“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta “Boğaziçi Balıkları”nı izleyeceğiz.

Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2014 Salı

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Burak Dal ve Bahriye Kabadayı’nın yönetmenliğini üstlendiği “Boğaziçi Balıkları” belgeseli gösterimde olacak.

5. TRT Belgesel Günleri'nde ulusal profesyonel kategoride Ziraat Bankası Özel Ödülü'ne layık görülen “Boğaziçi Balıkları” 29 Ocak Çarşamba günü, saat 19.00’da Levent Kültür Merkezinde izleyiciyle buluşacak.

Film Hakkında:

“Boğaziçi Balıkları” belgeseli, İstanbul ve Boğaziçi’nin günümüze kadar gelen bir yüzyılını, balıkların, balıkçıların, denizin ve şehrin değişimi penceresinden yansıtıyor. Bir yanda, o eski, balıklı-denizli şehir kültürü ve nostalji; diğer yanda “2048 yılında balık türlerinin çoğunun yok olacağı” bilgisi ve çocuklarımıza balığın ne olduğunu ancak fotoğraflardan gösterebileceğimiz bir çağa doğru sürüklenişimizin işaretleri...


Belgesel film, Karekin Deveciyan’ın 1915’te Osmanlıca yayınlanan “Balık ve Balıkçılık” kitabından yola çıkarak geçmişin zenginliğinden bugünün yoksunluğuna nasıl geldiğimizi göstermeyi ve gelecek için alınması gereken tedbirlere dair ortak ve yaygın bir bilinç oluşturmayı hedefliyor.
Yeni Haberler