Sıkça sorulan sorular

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ

GÜRÜLTÜ

 
Oturduğum yerin yanındaki işletme yüksek sesli müzik yayını yapıyor. Ne yapabilirim?
Öncelikle şikayetinizi bir dilekçeyle veya hizmet merkezimizi arayarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze iletmeniz gerekiyor. Gürültü gündüz kaynaklıysa müdürlüğümüz gerekli incelemeleri yaparak müdahalede bulunuyor. Gürültü gece kaynaklıysa öncelikle işletmenin ruhsatları kontrol ediliyor. Ardından desibel ölçümü için ilgili kuruma başvuruluyor.

Klima ve/veya jeneratörün yüksek ses sorununu kime şikâyet etmeliyim?
Öncelikle şikâyetinizi bir dilekçeyle veya hizmet merkezimizi arayarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze iletmeniz gerekiyor. Bir uzman alanda klima veya jeneratörün gürültü değerini kontrol ediyor. Gerekli işlemlerin yapılması sağlıyor.

Ramazan aylarında davulcunun yarattığı gürültü kirliliğini hangi kuruma şikâyet edebilirim?
Beşiktaş Müftülüğü’ne başvurabilirsiniz.

Kafe ve barlar saat kaça kadar yüksek sesle müzik yayını yapabiliyor?
Bir işletmenin müzik yayını yapabilmesi için “canlı müzik izin belgesi” alması gerekir. Bu belge işletmenin ruhsatıyla paralellik gösterir. Örneğin gece ikiye kadar açık “canlı müzik izin belgeli” bir işletme bu saate kadar müzik yayını yapabilir. Eğer bu işletme gece üçte, yani ruhsatın dışında bir saatte yayın yapıyorsa Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze şikâyette bulunabilirsiniz.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ   Apartmanların cephelerini kaplayan klimalarla ilgili bir kısıtlama var mı?
Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında “Apartman Genel Kurulu” bu konuda karar alma yetkisine sahiptir. Apartmanda oturanlar bu kararlara uymak zorundadır. Eğer böyle bir karar yoksa şikâyetçi yönetime “ihtarname” ile uyarmalıdır. Belediyemizin bu konuda klimaları sökme ve benzeri işlemlerde bulunma yetkisi bulunmuyor.

ÇEVRE

Denize yemeklerini döken ve/veya pisliğini deşarj eden bir işletmeyi nereye şikâyet edebilirim?
Bu konularda anlık müdahale çok önemlidir. Eğer yanınızda bir fotoğraf makinesi varsa bu uygunsuz işlemi hemen fotoğraflayın. Ardından hizmet merkezimizi arayarak veya belediyemize gelerek Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.

Denizdeki kirliliğin temizlenmesi için nereye başvurabilirim?
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne yapılan şikâyetler gün içerisinde yanıtlanıyor ve kirlilik bertaraf ediliyor.

Baz istasyonları ile ilgili şikâyetlerimi nereye bildirebilirim?   Türkiye çapında bu konuyla ilgili tek yetkili var: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Beşiktaş sınırları içindeki şikâyetlerinizi bu kurumun İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. Adres: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Havalimanı Kavşağı DTM Plaza A2 Blok Kat 7
Yeşilköy-İSTANBUL Tel:(0212) 465 62 62  Faks:(0212) 465 62 76 Internet adresi: www.btk.gov.tr

Alt katımdaki restorandan gelen kokulardan şikâyetçiyim ne yapmalıyım?
Belediye hizmet merkezine veya Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.

Karşımdaki hamamın bacasından çıkan dumandan rahatsız oluyorum. Ne yapmalım?
Belediye hizmet merkezine veya Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz. Müdürlüğümüzün uzmanları yerinde inceleme yaparak baca-filtre-havalandırma ve benzeri kontrolleri yaparak müdahalede bulunuyor.

Kömür kullanma konusunda sınırlamalar var mı?
Kentimizin neredeyse tamamında kömür kullanımına rastlanmamaktadır. Ancak kullanmak isteyen kentlilerimiz “menşei belgeli” kömürler almalı, yakma esnasında plastik ve türevleri kullanmamalı, havalandırma bacalarını düzenli aralıklarla itfaiyeden yetki almış lisanlı firmalara temizletmelidir.

GERİ DÖNÜŞÜM

Bitkisel atık yağlarımı belediye verebilir miyim?
Evinizde biriktirdiğiniz atık yağları mahalle muhtarlıklarına, kültür merkezlerimize, kafelere, belediyemize ait binalara, teslim edebilirsiniz. Atık yağları 5 litrelik su şişelerine biriktirmenizi öneririz. Toplanan atık yağlar bioelektrik üretiminde kullanılıyor.

Atıkların kaynağında ayrı toplanması için neler yapıyorsunuz?

Belediyemiz  ambalaj atıklarını (geri dönüştürülebilir atıklar-kâğıt, metal, plastik ve cam atıklar), bazı tehlikeli atıkları (atık piller ve bitkisel atık yağlar), elektrikli ve elektronik atıkları (beyaz eşya, küçük ev aletleri, elektrikli ofis malzemeleri, bilgisayar, klima ve benzeri), tıbbi atıkları, hafriyat atıklarını ve atık lastikleri kaynağında ayrı toplamaktadır.

Atıkların kaynağından toplanması işlemi ücretli bir hizmet mi?
Tıbbi atıklar ve hafriyat atıkları ücret alınarak toplanıyor. Diğer tüm atık alınma işlemleri ücretsizdir.

Geri dönüştürülebilir atıklarımı diğer atıklardan ayrı biriktirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?  
Biz geri dönüştürülebilir atıklarını kaynağında ayrı biriktirmek isteyen kentlilerimizi öncelikle işyeri ve hane olarak ikiye ayırıyoruz. Evinizde atıklarınızı ayrı ayrı biriktirmek istiyorsanız, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz binanıza çöp toplama konteynerinden ayrı olarak ambalaj atık toplama konteyneri bırakıyor. Binanızdan çıkan ambalaj atıklarını, mahalleniz için belirlenmiş toplama gününde alıyoruz. Eğer konteyner yerleşimine imkân vermeyecek bir bölgedeyseniz veya konteyner dolduracak miktarda atık toplayamıyorsanız mahalleniz için belirlenmiş atık toplama gününde biriktirdiğiniz ambalaj atıklarını binanızın önüne çıkarmanızı rica ediyoruz.

