Ustalara Saygı'da "Orhan Kemal"i Andık

Ustalara Saygı'da "Orhan Kemal"i Andık

Anadolu insanının hayatını müthiş bir yalınlıkla unutulmaz satırlara döken Orhan Kemal, 16 Şubat Pazartesi akşamı gerçekleştirilen “Ustalara Saygı” etkinliğinde anıldı.

Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2009 PazartesiGöç sorunundan geçim derdine, eğitimsizlikten acımasızlığa Anadolu insanının hayatını müthiş bir yalınlıkla unutulmaz satırlara döken Orhan Kemal, 16 Şubat Pazartesi akşamı gerçekleştirilen “Ustalara Saygı” etkinliğinde anıldı.

Eserleri birçok kez sahneye ve beyazperdeye uyarlanan yazar için hazırlanan “Ustalara Saygı” toplantısına, aralarında “Orhan Kemal Roman Armağanı” sahiplerinin de bulunduğu edebiyatçıların yanı sıra tiyatro ve sinema dünyasından sevenlerinin de katıldığı gecede. Adalet Ağaoğlu, Adnan Özyalçıner, Halit Kıvanç, Haşmet Zeybek, Hıfzı Topuz, Nebil Özgentürk kitaplardan futbola, hapishaneden kamera önüne uzanan Orhan Kemal sohbetleriyle geceyi renklendirdiler. Rahatsızlığından dolayı salonda yerini alamayan Fikret Otyam ise geceye telefon bağlantısıyla katıldı.

Orhan Kemal’in eserlerinden biri olan “Tersine Dünya”nın “Bitirim Leyla”sı Gül Onat ve “Ev erkeği Süleyman”ı Levent Tülek de yapıttan bir bölümü seyirciler için sahnelediler. Salih Kalyon ise “72. Koğuş”taki ünlü Kaptan tiplemesine konuşması arasında kısa da olsa yer verdi.

Nebil Özgentürk’ün “Bir Yudum İnsan”ından bir bölümün seyircilere sunulduğu “Ustalara Saygı” toplantısında. Ayşe Lebriz Berkem de Orhan Kemal’in “Elli Kuruş” öyküsünü yorumladı.

“Ustalara Saygı” etkinlikleri, 23 Şubat’ta Mehmet Güleryüz, 2 Mart’ta Okay Temiz, 9 Mart’ta ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, ürettikleriyle yarınlara ışık tutan “Çağdaş Kibeleler” için hazırlanan programlarla devam edecek.
 
HABERİN VİDEOSU
 

Yeni Haberler