Akıntıya Karşı... Aziz Nesin

Akıntıya Karşı... Aziz Nesin

Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel Bir Gazeteci Çay ve S

Eklenme Tarihi: 29 Mart 2010 Pazartesi

 

Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel Bir Gazeteci Çay ve Simit” günlerinin sekizincisi 31 Mart 2010 Çarşamba günü gerçekleştirildi. Yönetmenliğini SineGöz Film Atölyesi'nin üstlendiği “Akıntıya Karşı... Aziz Nesin” filminin gösterildiği etkinliğe, SineGöz Film Atölyesi kurucuları ve fotoğraf sanatçısı İsa Çelik eşlik edecek.

“Akıntıya Karşı... Aziz Nesin” belgeseli, 2003 yılında İstanbul Kısa Filmciler Derneği, Ulusal Kısa Film Festivali Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.


Belgesel Hakkında


Bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Akıntıya Karşı… Aziz Nesin” adlı belgesel, Türkiye aydınlarını konu alan bir belgesel serisi projesinin ilk ürünü. Belgesel, Aziz Nesin’i hatırlatmayı ve onun savunduğu değerleri tartışmayı amaçlıyor. Sine-Göz, “içeriği fazlasıyla boşaltılan ve sanatçı, entelektüel anlamlarında kullanılmaya çalışılan aydın kavramını yeniden tanımlama” amacına en uygun isim olduğu için ilk konu olarak Aziz Nesin’i seçti.
Film ismini; her zaman için ilkelerini koruyabilmiş, bu inadı ve öncülüğü yüzünden sadece düşmanları tarafından değil, yakınındaki insanlar tarafından da yalnız bırakılmış, çoğu zaman "onlara rağmen" adım atmayı tercih edebilmiş Aziz Nesin’in mücadelesinden ve karakterinden almaktadır. Belgesel ile Aziz Nesin bir bütün olarak tartışılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır.

“Akıntıya Karşı”nın çocukluk konulu ilk bölümünde Aziz Nesin’in ailesi, çocukluğunda önemli yeri olan yakınları, adadaki yaşamı, kaygıları, hayalleri tartışılıyor. Savaş yıllarının ve savaş sonrasının sıkıntıları içerisinde büyüyen Aziz Nesin’in “hafız” olan babası, kendisine Fransızca ve yüksek matematik dersleri veren Kadiri dervişi Galip Amca’sı, babasını “öldü” göstererek Darüşşafaka’ya kayıt oluşu bu bölümün alt başlıkları...


2003 Yılı, İstanbul Kısa Filmciler Derneği, Ulusal Kısa Film Festivali Jüri Özel Ödülü

Süre: 42'

Yapım Yılı: 2003

 

HABERİN VİDEOSU


 


Yeni Haberler