İşyerinizde atık ambalajları toplamak isterseniz size çalışan sayınızla orantılı olarak iç mekân kutusu (35x70x70 cm ölçülerinde polipropilen mavi biriktirme kutusu) bırakıyoruz. Binanızdan çıkan ambalaj atıklarını, mahalleniz için belirlenen toplama gününde toplanmak üzere bu kutuda biriktirmenizi rica ediyor. Eğer sokağınızda ambalaj atığı konteyneri varsa kutunuz dolduğunda bu konteynere boşaltabilirsiniz. İşyeriniz fazla miktarda ambalaj atık üretiyorsa (market, otel vs.) işletmenize özel bir planlama yapıyoruz ve o plan doğrultusunda atıklarınızı topluyoruz.

Mavi kutular ve konteynerler için bir ücret ödemem gerekiyor mu?
Hayır, gerekmiyor.

Mahallemizde geri dönüştürülebilir atıklar hangi günler toplanmaktadır?

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
Balmumcu Arnavutköy Abbasağa Akat Etiler
Dikilitaş Bebek Cihannüma Konaklar Nispetiye
Gayrettepe Kuruçeşme Muradiye Levent Ulus
  Kültür Sinanpaşa    
  Levazım Türkali    
  Mecidiye Vişnezade    
  Ortaköy Yıldız    

Atık pillerimi diğer atıklardan ayrı biriktirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Konu ile ilgili tüm Türkiye’de yetkilendirilmiş kuruluş TAP Derneği’dir. Belediyemiz TAP Derneği ile koordinasyon içinde atık pil kutusu dağıtımı gerçekleştiriyor ve bu kutular dolduğunda vatandaşlarımızdan alarak TAP Derneği’ne değerlendirilmek üzere (geri dönüştürülebilir ise ilgili tesise yönlendirilmesi, değil ise bu işe özel hücrelere gömülmesi) teslim ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne ulaştığınız takdirde en geç iki iş günü içerisinde atık pilleriniz adresinizden alınmaktadır.

Elektrikli/elektronik atıklarımızı hangi sıklıkla topluyorsunuz?  
Atık hale gelmiş tüm elektrikli ve elektronik eşyalarınız belediyemizce adresinizden alınarak ilgili geri dönüşüm tesisine teslim ediliyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bilgi verdiğiniz günden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde e-atıklarınız adresinizden alınıyor.

Tehlikeli atıklarımızı uzaklaştırmak istiyoruz. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?
Elinizde tehlikeli atık var ise mutlaka “Tehlikeli atık geri kazanım/bertaraf tesisleri” ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu tip atıkların mutlaka “Tehlikeli atık taşıma lisansı” sahibi araçlarla taşınması ve transfer edilmesi gerekmektedir.

Omurilik felçlilerine destek olabilmek için mavi kapak biriktirdim. Kime teslim etmem gerekir ve tekerlekli sandalye nasıl temin edebilirim?
Konu ile ilgili belediyemizin Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile bir protokolü bulunuyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne ulaştığınız taktirde en geç 2 iş günü içerisinde atık kapaklarınız adresinizden alınıyor ve TOFD’ye teslim ediliyor. Tekerlekli sandalye temini için aşağıdaki evrakların müdürlüğümüze teslim edilmesi gerkiyor:

 • Sağlık Raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgâh
 • Fakirlik Belgesi
 • İletişim Bilgileri (Adres ve telefon)

DESTEK HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ  

VETERİNERLİK


Sokaktaki hayvanlardan rahatsız oluyorum. Bu konuda ne yapabilirim?
5199 sayılı kanuna göre belediyemiz sokak hayvanlarını ancak gerekli aşılarını yapmak ve muayene etmek üzere toplayabilir. Sahiplendirilen hayvanlar dışındakiler yeniden toplanılan yere bırakılır.

Isırık ve/veya tırmalama gibi durumlarda ne yapmalım?
Öncelikle yara tahriş edilmeden bol sabun ve suyla yıkanmalıdır. Ardından hayvanla ilgili bilgi toplanmalı; sahipli mi, sokakta yaşayan bir hayvan mı araştırılmalıdır. Tam teşekküllü bir hastaneye gidilerek tedavi süreci başlatılmalıdır. Başvurulan sağlık kurumu kuduz şüphesi gördüğü takdirde belediyeyi bilgilendirir. 0-3-7-14-28. günlerde sağlık kurumu tarafından kuduz aşısı yapılır. Belediyemiz hayvanı tespit edip karantinaya alır. Karantina süresi ısırığın/tırmalamanın gerçekleştiği günden itibaren 10 gündür. Belediyemiz karantina süresince hayvanın ısırdığı kişiye kuduz bulaştırmadığına kanaat getirirse, bu durumu bir raporla sağlık kurumuna bildirir.

