“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

Haftanın Filmi “Bûka Baranê”

Eklenme Tarihi: 05 Şubat 2014 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Dilek Gökçin’in yönetmenliğini üstlendiği “Bûka Baranê (Yağmurun Gelini)” belgeseli gösterimde olacak.

Film Hakkında

Bûka Baranê, Kürtçe’de Yağmurun Gelini anlamına geliyor. Gökkuşağının Kürtçe’deki karşılığı bu.

Belgesel, 1989 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Befircan ya da Türkçe adıyla Karlı köyünde ilkokul öğrencilerinin okul bahçesinde çektirdikleri bir fotoğraf ile başlıyor. Hakkari bilindiği gibi hem İran hem de Irak ile sınırı olan ve Kürtlerin nüfusun çok büyük bir bölümünü oluşturduğu bir il.
Fotoğrafın bir köşesinde bu yörede her yağmurdan sonra çıkan gökkuşağını görmek mümkün.
Fotoğrafın çekiminden 23 yıl sonra bu fotoğraftakilerden biri (İrfan) o fotoğraftakilerden bir başkasının (Aysun) düğünü için köye dönüyor. O fotoğraftaki sınıf arkadaşlarının çoğu bu düğünde olacak.
Irfan köye doğru yolculuğa çıkarken biz de bu fotoğrafta yer alan 10 kişi ile 1989’dan bu yana bir yolculuğa çıkıyoruz. Köyün yaşadıklarıyla paralel olarak bölgede yaşanan olağanüstü hal ve koruculuk süreçlerini izliyoruz. Köy 90’larda artık PKK militanlarının da askerlerin de uğrak yeri haline geliyor.
Gözaltılar, baskılar ve dayak başlıyor. Aynı zamanda dağa çıkmalar. Gençlerin Yüksekova ve Hakkari dışındaki lise ve üniversite yıllarını dinliyoruz.

Bu belgesel, savaşın ve savaşla gelen baskı ortamının gündelik olarak yaşandığı bir köy ilkokulunda okuyan çocukların 90’lı yıllarda ve bugün neler yaşadığına ve barışa olan özlemlerine odaklanıyor.

“Bûka Baranê” 5 Şubat Çarşamba günü saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek.


Bûka Baranê (Yağmurun Gelini)
2013 / 60’
Yönetmen: Dilek Gökçin
Tarih: 5 Şubat 2014
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu
 


Yeni Haberler