Her Cuma Yeni Sinema

Her Cuma Yeni Sinema

Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi işbirliğiyle Levent Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak gerçekleştirilen “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliğinin Ocak-Şubat 2014 programı belli oldu.

Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2014 Pazartesi

Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu, her cuma salon bulamayan başarılı Türk filmleri için perdelerini açıyor.  “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi işbirliğiyle  yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak amacıyla 9 Kasım 2012 tarihinde hayata geçti.

Her cuma saat 19.00’da yeni bir filmin izleyiciyle buluştuğu etkinliğin tüm gösterimleri ücretsiz. Cuma günü gösterime giren filmler hafta içi 14.00 ve 16.30 saatlerinde de izlenebiliyor.   
 

 

Ocak-Şubat 2014 etkinlik programı:
     

ŞİMDİKİ ZAMAN

3 Ocak 2014

 

Türkiye

2012

110’

 

Yönetmen: Belmin Söylemez

Senaryo: Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu

Görüntü Yönetmeni: Peter Roehsler

Kurgu: Ali Aga

Sanat Yönetmeni: Revan Barlas

Yardımcı Yönetmen: Ahmet Yılmaz

Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen, Suat Oktan

Yapımcı: Haşmet Topaloğlu

 

Mina yaşadığı ülke ile bağlarını kopartmaya karar veren fakat işsiz ve parasız bir kadındır. Amerika’ya gidip yeni bir hayata başlamanın planlarını yaparken para biriktirmek için bir kafede meraklılarına kahve falı bakmaya başlar. Bir yandan insanlara kaderleriyle ilgili umut dağıtırken, diğer yandan kendi şimdisini ve geleceğini sorgular. Öte yandan da kafenin diğer falcısı Fazi kendisine hem arkadaş, hem de yeni bir iş kurmak için ortak bulduğuna inanmaktadır. Kafenin sorumluluğunu mecburen üstlenen Tayfun ise aradığı sevgiyi Mina’da bulmayı umar. Fakat Mina’ya göre onların planlarında bu genç kadının yeri yoktur. Mina şimdiki zamanı olduğu yerde bırakıp, geleceğe kaçmak ister.

 

KARNAVAL

10 Ocak 2014

 

TÜRKİYE

2013

92

 

Yönetmen:  Can Kılcıoğlu

Senaryo: Can Kılcıoğlu

Görüntü Yönetmeni: Aslı Dabak

Kurgu: Tayman Tekin

Sanat Yönetmeni: Barış Yıkılmaz

Oyuncular: Serdar Orçin, Tülin Özen, İpek Bilgin, Sait Genay

Yapımcı:  Can Kılcıoğlu, Doğa Kılcıoğlu, Kaan Kurbanoğlu

 

İzmir’de çekilen film, evden eve halı yıkama makinesi pazarlayan Alis ve düğün salonunda pastacılık yapan Demet’in aşkını mizahi bir üslupla anlatıyor. 30’lu yaşlardaki Alis babasıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle evden kovulur ve arabada yaşamaya başlar. Bu süreçte tek derdi hayatını sürdürebileceği düzenli bir işe girebilmektir. Tam da bu sırada halı yıkama makinesi pazarlamacısı olma şansını elde eder. Sonrasında tesadüf eseri karşılaştığı Demet ile arasında gelişenler sayesinde hayallerini gerçekleştirme fırsatını yakalarlar. 

 

 

 

 

EVDEKİ YABANCILAR

17 Ocak 2014

 

TÜRKİYE

2012

92’

 

Yönetmen: Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil

Senaryo: Ulaş Güneş Kacargil

Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi

Kurgu: Hande Sakarya

Oyuncular: Melpo Zarokosta, Fatih Al, Cem Bender, Romy Vasiliadis

Yapımcı: Serkan Çetinkaya, Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil

 