EMLAK VE İSTİMLÂK MÜDÜRLÜĞÜ

Ana arter nedir?  
“5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu”nun  7. maddesinin g bendine göre büyükşehir belediyesinin yetki alanındaki meydan, bulvar, cadde ve ana yollara “ana arter” deniyor.
Ana arterleri;
 • Yapmak, yaptırmak,
 • Bakım ve onarımını sağlamak,
 • Kentsel tasarım projelerine uygun olarak bu yerlere cephesi bulunan yapılara ilişkin yükümlülükler koymak,
 • İlân ve reklam asılacak yerleri ve bunların şekil ve ebadını belirlemek,
 • Meydan, bulvar, cadde, yol ve sokak ad ve numaraları ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlerini gerçekleştirmek Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğundadır.
  Evimin ana arterde olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?  
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 17.12.2009 tarih ve 2008/8-1 sayılı kararına göre belediyemiz sınırları içindeki ana arterler şunlardır:NO

 

ANA ARTER ADI

 

BOYU (m)

 

ENİ (m)

 

KAPLAMA TÜRÜ

 

KARAR NO

 

YER ALDIĞI MAHALLELER

 

1

 

Ahmet Adnan Saygun Caddesi

 

2483

 

9

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Nisbetiye-Ortaköy-Kültür

 

2

 

Ahmet Taner Kışlalı

 

174

 

9

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Ortaköy

 

3

 

Akçam Sokak

 

527

 

17

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Konaklar

 

4

 

Akmerkez Levazım Yolu

 

1579

 

14

 

Asfalt

 

2009-8-1

 

Nisbetiye

 

5

 

Arnavutköy Bebek Caddesi

 

1030

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Arnavutköy

 

6

 

Arnavutköy Kuruçeşme Caddesi

 

640

 

9

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Kuruçeşme

 

7

 

Aytar Caddesi

 

590

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Nisbetiye

 

8

 

Barbaros Bulvarı

 

2722

 

20

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Cihannuma-Yıldız-Dikilitaş-Gayrttepe-Balmumcu-Levazım

 

9

 

BayıldımCaddesi

 

650

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Vinezade

 

10

 

Beşiktaş Caddesi

 

280

 

20

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Sinanpaşa

 

11

 

Büyükdere Caddesi

 

3725

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Nisbetiye-Konaklar

 

12

 

Çayır Çimen Sokak

 

196

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Levent

 

13

 

Cengiz Topel Caddesi

 

1103

 

10

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Etiler

 

14

 

Cevdet Paşa Caddesi

 

1790

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Bebek

 

15

 

Çırağan Caddesi

 

1662

 

10

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Yıldız

 

16

 

Çilekli Caddesi

 

500

 

11

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Levent

 

17

 

Dereboyu Caddesi (184mkısmı)

 

184

 

10

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Ortaköy-Mecidiye  (Mullim Naci, Portakal Yokuşu arası)

 

18

 

Dolmabahçe Caddesi

 

907

 

20

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Vişnezade

 

19

 

Dolmabahçe Gazhanesi Caddesi

 

614

 

16

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Vişnezade

 

20

 

Hakkı Yeten Cad.

 

651

 

10

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Dikilitaş

 

21

 

Ihlamur Yıldız Caddesi

 

600

 

10

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Abbasağa-Dikilitaş

 

22

 

Kadırgalar Caddesi

 

450

 

12

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Vişnezade

 

23

 

Muallim Naci Caddesi

 

1700

 

15

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Mecidiye-Ortaköy

 

24

 

Nisbetiye Caddesi

 

2960

 

9

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Levent-Nisbetiye-Kültür-Akat-Etiler-Bebek

 

25

 

Nisbetiye Caddesi Bağlantı Yolu

 

156

 

9

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Nisbetiye

 

26

 

Portakal Yokuşu

 

1235

 

17

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Ortaköy

 

27

 

Talat Paşa Caddesi

 

253

 

16

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Levent

 

28

 

Tepecik Yolu

 

1550

 

17

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Akat-Etiler

 

29

 

Uğur Mumcu Caddesi

 

1566

 

13

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Levent-Akat

 

30

 

Yıldız Posta Caddesi

 

865

 

24

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Gayrettepe

 

31

 

Yıldız Caddesi (125 m. kısmı)

 

125

 

8

 

Asfalt

 

2009/8-1

 

Abbasağa-Cihannuma  (Sabancı Okulu ile üst geçit arası)


Apartmanımızın numaralarını değiştirilmesiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu değişiklikleri 31.07.2006 tarih ve 26245 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik”le düzenliyor. Söz konusu yönetmeliğe uymayan cadde ve sokakların numarataj çalışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belediyemize vermiş olduğu yetki kapsamında yapılıyor.

Nargile mekânları okullara kaç metre uzaklıkta olmalıdır?

Bir işletmeye nargile ruhsatı verilebilmesi, “Nargilelik Tütün Mamulü Sunumu” yapılabilmesi için o işyerinin 19.02.2013 tarih ve 28564 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliğ”e uygunluğu araştırılır. Bu tebliğ gereğince kapıdan kapıya 200 metre içerisinde okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, öğrenci yurtları, özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk, orta ve lise öğrenim kurumu bulunmaması gerekmektedir.

İçkili mekânlar eğitim ve ibadet kurumlarına ne kadar uzaklıkta olmalıdır?

Bu konudaki kriterler 11.6.2013 tarihli ve 28674 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “6487 sayılı Bazı Kanunlar ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılması hakkında kanun”un 4. maddesine göre belirlenmiştir. Buna göre ‘‘Bu kanun kapsamına giren ürünlerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az 100 metre mesafenin bulunması zorunludur. Bu fıkradaki mesafe şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmaz hükmü esastır.

Afet sonrası toplanma alanlarının bilgisini nereden öğrenebilirim?  
Toplanma alanları; Beşiktaşlıların afet sonrası konutlarına en yakın ve güvenli açık alanlarda yakınları ile buluşma noktasıdır. Konu edilen alanlar “çadır alanları” değildir. Bu alanlar “Sokak Yönlendirme Direkleri”nde tabelalar halinde, bina giriş kapılarında ise etiketler halinde belirtilmiştir. Anılan tabelalara ve etiketlere Qr kodları işlenmiş olup bu kodlar ile Toplanma Alanları’nın haritalarına da ulaşılabilmektedir.

Bir afetten sonra çadır kurulacak alanlar nerelerdir?  
Çadır kentlerin kurulacağı alanlar Beşiktaş’ta yer alan parklar, yeşil alanlar ve futbol sahalarından seçilmiştir. Bu alanların su, yol, elektrik ve kanalizasyon gibi altyapıları vardır. İstanbul Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte yerinde incelenerek “Çadır Kent Alanları” belirlenmiştir.

