“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu haftanın filmi “Uçan Anne”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu haftanın filmi “Uçan Anne”

On bir yaşındaki Anne çok güzel bir kızdır. Gözlerinizi üzerinden ayıramayacağınız kadar güzel.

Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2014 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Catherine van Campen’in yönetmenliğini üstlendiği “Uçan Anne” belgeseli gösterimde olacak. Daha önceden 11 Aralık günü için duyurduğumuz Halil Aygün’ün “Dom” belgeseli bazı teknik sorunlar nedeniyle ileri bir tarihte gösterilecek.

Film Hakkında:


On bir yaşındaki Anne çok güzel bir kızdır. Gözlerinizi üzerinden ayıramayacağınız kadar güzel. Ona ne kadar çok bakarsanız, tiklerini o kadar çok görüyorsunuz. Anne, Tourette sendromuna yakalanmıştır. Bu hastalık, delice dönmek ya da her şeyi yalamak gibi istemediği hareketleri yapmasına neden oluyor. Anne için hastalığı ile baş etmek, bazı zamanlarda zordur, özellikle de okulda. Diğerlerinin onunla alay edeceğinden korkar. Bu nedenle Anne, hiç kolay olmamasına rağmen, tiklerini kontrol altında tutmaya çalışır. Kimse bir şey fark etmesin diye, hayatı uçarak yaşamayı tercih ediyor. Uçarken, en iyi zamanlarını geçiriyor. Gençlik belgeseli olan UÇAN ANNE, Anne’in hayatını tikleriyle birlikte nasıl yaşadığını gösteriyor.

Sonunda, onun da kaybetmek istemediği tikleri…

Yönetmen Hakkında:
17 Haziran 1970’te Eindhoven’da doğdu. Amsterdam Üniversitesi’nde tarih okudu, yazar ve yönetmen olarak radyo yayınlarında çalıştı. Bir kaç ödüllü radyo oyunundan sonra, 2007’de New York Modern Sanat Müzesi’nde de gösterilen ilk belgeseli, Ebedi Bataklık’ı (Eternal Marsh) çekti.

Katıldığı Festivaller ve Ödüller

En İyi Kısa Belgesel Film / En İyi Kısa Belgesel Film, Hot Docs / En İyi Belgesel,
Superfest Int’l Disability Film Festivali / En İyi Kısa Film dalında Seyirci Ödülü,
IFFBoston / Festivalin En İyisi, FOCUS Film Festivali
Best Short Documentary, Best Short Documentary / Best Short Documentary,
Hot Docs / Best Documentary, Superfest Int’l Disability Film Festival / Audience award for Best Short Film, IFFBoston / Best of Festival, FOCUS Film Festival

Uçan Anne / FLYING ANNE
Hollanda 2010 – 21’
Levent Kültür Merkezi
11 Aralık Çarşamba, 19.00
Yeni Haberler