1990’lı yıllarda Ege bölgesindeki küçük bir sahil kasabasında geçen hikâye, mübadele döneminde doğup büyüdüğü yerden ayrılıp Yunanistan’a göç etmek zorunda bırakılmış yaşlı bir Rum kadını olan Agapi’nin dokunaklı hikâyesine odaklanıyor. Agapi yıllar sonra, 80’li yaşlarına geldiğinde, bırakmak zorunda kaldığı evini aramaya koyuluyor. Yanına genç torunu Elpida’yı da alarak Ege’ye gelen Agapi eski evini bulsa da ev artık başka birine ait olduğunu öğreniyor. Yaşar isimli 30’lu yaşlardaki yeni ev sahibi ve Agapi arasında paylaşılamayan ev hem geçmişini arayan bir kadını hem de geleceğini kurtarmak isteyen bu adamı ortak noktada buluşturuyor.

 

DEVİR

24 Ocak 2014

 

TÜRKİYE

2013

75’

 

Yönetmen/Senaryo: Derviş Zaim

Görüntü Yönetmeni:  Taner Tokgöz, Ali Osman Turhan, Osman Nuri İyem, Çağdaş Yıldırım, Alican Muhittin Dilege

Oyuncular: Ramazan Bayar, Ali Özel, Mustafa Çelikli, Nadi Güler, Çala Köseoğullar, Mehmet Bayar

Yapımcı: Derviş Zaim

 

Burdur’un Hasanpaşa köyünde, geleneksel bir “çoban yarışması” düzenlenir. Uzun yıllardır sürdürülen bu yarışmada, köyün çobanları sürüleriyle birlikte suya girerek, peşlerinde koyunlarıyla su birikintisini durmaksızın geçmeye çalışırlar. Sürüyle birlikte suyu duraksamadan, en hızlı geçen çoban yarışmayı kazanır. Son sekiz yıldır Takmaz adlı çoban birinciliği kimselere kaptırmaz. Ayrıca köyün koyunlarını 'kırmızı'ya boyama geleneği de sürdürülür. Köyün çobanları çevredeki kırmızı renkli kayaları toplayıp, ezer ve eleyerek toz boya elde ederler. Fakat köyün bu doğal yapısı yakınlara kurulan maden ocağı işletmesi ile tehdit altına girer. Kimse bir sonraki yıl boya çıkartacak taşı bulamaz. Çoban Ali ise herkese yardım etme amacıyla şehirden kırmızı toz boya taşıyarak çobanlara dağıtır. Koyunlar Ali sayesinde boyanır. Fakat Ali o sene de yarışmada dereceye giremeyince, her şeyden vazgeçer; çobanlığı bırakarak yeni açılan maden ocağına şoför olarak girer...

 

 

HAYATBOYU

31 Ocak 2014

 

Türkiye

2013

102’

 

Yönetmen ve Senaryo: Aslı Özge

Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen

Kurgu: Natali Barrey, Aslı Özge

Oyuncular: Hakan Çimenser, Defne Halman, Gizem Akman, Onur Dikmen Haktan Pak

Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen

 

Evlilikleri içerisinde yaşadıkları sorunlara rağmen birbirlerinden kopamayan ve birbirlerine yabancılaşmış bir çiftin; aile, toplum ve sosyal çevreleri içerisindeki durumlarına tanık oluyoruz. İkisi için de ayrılmak belki de en iyi çözüm olacakken, yılların getirdiği alışkanlık ve bağlılık karşılarında öylece durmaktadır. Saat gibi işleyen günlük rutinlerinin arasında kaybolan çiftin önemli kaygılarından biri de üstüne titredikleri kızıdır...