Çadır Kent Alanları:  

 

Sıra No

 

Alanın Mülkiyet Durumu

 

Pafta - ada  -parsel

 

Çadır Alanının Açık Adresi

 

Çadır Alanının Büyüklüğü (m2)

 

Kurulabilecek

 

Çadır Sayısı (Adet)

 

1

 

Beşiktaş Belediyesi (Yeşil Alan)

 

P.24 - Boş Alan - Yeşil Alan

 

Levent Mahallesi Erlangen Parkı

 

6.900

 

138

 

2

 

Beşiktaş Belediyesi (Yeşil Alan)

 

P.75 - 1390 - Yeşil Alan

 

Kültür Mahallesi Aykut Barka Deprem Öncesi ve Deprem Sonrası Parkı

 

16.900

 

338

 

3

 

Beşiktaş Belediyesi

 

P.31 - 1542 - 1

 

Levent Mahallesi BJK Çilekli Tesisleri

 

7.000

 

140

 

4

 

İBB (Yeşil Alan)

 

P.51 - 265 - 2

 

Cihannüma Mahallesi Yahya Kemal Parkı

 

24.000

 

480

 

5

 

Beşiktaş Belediyesi     (Yeşil Alan) ve Maliye Hazinesi

 

P. 56 - 7 - 23,36,61

 

Dikilitaş Mahallesi BJK Şan Ökten Tesisi

 

5.700

 

114

 

6

 

Türkiye Denizcilik İşletmeleri G. Md.

 

P.5 - 170 - 1,2,3,4,5

 

Kuruçeşme Mahallesi Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı

 

9.600

 

192

 

Toplam

70.100

 

1402


Futbol Sahaları:

 

Sıra No

 

Alanın Mülkiyet Durumu

 

Çadır Alanının Açık Adresi

 

Çadır Alanının Büyüklüğü (m2)
 
 
1 İ.B.B ve Maliye Hazinesi İnönü Stadı

 

20.000
 
2 Beşiktaş Belediyesi (Yeşil Alan) ve Maliye Hazinesi BJK Şan Ökten Tesisi

 

5.700
 
3 Amerikan Kız Koleji Robert Koleji Futbol Sahası

 

4.000
 
4 Amerikan Kız Koleji Robert Koleji Futbol Sahası

 

8.800
 
5 Emniyet Tic. Ve San. A.Ş. Boğaziçi Üniversitesi Futbol Sahası

 

10.000
 
6 Beşiktaş Belediyesi Beşiktaş Belediyesi Çilekli Tesisleri

 

7.000
 
7 BJK Jimnastik Kulübü Dikilitaş Spor Kulubü

 

3.000
 


Afet sonrası ilk yardım araç ve gereçlerine ulaşılabilecek noktalar nerelerdir?

Afet sonrası 16 noktadaki konteynerlerimizden ilk yardım araç ve gereçlerine ulaşılabilirsiniz. Anılan konteynerlerin İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen numaraları ve bulundukları yere ilişkin adresleri aşağıdadır.
KONTEYNER NO BULUNDUĞU YERİN ADI
85 Deniz Subay Lojmanları
449 23. Mot. P. Tüm. Kom.
455 24. Mot. P. Tüm. Kom.
432 23. Mot. P. Tüm. Kom. Orhaniye Subay Lojmanları
351 Türk Telekom Levent Santrali
327 Akatlar Anaokulu
367 Özel Robert Lisesi
345 Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Sitesi
261 Gayrettepe Türk Telekom Müdürlüğü
371 Darphane ve Damga Mat. Gen. Müd.
121 İstek Vakfı Özel Atanur Oğuz Lisesi
361 Bahçeşehir Üniversitesi*
128 Çırağan Sarayı Kempinski Otel
275 Ihlamur Kasrı
130 Swiss Otel
341 Milli Saraylar Personel Lojmanları

Evimin tapusunda yazan mahalle adıyla kayıtlı bulunduğum mahallenin adı farklı. Bu ikilik nereden kaynaklanıyor?  

İdari mahalle adları ile Tapu ve Kadastro’ya esas mahalle adlarının uyuşum göstermediği yerler olabiliyor. Bunun temel sebebi bazı mahallelerin sonradan oluşmasıdır. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri idari olarak sonradan oluşan ya ada adı değişen mahallelerde yeni uygulama yapmıyor ve eski adlar üzerinden işlemi sürdürüyor. Buna göre idari mahalle adlarına karşılık gelen Tapu ve Kadastro mahalle adları aşağıdaki gibidir.

 

 

SIRA NO

 

İDARİ MAHALLE ADLARI

 

TAPU VE KADASTROYA ESAS MAHALLE ADLARI

 

1

 

ABBASAĞA

 

ABBASAĞA

 

2

 

AKAT

 

RUMELİHİSARI

 

3

 

ARNAVUTKÖY

 

ARNAVUTKÖY

 

4

 

BALMUMCU

 

ORTAKÖY

 

5

 

BEBEK

 

BEBEK

 

6

 

CİHANNUMA

 

CİHANNUMA

 

7

 

DİKİLİTAŞ

 

DİKİLİTAŞ

 

8

 

ETİLER

 

RUMELİHİSARI-BEBEK-LEVENT

 

9

 

GAYRETTEPE

 

DİKİLİTAŞ

 

10

 

KONAKLAR

 

RUMELİHİSARI-LEVENT

 

11

 

KURUÇEŞME

 

KURUÇEŞME

 

12

 

KÜLTÜR

 

ARNAVUTKÖY

 

13

 

LEVAZIM

 

ORTAKÖY

 

14

 

LEVENT

 

RUMELİHİSARI

 

15

 

MECİDİYE

 

ORTAKÖY

 

16

 

MURADİYE

 

MURADİYE

 

17

 

NİSBETİYE

 

ORTAKÖY-NİSBETİYE

 

18

 

ORTAKÖY

 

ORTAKÖY

 

19

 

SİNANPAŞA

 

SİNANPAŞA-YILDIZ

 

20

 

TÜRKALİ

 

TÜRKALİ

 

21

 

ULUS

 

ORTAKÖY

 

22

 

VİŞNEZADE

 

VİŞNEZADE

 

23

 

YILDIZ

 

YILDIZ

 
İnşaat istikamet rölövesi  kot kesit rölövesi  ve kontur gabari tespiti için hangi belgeler gereklidir?

