2013 yılı Onurlu Yaşam Ödülü

2013 yılı Onurlu Yaşam Ödülü

Beşiktaş Kent Konseyi, 2013 yılı Onurlu Yaşam Ödülü Genco Erkal’a verildi.

Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2014 PazartesiBu yıl dördüncüsü verilen olan “Onurlu Yaşam Ödülü”ne Genco Erkal layık görüldü. 18 Mart Salı günü saat 19.00'da Fulya Sanat’ta verilen kokteylin ardından saat 20.00’de ödül töreni başladı. Halit Kıvanç'ın sunduğu gecede, Erdal'ın sanatçı dostları da usta oyuncuyu yalnız bırakmadı. 

2011 yılından itibaren her yıl düzenli olarak verilen 'Onurlu Yaşam Ödülü'ne Türkiye’de hukuk, sosyoloji, siyaset, spor, medya, sanat ve iletişim alanlarına katkıda bulunan kişiler layık görülüyor. Onurlu Yaşam ödülünü alan ilk isim Türkiye'de iletişim bilimlerinin oluşumuna katkıda bulunan öncü isimlerden Prof. Dr. Nermin Abadan Unat olmuştu. Unat’ın ardından Türkiye'de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan Uğur Dündar bu ödüle layık görüldü. Geçen yılki ödülün sahibi ise Türkiye'nin ilk kadın hukuku uzmanı ve Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi eski Başkanı Nazan Moroğlu'ydu.

Genco Erkal kimdir?
İstanbul Üniversitesi'nin Psikoloji bölümünü bitiren Genco Erkal, 1959 yılından başlayarak Türkiye'nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, bugün de sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu'nu kurdu.

Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların yanısıra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nazım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarlarının oyunlarını yönetti. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi.

Çeşitli ödüller kazandığı ünlü rolleri arasında Aslan Asker Şvayk, Gogol'ün Bir Delinin Hatıra Defteri, Brecht'in Galileo'su, Maxwell Anderson'un Yalınayak Sokrates'i, Nâzım Hikmet'ten Kerem Gibi, Can Yücel'den Can sayılabilir.

Senfonik konserlerde Prokofiev'in Peter ile Kurt, Stravinski'nin Askerin Öyküsü, Fazıl Say'ın Nâzım adlı yapıtlarını anlatıcı olarak seslendirdi.

Önemli uluslararası film festivallerinde gösterilen ve birçok ödül kazanan At, Faize Hücum, Hakkâri'de Bir Mevsim, Camdan Kalp filmlerinin başrolünde oynadı. TRT Televizyonu için Haldun Taner'in ünlü müzikli oyunu Keşanlı Ali Destanı'nı yönetti ve oynadı.

Değişik yıllarda birçok kez "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", "En İyi Tiyatro Yönetmeni" seçildi, yaşam boyu başarı ödülleri kazandı. 1982 ve 1983 yıllarında "En İyi Sinema Oyuncusu" olarak Antalya Film Festivali'nde iki kez Altın Portakal aldı.

1993-1998 yılları arasında, Paris'te ve Avignon Festivali'nde Fransızca da oynamaya başlayan Genco Erkal, üç Fransız yapımında rol aldı: Nâzım Hikmet'ten “Sevdalı Bulut”, Philippe Minyana'dan “Ou vas-tu Jérémie?” ve Paulo Coelho'nun ünlü romanından uyarlanan “Simyacı.”

-dostlartiyatrosu.com’dan alıntıdır-
Yeni Haberler