Ustalara Saygı'da Bir Sinema Savaşçısı

Ustalara Saygı'da Bir Sinema Savaşçısı

"Ustalara Saygı" etkinliği 6 Nisan Pazartesi akşamı bu kez, Türk sinemasını yaratan isimlerden biri olan Halit Refiğ için gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 06 Nisan 2009 Pazartesi

 
Beşiktaş Belediyesi tarafından, kültür, sanat, edebiyat ve düşün dünyasının usta isimlerini izleyiciler ile buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen "Ustalara Saygı" etkinliği 6 Nisan Pazartesi akşamı bu kez, Türk sinemasını yaratan isimlerden biri olan Halit Refiğ için gerçekleştirildi.

1960'lardan bu yana, yönettiği filmler ve televizyon dizileri kadar, dile getirdiği düşünceleri ile de kültür sanat hayatımıza katkıda bulunan Halit Refiğ için hazırlanan etkinlikte, aralarında "Yorgun Savaşçı", "Gurbet Kuşları", "Haremde Dört Kadın", "Aşk-ı Memnu", "Teyzem", "Hanım" ve "Karılar Koğuşu"nun da bulunduğu bir çok sinema filmi ve televizyon dizisinin yaratıcısı Halit Refiğ'i, dostları ve çeşitli dönemlerde birlikte çalışmalar yaptığı sanatçılar anlattı. Gece ; Ali Gültekin, Ali Saydam,Ani Pertan, Bengi Bugay, Can Ataklı, Can Gürzap, Çetin Tunca, Gülper Refiğ, Prof. Dr. Güngör Şatıroğlu, Fatoş Adiloğlu, Irmak Zileli, Nil Gürpınar, Nilüfer Aydan, Nur Onur, Pınar Tınaz Gürmen, Selim İleri, Sevda Ferdağ, Tanju Gürsu ve Tekin Özertem'in konuşmaları ile renklenirken Halit Refiğ'in özellikle son yıllarda zamanının önemli bir bölümünü geçirdiği Burgazada ile Sapanca'da çekilmiş görüntüleri, "Karılar Koğuşu" filminin final sahnesi ve yönetmen için hazırlanan belgesel niteliğindeki çalışmalardan kısa bölümler de sunuldu.
Gecenin devamında, Halit Refiğ'in öğretim üyesi-piyanist eşi Gülper Refiğ de, tanışmalarına vesile olan "Aşk-ı Memnu" dizisinde kullanılan bir Chopin valsini yorumladı.

"Ustalara Saygı" etkinlikleri, 13 Nisan'da Ferruh Doğan, 20 Nisan'da Ataol Behramoğlu, 27 Nisan'da da Çiğdem Talu ve Melih Kibar, 4 Mayıs'ta Selim İleri için hazırlanan gecelerle devam edecek.
 
HABERİN VİDEOSU
 
 

Yeni Haberler