 • Tapu aslı
 • Aplikasyon Krokisi aslı
 • İmar Durumu aslı
 • Çap aslı
 • Vekâletname aslı
 • Emsal parsellerde onaylı vaziyet planı aslı

Tevhid-ifraz-irtifak hakkı tesisi, yol ve yeşile terk-ihdasa ilişkin encümen kararı işlemleri nasıl yapılır?  

İmar planı gereği inşaat istikamet rölövesi alındıktan sonra ifraz, tevhit, yola terk, yeşile terk, ihdas ve sınır düzeltmesi işlemlerinin yapılabilmesi için “değişiklik tasarımı” belgesinin özel harita bürolarına hazırlatılması gerekiyor. Sonrasında Emlak ve İstimlâk Müdürlüğümüze başvurularak “Encümene Teklif Belgesi” hazırlanır ve encümene sunulur.

 
Meydan, cadde, sokak adları kim tarafından veriliyor?

Meydan Cadde Sokak adları için öneriler belediyemiz tarafından Büyükşehir Belediyesine iletiliyor. Büyükşehir Belediyesi önerilen adı uygun görür ise Meclis Kararı alınıyor. Bu karar Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Valilik Makamınca da uygun görülürse yürürlüğe giriyor.

Beşiktaş’taki park, meydan ve benzeri kamusal alanların ismi nasıl veriliyor?
 
Belediyemiz ilgili alanlara verilecek isimle ilgili “Meclis Kararı” aldıktan sonra, isim “Mülki Amir”in onayına sunulur. Uygun görülürse yürürlüğe girer.

Hangi durumlarda kamulaştırma yapılır?
 
Plan fonksiyonu kamu yararına olan taşınmazlar (yol, yeşil alan, sosyal donatı alanları vb.) 4650 Sayılı yasa ile değişik 2942 Sayılı Kamulaştırma yasası hükümleri doğrultusunda kamulaştırılır. Plan fonksiyonu kamu yararına olmayan taşınmazlar ise Belediye Encümeni’nce “Kamu Yararı” kararı alınır. Kaymakamlık Makamı da uygun görürse kamulaştırma yapılabilir.

MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ  

VERGİLER


 “Emlak Vergi Bildirimi”ni hangi durumlarda vermeliyim?
Bu bildirim ölüm ve satış işlemi sonucunda verilir. Yıl içinde gerçekleşen satış işlemi veya ölümlerde yıl sonuna kadar bildirim yapılmalıdır. Eğer yıl sonunda gerçekleştiyse 3 ay içinde bildirim yapılmalıdır.

Taşınmazları satış ve devir işlemleri için Tapu müdürlükleri tarafından istenen emlak değerlerini nereden öğrenebilirim?
Emlak değerini belediyemizin “Emlak Tahakkuk” servisinden öğrenebilirsiniz.

“İlan Reklam Vergisi” hakkında bilgi alabilir miyim?
İlan Reklam Vergileri, belediyemiz sınırları içindeki ana arter olmayan cadde ve sokaklarda bulunan işletmelerden alınır. Bu vergiyle ilgili beyanname her yıl ocak ayı içinde verilmelidir. Yeni konulan tabelaların, konulduğu ay içinde beyannamesi belediyemize verilmelidir.

“Eğlence Vergisi”ni nasıl ödeyebilirim?
Her ay, gün üzerinden hesaplanarak bir sonraki ayın 20’sine kadar beyan verilerek belediyemize ödenebilir.

“İşgaliye Harcı” için nasıl bir yol izleyebilirim?
Müracaat Zabıta Müdürlüğümüze yapılmalıdır. Müracaat uygun görülürse harç tahsil edilebilir.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri ne zaman ödenir?
Bu vergilerin 1. taksitleri her yıl mayıs ayı sonuna kadar, 2 taksitleri ise kasım ayı sonuna kadar belediyemize ödenebilir.

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ  

BUDAMA


Budama ne zaman yapılır?
Ağaçların yapraklarını dökmeye başladığı kasım ayından, yapraklanmaya başladığı mart ayına kadar olan dönemde, mevsimsel değişiklikler ve ağacın türüne bağlı olarak budama yapılır.

Apartmanımızın bahçesinde budanacak ağaçlar var. Belediye bize nasıl yardımcı olur?
Apartman yöneticisinin bir dilekçeyle “Park ve Bahçeler Müdürlüğü”ne başvurması gerekiyor. Dilekçeyi yazarken apartmanın adresinin ve iletişim bilgilerinin tam olarak belirtilmesi çok önemli. Müdürlüğün görevlendirdiği personel apartmanın bahçesinde inceleme yaptıktan sonra iş budama programına alınıyor.

Mahallemizin kaldırımlarındaki ağaçların budanması için ne yapabilirim?
Kamusal alanlardaki ağaçların budama taleplerini hizmet merkezine ve/veya Park ve Bahçeler Müdürlüğü telefonlarına iletebilirsiniz. 

Budama hizmetiniz ücretli mi?
Ücretsiz.

Ağacımızı kendimiz budamak istiyoruz? Ne yapmalıyız?
Yine Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle başvurulması gerekiyor. Budanması planlanan ağaç inceleniyor, eğer uygunsa budanmasına izin veriliyor.

Bahçemizde devrilme tehlikesi olan bir ağaç var. Nereye şikâyet edebilirim?
Devrilme tehlikesi olan ağaç bahçenizdeyse dilekçeyle Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor. Dilekçe hazırlarken iki noktaya dikkat edilmesini rica ediyoruz: Ağaç apartmanın bahçesindeyse, apartman yönetiminin dilekçeyi hazırlaması gerekiyor. Ağaç müstakil bir evin bahçesindeyse, mülk sahibi imzalı bir dilekçeyle başvurulması gerekiyor. Eğer ağaç sokakta veya parktaysa hizmet merkezini aramanız yeterlidir.

