Çiçek Festivali’nde Barış Mesajları Yükseliyor!

Çiçek Festivali’nde Barış Mesajları Yükseliyor!

Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali devam ediyor...

Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2016 Salı

Rengârenk Beşiktaş’ın tadını çıkardılar!
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Okul bostanları gezilerinde öğrenciler yetiştirdikleri bitkileri sergilerken, İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı “Doğa Konuşuyor-Saçlar Çiçek Açıyor” konseptli defilesi izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük çiçek festivali olan Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerde eğlenceli aktivitelerin yanı sıra eğitici aktiviteler de yer alıyor. Kendi kendine dönebilen bahçe anlamına gelen permakültür uygulamalarıyla 18 okulda yürütülen projeler iki okulda ziyarete açıldı. Öğrencilerden başlayarak şehir içinde sürdürülebilir tarımın nasıl ilerleyebileceğini göstermeyi amaçlayan proje kapsamında Hamiyet Gerçek İlkokulu ve Akatlar Anaokulu’nda gerçekleştirilen okul bostanları gezileriyle öğrenciler yaptıkları permakültür uygulamalarını sergilerken, ziyaretçiler de bitkiden tohumun nasıl elde edileceği, tohumun nasıl ekileceği, suyu tasarruflu kullanmak için nasıl yöntemler uygulanacağına dair bilgi sahibi oldu.

Festivalde “Barış” mesajları yükseliyor!

Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali İstanbul'un buluşma noktası Beşiktaş’ta kültürel ve sanatsal etkinliklerle devam ediyor. "Beşiktaş'ta Barışmak" temasıyla gerçekleştirilen festivalde şarkılar sahneden barış mesajlarıyla yükseliyor.
Uluslararası festival bahçeleri, katılımcı mimari enstalasyonları, bilim, ekoloji temalı eğitimler, atölye çalışmaları, her yaş grubundan katılımcıların dahil olduğu eğitsel aktiviteleri ve kültür-sanat etkinlikleriyle Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali, coşkulu bir açıkhava festivali ortamında geçekleşiyor.

Anneler Günü kutlamaları rengârenk görüntülere sahne oldu!
Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali’nde hafta sonu park ve bahçeler Anneler Günü kutlamalarıyla rengârenk görüntülere sahne oldu. Aykut Barka Deprem Parkı’nda gerçekleştirilen Anneler Günü’ne özel çeşitli etkinliklerde anneler, çocuklarıyla birlikte eğlenirken, öğretici aktivitelerle de festivalin tadını çıkardı. Anneler Günü’ne özel gerçekleştirilen etkinliklerde çocuklar eğitmenlerden öğrenerek yaptıkları çiçek buketlerini annelerine hediye etti. Çiçek buketi yapımını öğrenen çocuklar aynı zamanda çiçek yapraklarının suyla temas ettiğinde bakteri oluşmasına neden olduğuna dair bilgilerle buket yapmanın püf noktalarını da öğrendi.

Parklarda konserler ve açıkhava sinemaları başladı
Türkiye'de ilk kez gerçekleştiriliyor olmasının yanı sıra kamusal alanı özgürleştirmesi açısından da büyük önem taşıyan festival kapsamında ulusal ve uluslararası sanatçılar tarafından çeşitli uygulamalarla festivale dâhil edilen Ortaköy Yetimhanesi’nde Jehan Barbur konser verdi.

Açıkhava sinemasındaysa ilk gösterim Aykut Barka Deprem Parkı’nda “Yağmuru Bile” filmiyle yapıldı. Festivalin dördüncü gününde gerçekleştirilecek bir diğer etkinlikse Abbasağa Parkı’nda saat 20.30’da başlayacak olan şiir buluşmaları olacak.

Büyük şehirlerde günden güne yok olan insan-doğa ilişkisini yeniden geliştiren festival kültürel etkinlikleriyle de katılımcılara rahatlama ve nefes alma imkânı sağlamaya devam edecek. Festival boyunca Elif Çağlar Kuartet, Kerem Görsev Trio, Hüsnü Arkan, Kalben, Aylin Aslım, Bulutsuzluk Özlemi, Gaye Su Akyol ve Luxus Beşiktaş’ın çeşitli parklarında konser verecek. Açıkhava sinemalarındaysa “Yağmuru Bile” ve “İlkbahar Yaz Sonbahar Kış… & İlkbahar” film gösterimleri yer alacak. Festival, baharı çimenler üzerinde karşılamak isteyenler için 15 Mayıs’a kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Beşiktaş'ın Balkonları Rengârenk...
Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında evlerin balkonlarını çiçeklerle donatıyor. Beşiktaşlılar balkonlarındaki çiçeklerle rengârenk bir güne uyanıyor.

Festival hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Foto Galeri


Yeni Haberler