 

 

SAÇ

7 Şubat 2014

 

TÜRKİYE

2010

131’

 

Yönetmen ve Senaryo: Tayfun Pirselimoğlu

Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan

Sanat Yönetmeni: Natali Yeres

Oyuncular: Rıza Akın, Ayberk Pekcan, Nazan Kesal

 

Tarlabaşı’nda perukçuluk yapan Hamdi, yalnız yaşayan bir adamdır. Eski bir arabadan başka hiçbir şeyi yoktur. Günlerini ve gecelerini, aynı zamanda evi olan dükkânından sokağa bakarak, gelip geçen arabaları ve karşı kaldırımda bekleyen fahişeyi izleyerek geçirir. Yakında kanserden öleceğini bilen Hamdi’nin tek isteği, ölmeden önce uzaklara gidebilmektir. Aradığı ülkenin Brezilya olduğuna karar verir ancak Brezilya müzikleri dinlemekten de öteye gidemez. Bir gün dükkânına saçlarını satmak isteyen Meryem gelir ve Hamdi’nin dünyası değişir. Bastıramadığı bir güdüyle Meryem’i takip etmeye başlar. Bir süre sonra Meryem de takip edildiğini fark eder ve olaylar karmaşık bir hal alır...

 

GÖLGE

14 Şubat 2014

 

TÜRKİYE

2008

115’

 

Yönetmen: Mehmet Güreli

Senaryo: Nilgün Önes, Peyami Safa

Sanat Yönetmeni: Selda Çiçek

Ses: Okan Selçuk

Oyuncular: Görkem Yeltan, Kaan Çakır, Serkan Ercan, Memet Ali Alabora, Alper Kul, Ünal Silver

Yapımcı: Tülin Soyarslan, Burak Yamanlıca

 

 “Selma ve Gölgesi”, bizim coğrafyamızda, bizden yola çıkılarak yazılmış, enfes kurgusuyla göz dolduran, düşündürüp heyecanlandıran bir hikâye. Gizemli bir kadının planlarını gizlice uygulamasını ustaca anlatan, aynı zamanda da iki yakın erkek arkadaşın nasıl olup da birbirini yok edecek birer canavara -usulca, bilinçsizce ve yumuşak bir şekilde- dönüştüğünü gösteren bir yapıt.

 

YOZGAT BLUES

21 Şubat 2014

 

TÜRKİYE

2013

96’

 

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Senaryo: Tarık Tufan

Görüntü Yönetmeni: Barış Özbiçer

Kurgu: Çiçek Kahraman

Sanat Yönetmeni: Osman Özcan

Oyuncular:  Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak

Yapımcı: Halil Kardaş

 

Yozgat, Yavuz ve Neşe’nin hikâyesinin başladığı ya da bittiği yerdir... Aldıkları bir iş teklifi sonrasında Yozgat'a taşınan müzik öğretmeni, şarkıcı Yavuz ve öğrencisi Neşe hayatlarının önemli bir dönüm noktasına adım atmak üzeredir. İcra ettikleri müzik türüyle bu yeni şehirde kimsenin ilgisini çekemeyen ikilinin çabalarına, buraya taşındıkları ilk günlerde tanıştıkları Sabri’nin yardımları da eklenir ancak sonuç yine olumsuzdur. Bu olumsuz sonuç beklenmedik gelişmeleri de beraberinde getirir...

 

GÖZÜMÜN NURU

28 Şubat 2014

 

TÜRKİYE

2013

78’

 

Yönetmen ve Senaryo: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Görüntü Yönetmeni: Meryem Yavuz

Kurgu: Ali Aga

Oyuncular: Melik Saraçoğlu, Hakkı Kurtuluş, Bilgin Saraçoğlu, Orhan Saraçoğlu, Cüneyt Cebenoyan

Yapımcı: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu, Renan Artukmaç

 

Kahramanımız M. genç yaşında tam bir sinema tutkunudur. Tüm hayatını film çekme idealine bağlamıştır ama göz retinasında yaşadığı ciddi bir rahatsızlık sonucu üst üste iki ameliyat geçirir. Gözlerini tamamen kaybetme korkusuyla tam 40 gün boyunca gözleri bandajlı, yüzükoyun yatmak zorunda kalır. M. bu sancılı süreçte korkularıyla yüzleşmeye başlar; dahası sinemayla kurduğu takıntılı aşkı da gözden geçirecektir. M.’nin kendi yaşadıklarını tiye alan tarzı, yaşadığı karanlığa karşı verdiği savaştaki en güçlü silahı olacaktır. 

 


Yeni Haberler