Evimin bahçesinde çalı ve ot biçimi yaptırmak istiyorum. Belediye böyle bir hizmet veriyor mu?
Maalesef, özel mülkiyetlere böyle bir hizmet veremiyoruz.

Sokağımızda yapılan budamalardan kalan artıkları kim topluyor?
Bunun için hizmet merkezi telefonumuzu arayarak atıkların bulunduğu adresi bırakabilir veya Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ulaşabilirsiniz.

Parklardaki ağaçların budanmasını vatandaşlar yapabilir mi?
Kamusal alanlardaki ağaç ve bitkilerin budamasını sadece belediye yapabiliyor. Aksi uygulamalar suçtur.

AĞAÇ KESİMİ

Ağaç kesmek suç mudur?
İster kamusal alanda olsun, ister özel mülkiyette gerekli durumlar oluşmadan ve izin alınmadan ağaç kesmek yasaktır.

Gerekli durumlar derken neden bahsediyorsunuz?
Ağaç çürükse; temele, duvara veya yapının bir bölümüne ciddi zarar veriyorsa*; devrilme tehlikesi varsa; kuruysa belediyeye başvurulabilir. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün uzmanları yukarıdaki durumlardan birini veya birkaçını tespit ederse kesim izni verir. 
*Yapıyla ilgili zararları belediyemiz tespit edemiyor. İlgili fakültelerden alınan raporlar kabul ediliyor.

Karşı apartmanda izinsiz olarak ağaçları kesiyorlar. Kime şikâyet etmeliyim?
Mesai saatleri içindeyse ivedilikle Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne, değilse hizmet merkezi telefonlarına ulaşabilirsiniz. Fotoğraf çekme şansınız olursa lütfen şikâyetinizle birlikte fotoğrafları da belediyeye ulaştırın.

Özel mülkiyetlere saksı, toprak, çiçek, peyzaj düzenlemesi gibi hizmetler yapıyor musunuz?
Hayır.

PARKLAR / YEŞİL ALANLAR

Çocuğumla evimizin karşısındaki parka fidan dikebilir miyim?
Maalesef mümkün değil. Kamusal alanlardaki bitki-ağaç dikimi ve sökümü Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Parkımızdaki salıncak kırıldı, ayrıca yeterli miktarda bank yok. Ne yapmalıyım?
Parklardaki sorunların tamamını, önerilerinizi, şikâyetlerinizi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne iletebilirsiniz.

Mısırlıbahçe Parkı’nı arıyorum. Nerede olduğu konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Beşiktaş’taki tüm parkların adres bilgilerini ve harita üzerindeki konumlarını www.besiktas.bel.tr adresindeki “Kent Rehberi” bölümünden bulabilirsiniz. 

AĞAÇ VE YEŞİL ALAN İLAÇLAMASI

Bahçemizdeki ağaçları ilaçlamak istiyorum. Belediyenin böyle bir hizmeti var mı?
Var ama özel mülkiyetlerdeki ilaçlama çalışması ücretli. Öncelikle Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne dilekçeyle başvurmak gerekiyor. Talebe göre belirlenen ücret vezneye yatırıldıktan sonra ilaçlama yapılıyor.
Bu konuda birim fiyatlar ne kadar? Özel mülkiyetlerdeki yeşil alan ilaçlamalarında, ağaç başı 20 lira, yeşil alanın metrekare başına da 35 kuruş alınıyor.

Her dönem ilaçlama yapılabilir mi?
Aşırı sıcak ve soğuklarda, yağışlı ve rüzgârlı havalarda ilaçlama yapılamıyor.

Kaldırımlar, parklarda ilaçlanma ihtiyacı olan ağaçlar gördüğümüzde vatandaş olarak ne yapmalıyız?
Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne başvurmanız yeterlidir.

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ  

KONUK EVLERİ
 

Belediyenizin öğrenci yurdu var mı?
 
Yüksek öğrenim öğrencilerinin yararlanabileceği kız ve erkek konuk evlerimiz var. Konuk evleriyle ilgili ayrıntılı bilgi Konuk Evleri sayfalarından edinilebilir.
            Erkek Konuk Evi için tıklayınız.
            Kız Konuk Evi için tıklayınız.

Konuk evlerine nasıl başvurabiliriz? Başvuru için neler gerekli?
 
Başvurular her eğitim-öğretim yılının başında konuk evleri adresine şahsen yapılır. Başvuru koşulları ve istenilen belgeler başvuru tarihinden önce web sitemizin ilgili sayfalarından duyurulur.

EĞİTİM YARDIMI


Öğrenci bursu veriyor musunuz?
 
Her eğitim-öğretim yılının başında Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz aracılığıyla dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerimizin ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan çocuklarına nakdi eğitim yardımı veriyoruz.

Eğitim yardımına hangi tarihlerde başvurabiliriz? Başvuru için neler gerekli?
 
Başvuru tarihleri ve istenilen belgeler her eğitim-öğretim yılının başında ilgili komisyon tarafından belirleniyor. Web sitemiz aracılığıyla ve ilçenin çeşitli yerlerine asılan afişlerle halkımıza duyuruyoruz. Dilerseniz 444 44 55 numaralı çağrı merkezimizi arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Okul kıyafet yardımı yapıyor musunuz?  
Öğrencilerin forma, ayakkabı, çanta, kırtasiye malzemeleri gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için ayni veya nakdi yardımlar yapılmaktadır. Yardımların cinsi (ayni yada nakdi) eğitim-öğretim yılının başında ilgili komisyon tarafından belirlenerek duyurusu yapılır.

Üniversite öğrencilerine burs veriyor musunuz?

Anayasa Mahkemesi’nin, 5102 sayılı “Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesi”ne ilişkin kararı nedeni ile belediyeler üniversite öğrencilerine burs veremiyor.

Üniversite bursu alabilmek için nerelere başvurabiliriz?
 
Üniversite bursu için “Kredi ve Yurtlar Kurumu” gibi devlet kurumlarının yanında birçok özel kurum, kuruluş ve derneğe başvurabilirsiniz.

