“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”in bu haftaki filmi “Odeon: Zaman Durdu”

Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2014 Cuma

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu çarşamba Jo Graell’in yönetmenliğini üstlendiği “Odeon: Zaman Durdu” belgeseli gösterimde olacak.

Filmin Konusu
Odeon sineması, her gösterimin eşsiz olduğu dünyanın tek yeri olabilir. Valentin Stavov (71 yaşında) orijinal müzik ve kompozisyonlarla, klasik filmleri canlandırıyor. Nelly Shevenusheva (84 yaşında) odanın arkasında imalı bir ses ile filmleri çevirerek katkıda bulunuyor. 30 yıldır hiçbir şeyin değişmediği “Anın sanatının” getirdiği duyguları ve hislerin yerini hiçbir teknolojik alet tutamaz.

Ödüller
Malescorto Uluslararası Kısa Film Festivali (İtalya) - En İyi Belgesel / Uluslar arası Belgesel Film Festivali (Romanya) - En iyi Sanat Belgeseli Ödülü / Ulusların Festivali (Avusturya) - Özel Jüri Ödülü / Festıval Dıgıtal Internacıonal De Cortometrajes El Sector (Spain) - En İyi Bengesel ve Yönetmenlik Finalisti / Alcıne - Festıval De Cıne De Alcalá De Henares / Comunıdad De Madrıd (Spain) - Özel Jüri Ödülü / Hollywood, Los Angeles Sinema Festivali (Amerika) - Değer Ödülü

Yönetmen Hakkında
Jo Graell (Valensiya, İspanya) Psikoloji eğitimi aldı. Barselona CEEC’de film yönetmenliği eğitimi aldı. “Cam’ın İçinden” dizisi için Uluslararası Fotoğrafçılık Bienalinde (1997) ödül kazandı. Barselona ve Berlin’de çok sayıda kısa filmin yönetmenliğini yaptı ve kültürel, görsel işitsel organizasyonlar düzenledi. 2007 ila 2009 yılları arasında Barselona’da “El Escaparate” üzerinde çalıştı. Sanatı sokaklara taşıyarak, birçok sanatçıyı bir dükkân penceresinde durması için seçti. Şu anda video hikâyeleri ve kitaplar üzerinde çalışıyor.

ODEON: EL TIEMPO SUSPENDIDO / ODEON: ZAMAN DURDU
Bulgaristan / 2010 / 29’
Bulgarca Bulgarian/ English Subtitled
Yönetmen / Director : Jo Graell
Yapımcı / Executive : Jo Graell
Görüntü Yönetmeni / Director of Photography : Natalia Regás
Kurgu / Editing : Eloi Tomás
Müzik / Music : Aritz Villodas

Tarih: 12 Şubat 2014
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Adres:
Levent Kültür Merkezi,
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71
Yeni Haberler