“Misafir” Belgesel

“Misafir” Belgesel

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Bahe’nin hikayesi anlatılıyor.

Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2014 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Haydar Demirtaş’ın yönetmenliğini üstlendiği “Misafir” belgeseli gösterimde olacak.

18. Boston Türk Filmleri Festivalinde En İyi Belgesel ödülüne layık görülen “Misafir” yurtiçi ve yurtdışında birçok festivale katıldı. 18 Aralık 2013 Cuma günü, saat 19.00’da gerçekleşecek olan gösterimin ardından filmin yönetmeni Haydar Demirtaş, izleyicilerin sorularını yanıtlayacak

Film Hakkında:
1920’li yıllarda üç çocuğu ile birlikte Suriye’ye gitmek zorunda kalan Süryani bir anne, oğlu Bahe’yi Mardin’deki Deyrulzafaran Manastırı’na bırakmak zorunda kalır. Geçen yıllar boyunca sürekli annesini anan ve 75 yıldır annesinin gelmesini bekleyen Bahe, sadece özel günlerde manastırdan çıkar.

Yönetmen Hakkında:

1984, Mardin, Ömerli doğumlu. İlkokul, ortaokul ve lise dönemini Mardin de tamamladı. Dört yıl atletizm birinci liginde koştu. İlk sinema eğitimini Mardin Gençlik ve Kültür evinin açmış olduğu sinema atölyesinde BBC den aldı. Altı yıl Habitat ve Gündem 21 ile gönüllü çalıştı.2005-2006 İstanbul Kültür Üniversitesi Kent Film Evleri atölyesine katıldı. Sanat ve tasarım fakültesi, iletişim tasarımı bölümünü %100 burslu okumaya hak kazandı.2010 yılında İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu. Halen sinema çalışmalarına Mardin’de devam etmektedir.

Misafir
Türkiye, 2013, 30’
Levent Kültür Merkezi
18 Aralık Çarşamba, 19.00


Yeni Haberler