SOSYAL YARDIM


Zor durumdayım. Belediyenizden nasıl destek alabilirim?
 
Sosyal yardım talepleriniz için belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne müracaat ederek ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Hiçbir gelirim ve sosyal güvencem yok, sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?
 
Herhangi bir sosyal güvenliği olmayanlara, “Genel Sağlık Sigortası” kapsamında uygulanan “Gelir Testi” başvurusu yapılması gerekmektedir. Bunun için kayıtlı olduğunuz il veya ilçelerin idari sınırları içerisindeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları”ndan kolaylıkla başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

Mahallemizde maddi açıdan zor durumda olan bir vatandaşımız var.  Ne gibi yardımlarda bulunabilirsiniz?

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne şahsen gelip yardım talebinde bulunabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirler.

Yardım talebi için belediyeye gelemeyecek durumda olan bir komşumuz/yakınımız var. Nasıl başvuru yapabilir?  
İhtiyaç sahibinin veya bir yakının talebi ile sosyal hizmet uzmanlarımız ve ilgili memurlarımız hane ziyareti yapabilir ve gerektiği takdirde başvuruyu yerinde alabilirler.

Mahallemizde yalnız yaşayan, yaşlı ve kimsesiz bir vatandaşımız var. Daha iyi şartlarda yaşaması için herhangi bir bakım evine yerleştirebilir miyiz?

Kişi kendi başına günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini karşılayamıyor ve bu ihtiyaçlarını karşılamakta ona yardımcı olan birileri de bulunmuyor ise, kişinin onayı alınarak bir süreç başlatılabilir. Ayrıca doğru bir kuruluşa hızlıca yerleştirilmesi için belediyemizin sosyal hizmet uzmanından danışmanlık yardımı alınabilir. 

Hastamıza evde bakım parası almak için ne yapabiliriz?
 
Bunun için aşağıdaki koşulların oluşması gerekiyor:

 • Evde bakım parasını almak için kişinin ağır engelli olduğunu gösterir bir raporunun olması,
 • Hanedeki toplam gelirin kişi başına bölündüğünde, net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olması,
 • Bakımını üstelenecek kişinin akrabası olması gerekiyor.
Bu koşulları sağlayan bakıma muhtaç engelli, akrabası veya yasal temsilcisiyle aşağıdaki evrakları tamamlayarak Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne başvururu yapabilir:
 • T.C kimlik beyanı,     
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu,
 • Mal beyanına ilişkin belgeler,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • Engellinin vasisi var ise buna ilişkin mahkeme kararı,
 • Anne babanın boşanmış olması durumunda, boşanmaya ilişkin mahkeme raporu

Engelli maaşı alabilmek için neler lazım, nerelere başvurabiliriz?        
Engelli maaşı almak için ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapılabilir. Bu maaşı alabilmek için:
 • Sosyal güvencesi bulunmamak (SSK, BAĞKUR ve benzeri bir gelir veya aylık hakkından yararlanmamak).
 • Nafaka bağlanmamış olmak veya bağlanması mümkün olmamak.
 • Her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle hanede, net asgari ücretin 1/3′ünün hesaplanması sonucu bulunacak tutardan daha az kişi başına düşen geliri olmak (2013’ün ikinci 6 ayı için 243,43 TL).
 • Sağlık Kurulu raporunun en az % 40 engeli olduğunu gösterir olması gibi koşulları bulunmaktadır.

Sokakta yaşayan, kimsesiz bir vatandaş için belediye olarak ne yapabilirsiniz?  
Sokakta yaşayan kişiler genellikle çoğu temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekebilirler. Özellikle barınma, temizlik ve gıda gibi hayati önem taşıyan ihtiyaçların  giderilmesi önemli bir yer tutmaktadır. Bu durumlar için Alo 183 numaralı Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çağrı merkezine, bu konuda çalışan sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlere ulaşarak bu ihtiyaçların giderilmesi için talepte bulunulabilirsiniz.  

Belediyeniz engelli araç desteği sağlıyor mu?  
Kurum ve derneklerin engelli vatandaşlarımız için yaptığı organizasyonlarda ulaşımın sağlanması için belediyemizden engelli araç tahsis edilebiliyor. Engelli araç talepleriniz için Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nü arayabilirsiniz.

Yaşlıların toplanıp birlikte vakit geçirebildiği mekânlarınız var mı?
Tüm Beşiktaşlıların yararlanabileceği yaşam evleri mevcut. Adreslerini web sitemizdeki “Hizmet Merkezlerimiz” linkinden öğrenebilirsiniz.

Kullanmadığım eşyalarım var, bağışlamak istiyorum. Ne yapabilirim?
Bağış yapmak istediğiniz, kullanılabilir durumdaki eşyalarınızı “Dost Eller Yardım Organizasyonu”muza bağışlayabilirsiniz. Eşyalarınızı, Çırağan Hizmet Binası’nda bulunan mağazamıza kendiniz bırakabileceğiniz gibi, toplu miktarda ya da taşınması güç eşyalar için “Dost Eller”le irtibata geçerek araç desteği alabilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Öğrenciyim, ev eşyasına ihtiyacım var. Sizden destek alabilir miyim?
 
“Dost Eller Yardım Organizasyonu”muza başvurabilirsiniz.

Dost Eller’den ne tür yardımlar alabilirim?
 
Ev eşyası, mobilya, mutfak eşyası, ev/iş tekstili, kitap, oyuncak, giysi, beyaz eşya, elektronik eşya yardımı alabilirsiniz.

Yangın geçirdik/evimizi su bastı, eşyalarım kullanılmaz halde. Eşya ve kıyafet yardımı yapabilir misiniz?  
 
İhtiyaçlarınız doğrultusunda Dost Eller birimimizle irtibata geçip gerekli yardımı talep edebilirsiniz.

ESENLİK HİZMETİ


“Esenlik Hizmeti” diye bir hizmetiniz olduğunu duydum. Bu hizmet kapsamında neler yapılıyor?
 
