimiz ihtiyaçları olan yere en uygun araç ile gitmekte ve nakil sırasında taşınması sedye ile ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Hizmetimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız 444 44 55 no.lu Çağrı Merkezimizi arayarak randevu almakta ve nakillerini gerçekleştirmektedirler.

4. 7/24 Telefonla Tıbbi Destek Hizmeti
7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezinde görevli hekim tarafından Beşiktaşlı kentlilerimizin sağlık şikâyetlerine yardımcı olunmakta, hastanın durumuna göre gerekirse Acil Ambulans, Nakil Ambulansı veya Evde Sağlık Destek Ekibi yönlendirilmektedir.

Kentlilerimiz sağlık problemi oluştuğunda, öncelikle Danışma Merkezimizi arayarak evde uygulayabilecekleri bir çözüm olup olmadığını veya hangi sağlık kuruluşuna, hangi bölüme gitmeleri gerektiğini öğrenmektedirler.

Sağlıkla ilgili doğru yanlış her türlü bilginin sürekli olarak çeşitli kaynaklardan verilmesinden oluşan bilgi kirliliğinin olduğu günümüzde, vatandaşlarımız bir sağlık problemleri olmasa da sağlıkla ilgili her türlü konuyu Merkezimizdeki hekimimize danışmakta ve doğru bilgiyi almaktadırlar.

5. Evde Sağlık Destek Hizmeti
Bu projeyle; engelli, yaşlı, kronik hastalığı olan veya nekahet dönemindeki Beşiktaş kentlilerinin sosyal yaşama ayak uydurabilmeleri sağlanıyor, bakıma gereksinim duyan bireyin, aile bireyleri üzerindeki yükü hafifletilmeye çalışılıyor.

Evde yatarak hayatını sürdürmek zorunda olan vatandaşlarımızın çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların başında, hastalandıkları zaman sağlık kuruluşuna gitmek zorunda olmak veya tedavi olarak uygulanması gereken medikal tedavinin evde yapılmasıdır. Evde sağlık destek hizmetimiz ile vatandaşlarımıza doktor muayenesi, enjeksiyon, pansuman, sonda takılması, tansiyon ve kan şekeri ölçümü gibi hizmetleri evlerinde sunmaktayız. Aynı zamanda yataktan kalkmaması gereken hastalarımızın öz bakım ihtiyaçları (banyo, saç bakımı gibi) hemşire ve hastabakıcılarımız tarafından giderilmektedir.

Vatandaşlarımız 444 44 55 no.lu Çağrı Merkezimizi arayarak evde sağlık destek için randevu alarak hizmetimizden yararlanmaktadır.

6. Fizyoterapi Hizmeti
2015 yılında Beşiktaş İlçe sınırları içinde yaşayan engelli, 65 yaş üstü evden çıkmakta zorlanan ve fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlarımız için “Evde Fizyoterapi Hizmeti”ni Sağlık Destek Hizmeti kapsamında vermeye başladık. Yatağa bağımlı yaşayan yaşlı veya genç kişilerin sağlıklarını koruyabilmeleri için uzman gözetiminde fizyoterapi görmeleri çok önemli. Ancak bu hizmet sadece belli merkezlerde uygulanmakta olup bu kişileri o merkezlere götürebilmek oldukça zordur. Fizyoterapi hizmetini hastanın olduğu evde uygulayabilmek ise yüksek ücretler vermeyi gerektirmekte, hastaların çoğunun mali gücü buna yetmemektedir.

Beşiktaş Belediyesi olarak, ilçemizde yüksek oranda yer alan yaşlı ve yalnız yaşayan vatandaşlarımıza bu hizmeti götürerek dertlerine bir nebze olsun deva olmayı amaçlamaktayız.

7. Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı Hizmeti ile aile içi iletişimi ve aile bireyleri arasında empati, saygı, sevgi, güven ve uyumu arttırmak yoluyla erdemli ve güçlü bir toplum yaratmanın gereği olan "sağlıklı aile" yapısına katkıda bulunulur. Çiftelerin birbirleri ile iletişimlerini daha sağlıklı hale getirerek, anlaşmazlıklar ve çatışmaların önüne geçilerek, gerek ebeveynler gerekse çocukların, aile yaşamlarında huzur ve mutluluk bulmaları amaçlanmaktadır. Bu hizmet; aile danışmanı, çocuk ergen psikoloğu ve klinik psikolog tarafından verilmektedir.

8. Diyetisyen
Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü ile bireylerin hem tıbbi, hem de sosyal problemlerinin çözümünde yardımcı olmaktayız. Çevresel beslenme desteğini diyetisyenlerimiz aracılığıyla tüm kentlilerimize vermekteyiz. Beslenme ve kilo problemi sağlık sorunlarının önemli nedenlerinden biridir. Diyetisyenimiz beslenme ve kilo problemi olan vatandaşlarımızın öncelikli olarak hayat tarzları ve beslenme şekillerini sorgulamakta ve yanlış olan alışkanlıklarına müdahale etmekte, aynı zamanda vücut analiz cihazının analizi doğrultusunda çıkan sonuçlara uygun olarak beslenme düzenini oluşturmaktadır. İdeal kiloya ulaştıktan sonra da bu kiloyu korumak için kişiye yardımcı olmaktadır.

9. Psikolog
Çocuk ergen psikoloğu, klinik psikolog ve engelli psikoloğu olmak üzere beş psikoloğumuz tüm yaş gruplarındaki kentlilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, dört ayrı noktada görev yapmaktadır.

- Çocuk ergen psikoloğumuz 5-15 yaş arası çocuklarımızın sorunlarıyla ilgilenmekte,
- Yetişkin psikoloğumuz, yetişkin vatandaşlarımızla ilgilenmekte,
- Engelliler için, bu alanda tecrübesi olan psikoloğumuz çalışmaktadır.

10. Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

450 m² alan üzerine kurulu Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde dört diş hekimi, dört diş hekimi yardımcısı, bir psikolog, bir röntgen teknisyeni, bir bakım onarım elemanı, üç hasta danışmanı ve iki temizlik elemanı görev yapmaktadır. Küçük bir bekleme salonundan geçilerek girilen klinik bölümünde dört adet dental ünit bulunmaktadır. Pedagojik açıdan çocukların kendilerini küçük mekanlara hapsedilmiş hissetmemeleri ve arkadaşlarını görerek motive olabilmeleri için, ünitler bölmelerle ayrılmamıştır. Çocuklar, ünitlerin üzerinde, göz hizalarında bulunan ekranlar aracılığı ile tedavileri esnasında çizgi film seyredebileceklerdir.

Hasta üzerinde kullanılan tüm aletler, klinik içinden girilebilen sterilizasyon odasında ön dezenfeksiyon işlemlerinden sonra otoklavlarda poşetler içerisinde el değmeden steril edilmektedir. Kliniğin havalandırılması ameliyathanelerde kullanılan hepa filtreli cihazlar kullanılarak yapılarak, çapraz enfeksiyon riski ortadan kaldırılmaktır. Klinik içerisinde, Türk Atom Enstitüsü standartlarına uygun olarak kurşunla kaplanmış panoramik röntgen odasında bulunan dijital panoramik sefalometrik röntgen aracılığıyla çocuklarımızın panoramik diş röntgenleri çok düşük dozda röntgen ışını ile çekilerek teşhisleri konulmaktadır.

Polikliniğimizde Beşiktaş Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ilköğretim okulu öğrencileri ve Beşiktaş’ta ikamet eden 5-14 yaş arası çocuklar ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirilmekte, çocukların ihtiyacı olan dolgu, kanal tedavisi, diş taşı temizliği, çekim, flor uygulaması ve fissür örtücüleri kliniğimizde yapılmaktadır. Panoromik röntgenimiz ile dijital radyografileri alınmaktadır.