Mahmut Makal Yaşam Öyküsü “Bizim Köy” Belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde…

Mahmut Makal Yaşam Öyküsü “Bizim Köy” Belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde…

Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve

Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2010 PazartesiSanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinin onuncusu 14 Nisan 2010 Çarşamba günü Levent Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Yönetmenliğini Rabia Bige Berker’in yaptığı “Bizim Köy” filminin gösterildiği etkinliğin söyleşi bölümüne, belgeselin yönetmenini temsilen Bahriye Kabadayı ve Prof. Dr. İsa Eşme katıldı.

Belgesel hakkında


1933 yılında Niğde’nin Aksaray ilçesi Demirci köyünde doğan, İvriz Köy Enstitüsü mezunu yazar Mahmut Makal’ın öyküsü. Makal, köy yaşantısını, köyde doğmuş ve büyümüş biri olarak, köyün içinden anlatan ilk yazardır. Kendi ifadesiyle, İvriz Köy Enstitüsü yazarın bütün hayatını değiştirmiştir. Film, Makal’ın köy öğretmenliği yaptığı sıradaki izlenimlerini yansıttığı "Bizim Köy" romanından esinlenmiştir. Mahmut Makal ve Antalya Aksu Köy Enstitüsü mezunu eşi Naciye Makal yıllar sonra Demirci köyünü ziyaret ederler. Zaman zaman politik baskılarla önü kesilen öğretmenlik mücadelelerinin öyküsü aynı zamanda köy enstitülerinin de öyküsüdür.

Rabia Bige Berker


1941 İstanbul doğumlu. İlk- orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Belçika'da INSAS sinema okulunu bitirdi. 1971’de Türkiye’den ayrıldı. 1974 yılında Belçika Televizyonu RTBF'de asistan olarak çalışmaya başladı. Daha sonra montajcı oldu. 1991-1992 yıllarında “Elif- Chantal’ın Seçimi” filminin ortak yönetmenliğini yaptı. Çok ses getiren bu filmin ardından Film d’ici/ France 2 ve Artan Film ortak yapımı “Bizim Köy” belgeselini çekti. Çoğunlukla Türkiye üzerine yapımlar gerçekleştirdi. Pek çok filmin montajını yaptı. Bige Berker, RTBF’den emekli oldu ve Brüksel’de yaşıyor.

 

HABERİN VİDEOSU

 


Yeni Haberler