75 yaş üstü, yalnız yaşayan ve engelli/dezavantajlı bireylerin evde temizlik ve kuaför ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmettir. Kentlilerimizi evinde ziyaret eden kadın kuaförü görevlimiz saç kesimi, basit fön çekimi, saç şekillendirme, kaş/kirpik bakımı, kısmi ağda (yüz, kulak ve dudak üstü), el ve ayak tırnak kesimi; erkek kuaförü ise saç kesimi, sakal tıraşı, basit fön çekimi, saç şekillendirme, burun ve kulak kılı kesimi, el ve ayak tırnak kesimi, kısmi ağda (yüz ve kulak bölgeleri) hizmetlerini vermektedir.
Detaylı bilgi için tıklayınız

Esenlik hizmetlerinden yararlanmak için ne gibi şartlar aranıyor?

Esenlik hizmetlerinden;
 • 75 yaş üstü yalnız yaşayan ilçe sakinlerimiz,
 • Engelli/dezavantajlı bireylerimiz ücretsiz olarak yararlanabiliyor.
Esenlik hizmeti randevularını nereden alabilirim?
444 44 55 numaralı çağrı merkezimizi arayarak hafta sonları hariç ve ayda bir defa olmak kaydıyla randevu alabilirsiniz.

Annem/komşum/yakınım yalnız yaşıyor ve kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor. Ne gibi yardımlarda bulunabilirsiniz?

Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan 75 yaş üstü ilçe sakinleri ve engelli/dezavantajlı bireylerimiz evde temizlik ve kişisel bakım ihtiyaçları için ayda bir defa olmak kaydıyla Esenlik Hizmetleri’nden yararlanabilirler. Yine bu vatandaşlarımız talep ettikleri takdirde Dost Eller Mutfak yemek dağıtım hizmetinden yararlanabilir.  

75 yaş altındayım. Esenlik Hizmeti’nden yararlanabilir miyim?

Esenlik Hizmetleri 75 yaş üstü, yalnız yaşayan kişilere yönelik bir hizmettir.  Sadece engelli ve dezavantajlı durumda olup yalnız yaşayan vatandaşlarımız 75 yaşın altında olsalar dahi bu hizmetten yararlanabilir   TEKERLEKLİ SANDALYE YARDIMI

Engelliyim/engelli yakınım var, sizden tekerlekli sandalye yardımı alabilir miyim?
İlçe sınırlarımız içerisinde ikamet eden engelli bireyler kendileri veya bir yakınları aracılığıyla Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak tekerlekli sandalye talebinde bulunabilir.

Tekerlekli sandalye yardımına başvurmak için neler gerekli?

Tekerlekli sandalye yardımı için belediyemize şahsen ya da bir yakınınız aracılığıyla başvurarak dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Dilekçenizi doldurduktan sonra       hastanın ve başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi ve Sağlık Raporu ile birlikte Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne müracaat ederek tekerlekli sandalyenizi alabilirsiniz.

BEZ YARDIMI

Bez ihtiyacı olan yakınım için hasta bezi yardımınız var mı?

Belediyemiz ihtiyaç sahiplerine ayda bir kere hasta bezi yardımında bulunuyor.

Hasta bezi yardımından faydalanmak için neler gerekli?
Hasta bezi yardımı için belediyemize şahsen ya da bir yakınınız aracılığıyla başvurarak dilekçe doldurmanız gerekiyor. Dilekçenizi doldurduktan sonra hastanın ve başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi ve hasta bezi kullandığına dair sağlık raporu ile birlikte Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne müracaat ederek hasta bezinizi alabilirsiniz. Daha sonraki aylarda yine Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne müracaat ederek hasta bezinizi temin edebilirsiniz. İstenilen belgeler ilk kayıt için, bir defaya mahsustur.

ÇÖP EV
 

Apartmanımızda/mahallemizde “çöp ev” var. Hem koku hem de sağlık açısından çevreye rahatsızlık veriyor. Belediye olarak ne yapabilirsiniz?

Bu konuda harekete geçebilmemiz için öncelikle “çöp ev”de yaşayan kişinin kendisinin, bir yakınının veya yaşadığı apartmanın yöneticisinin belediyemize dilekçe vermesi gerekmektedir.  Dilekçeden sonra Zabıta Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü koordinasyonunda çöp ev temizliği yapılmakta, sonrasında kişiye istediği     takdirde “Esenlik Hizmeti” kapsamında “Evde Temizlik ve Hijyen desteği” verilmekte ve “Dost Eller”den eşya yardımı yapılmaktadır. 

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ


TEMİZLİK
  Mahallemizdeki çöp konteynerinin kapağı kırık. Ne yapmalıyım?
Çöp kutusu ve konteynerlerin bakımı ve onarımlarıyla Temizlik İşleri Müdürlüğümüz ilgileniyor. Hizmet merkezimize veya müdürlüğümüze ulaşarak sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.

Yeni yapılan sitemizde çöp konteyneri yok. Nereye başvurmalıyım?

Temizlik İşleri Müdürlüğümüze yazılı olarak başvurabilirsiniz. Başvurunun ardından müdürlüğümüz mahalle muhtarı ve toplum polisiyle koordinasyon içinde konteynerin yerleştirilmesini sağlıyor.

Apartmanımın önündeki konteynerin yerinin değiştirilmesini istiyorum. Ne yapmalıyım?

Yazılı olarak Temizlik İşleri Müdürlüğümüze başvurmanız yeterlidir.

Mahallemizdeki mazgallardan kötü koku geliyor. Kime bildirmeliyim?

Mazgal ve kanalların temizliğini Fen İşleri Müdürlüğümüz yapıyor. Temizliğin ardından mazgal ve kanallar Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından kireçle dezenfekte ediliyor.

Sokakların süpürülmesi kimin sorumluluğunda?

Ana arterler dışında Beşiktaş’ın tüm sokaklarının temizliği Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün sorumluluğu altında. Deniz temizliği ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz, parkların temizliğiyle de Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ilgileniyor.