“Her Cuma Yeni Sinema” iki yaşında!

“Her Cuma Yeni Sinema” iki yaşında!

Reha Erdem’in “Jîn”i 25 Ekim 2013 Cuma günü 19:00’da seyirciyle buluşuyor.

Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2013 Cuma

“Her Cuma Yeni Sinema” iki yaşında!
  
Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi’nin ortaklaşa düzenlediği “Her Cuma Yeni Sinema”nın ikinci sezonu ödüllü bir filmle başladı. Reha Erdem’in “Jîn”i 25 Ekim 2013 Cuma günü 19:00’da seyirciyle buluştu.
 
Geçen yıl aldığımız kararla Levent Kültür Merkezi’ndeki Onat Kutlar Sinema Salonu’nu yerli filmlerin gösterildiği bir merkeze dönüştü. Yeni Sinema Hareketi ile yaptığımız işbirliği sayesinde 2012-2013 sezonunda 30 yerli sinema filmi gösterildi, 9782 sinemasever bu etkinliği takip etti.

Her Cuma Yeni Sinema, ikinci sezona Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı Jîn filmiyle başladı. Bu hafta Avustralya’da düzenlenen Adelaide Film Festivali’nde “en iyi film” ödülü alan Jîn filminin gösteriminden önce Yeni Sinema Hareketi üyesi yönetmen, yapımcı ve sinema yazarlarının katılacağı bir söyleşi de yapıldı.25 Ekim 2013
19:00
Levent Kültür Merkezi
Onat Kutlar Sinema Salonu

JÎN
Türkiye
2013
122’

Yönetmen: Reha Erdem
Senaryo: Reha Erdem
Görüntü yönetmeni: Florenty Herry
Kurgu: Reha Erdem
Ses tasarımı: Dominique Lancelot
Sanat yönetmeni: Ömer Atay
Oyuncular: Onur Ünsal, Deniz Hasgüler, Sabahattin Yakut, Yıldırım Şimşek
Yapımcı: Ömer Atay

Film hakkında
Henüz 17 yaşlarında bir genç olan Jîn, yaşama tutunmak için tüm yolları zorlayan ve bunun için karanlık ormanlara cesurca aşmaya çalışan bir nevi “Kırmızı Başlıklı Kız”dır.
Bilinmeyen bir nedenle, üyesi olduğu örgütten kaçıp, uzaklaşır. Hem silahlı örgüt mensuplarından hem de güvenlik kuvvetlerinden gizlenerek hayatta kalmaya çalışır. Şimdi benliği hayal kırıklıklarıyla örülüdür. Kendisini sığındığı ormana ve doğaya adar. Dağlarda, tepelerde yalnız başına günler ve geceler geçirir. Patlayan bombalar, çatışmalar, tedirgin geçen günlerin ardından, sivil kıyafetler bulup kente inse de, hayat onun için insanlar arasında hiç kolay olmayacaktır. Tüm bu süreçte yaşadıkları ona hayvanların, doğanın en yakın dostu olduğunu gösterecektir.
 

Yeni Duyurular