“Son Kumsal” Levent Kültür Merkezi’nde gösteriliyor.

“Son Kumsal” Levent Kültür Merkezi’nde gösteriliyor.

Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve

Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2010 Pazartesi


Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinin 11.’si 21 Nisan 2010 Çarşamba günü gerçekleşti.

Yönetmenliğini Rüya Arzu Köksal’ın yaptığı “Son Kumsal” filminin gösterildiği etkinliğin söyleşi bölümüne, belgeselin yönetmeni Rüya Arzu Köksal ve Cumhuriyet Gazetesi’nden Oktay Ekinci katıldı.

Belgesel Hakkında


Güzel bir yaz günü. Vakfıkebir kasabasının Dutluk plajını dolduran halk denizin keyfini çıkartmaktadır. Neşeyle bağrışan çocuklar, top oynayan, horon tepen gençler, güneşlenenler, yüzenler, sahildeki çay bahçesinde çaylarını yudumlayan yaşlılar. Bir kaç yüz metre uzakta ise onlarca kamyonun büyük bir gürültüyle taşıyıp sahile boca ettiği kayalar, denize dolduran iş makineleri ve dalgakıran inşaatları. Doğal limanlar ve balıkçı barınaklarının sahil doldurularak yapılan otoyol yüzünden yok olmasıyla kendilerine yeni yerler arayan balıkçıların takalarını karayoluyla taşımaları ve trajikomik öyküleri...

Karadeniz halkının yol yapma bahanesiyle denizinden koparılışın hikâyesi.

 


Filmin Künyesi


Süre: 56’
Yapım Yılı: 2008
Yönetmen-Metin Yazarı: Rüya Arzu Köksal
Görüntü Yönetmeni: Aydın Kudu
Kurgu: Oğuz Karabeli, Aydın Kudu
Müzik: Burak Ayrancı, Mustafa Parlak

 


Festival ve Ödüller

 

TRT Belgesel Film Yarışması, 2008 yılı Birincilik Ödülü
19. Ankara Film Festivali, 2008 yılı Üçüncülük Ödülü.
14. Boston Türk Filmleri Festivali, 2010 Jüri Özel Ödülü
19. Cottbus Film Festivali (Almanya), 2009, Resmi Seçki
27. Paris Çevre Filmleri Festivali, 2009, Resmi Seçki
9. Rodos Ekoloji Filmleri Festivali, 2009
28. İstanbul Film Festivali İKSV, 2009
16. FICMA Film Festival, İspanya, 2009
10. Astra Film Festivali, Romanya, 2009
35. Kültürel Miras Film Festivali, Çek Cumhuriyeti, 2009

Rüya Arzu Köksal


1972, Ankara doğumlu. Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi bölümünden mezun oldu. 1995’ten beri başta Anadolu olmak üzere Orta Asya, Hindistan, Tibet ve Nepal’de kültür turlarına rehberlik ediyor. 2003 yılında Bilgi Üniversitesi Belgesel Sinema Atölyesi’ne katıldı. İlk filmi “Yollar Çimen Bağladı” ile İFSAK ve Boston Türk Filmleri Festivali’nde “En İyi Belgesel” ödüllerini kazandı. “Karadeniz Sahil Yolu”na eleştirel bir bakış getiren filmi “Son Kumsal”, TRT’nin “En İyi Belgesel” ödülüne değer bulundu. Yurtiçi ve yurt dışında pek çok film festivaline davet edildi.

Halen, doğal yaşam alanlarının tahribatı temasını, birey-toplum ilişkileri ekseninde, kendine özgü belgesel dili ve yaklaşımıyla, yeni belgesellerle irdelemeye devam ediyor.

 


Filmleri

 

2010 Bir Avuç Cesur İnsan
2010 Ordu'da Bir Argonot
2008 Son Kumsal
2007 Eski Foçada Yeni Hayat
2006 Yollar Çimen Bağladı

Oktay Ekinci-Yüksek Mimar, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı


1952 Balıkesir doğumlu Oktay Ekinci İlkokulu Erzincan ve İstanbul’da, orta öğrenimini İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. 1969 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü'nde başladığı öğrenimini Yüksek lisans derslerinde şehircilik ana bilim dalı programlarını da tamamlayarak “yüksek mimar” olarak mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında bir yandan okurken; öte yandan Politika gazetesinde ve değişik dergilerde gazetecilik ve çizerlik yaptı. Karikatür çalışmalarıyla sergilere katıldı, ödüller aldı. Fatih Halkevi'nde yöneticilik; Akademi'de öğrenci temsilciliği görevlerinde bulundu.

Mezuniyetten sonra 1978’de Muğla Belediyesi’nde İmar Müdürü olarak kamu görevine başladı. Muğla Kentsel SİT alanı ve doğal-tarihsel çevrenin korunmasına yönelik planlama çalışmalarına katıldı, uygulamaları yönetti. 12 Eylül 1980'den sonra belediyedeki "atama" yönetimle anlaşamayarak istifa etti ve serbest mimarlık yaptı.

Mimarlar Odası’ndaki yöneticilik görevlerine 1978’de Muğla Temsilcisi olarak başlayan Ekinci; 1 dönem Genel Başkan Yardımcılığı; 2 dönem İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanlığı 98-2002 ve 2004-2006 yıllarında da Genel Başkanlık görevini yaptıktan sonra 25 yılı aşkın aktif meslek odası yöneticiliğini kendi isteğiyle noktaladı. Oktay Ekinci Başkanlığı’ndaki Mimarlar Odası, 2005 yılı temmuz ayında İstanbul’da yapılan Uluslararası Mimarlar Birliği’nin Dünya Mimarlık Kongresine de ev sahipliği yaptı…

1993'den bu yana MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde yüksek lisans öğrencilerine "Kentsel Planlamada Yerel Kimlik" ve "Koruma Politikaları" derslerini veren Ekinci, 1980'lerden bu yana Cumhuriyet Gazetesi’ndeki kent, çevre ve kültür alanında sürdürdüğü köşe yazarlığında ve aynı temalardaki televizyon programlarında toplumdaki koruma bilincinin gelişmesine katkılarından ötürü ICCROM tarafından 2001 yılı “uluslararası onur ödülü” aldı.

1993'den bu yana Kültür Bakanlığı’nca görevlendirildiği Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeliğini İstanbul’un yanı sıra Erzurum, Antalya Muğla Koruma Kurullarında sürdürdü. Ekinci, halen Bursa Koruma Kurulunda görev yapmaktadır...

Meslek yaşamı boyunca ağırlıklı olarak tarihsel ve doğal çevrenin korunması ve kentsel değerlerin yaşatılması ve çevre bilincinin yükselmesi yönünde gösterdiği etkinliklerinden dolayı “12 ödül”ü ve yayımlanmış “20 kitap”ı; çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Son olarak köşe yazılarındaki çevre sorunlarına ve doğal yaşama ilişkin duyarlılığı dolayısıyla S.O.S Çevre Gönüllüleri Platformu’nun 19. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde “2008 Yılı En Çevreci Yazar” ödülünü almıştır.

Kars’ta kaleyi çevreleyen Kars Çayı boyundaki caddeye de adı verilen “Mimar Oktay Ekinci” Karikatürcüler Derneği kurucu üyesi, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesi, Mimarlık Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Ruhi Su Sanat Vakfı Mütevelli üyesidir. 2000 yılında kurulan Tarihi Kentler Birliği’nin oluşum ve çalışmalarında etkin görev alan Ekinci, aynı birliğin danışmanlığını da yürütüyor.

 

 

HABERİN VİDEOSU
 


Yeni Haberler