“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”in bu haftaki filmi “İstanbul Hatırası”

Eklenme Tarihi: 19 Mart 2014 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu çarşamba Hasan Özgen’in yönetmenliğini üstlendiği “İstanbul Hatırası” belgeseli gösterimde olacak.

“Eski Evler Eski Ustalar” belgesel dizisinin 12. ve final bölümü olan “İstanbul Hatırası”, tam çeyrek asır önce çekilmiş bir İstanbul belgeseli…

Her dönemde yıkarak-yaparak yeniden kurguladığımız İstanbul’un vazgeçilmez mimarlık mirasına bir bakış. Evden saraya uzanan birikimlerle, bu birikimlerin etrafında yeşeren “kimlikli bir dünya kenti”nin zenginlikleri arasında yapılan kısa bir yolculuk.

Belgeselin temel İstanbul betimlemesi sözlü anlatımda şöyle;

“ Bir kentin neresi gerçek, neresi hayaldir bilinmiyorsa; Doğu’ya baktığınızda Batı’yı, Güney’e baktığınızda Kuzey’i görüyorsanız; eskimiş sokakları size gülümseyip bulvarları somurtuyorsa ve o kentin hatırası kendisinden de büyükse, o kent İstanbul’dur. Neresinden bakarsak bakalım, o kent İstanbul’dur. Bu yüzden her akşam eve yeni bir İstanbul götürülülür.”

Belgeselin ardından filmin yönetmeni Hasan Özgen ve Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

İstanbul Hatırası
Türkiye / 1989 / 32’
Yönetmen: Hasan Özgen
Tarih: 19 Mart 2014
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Adres:
Levent Kültür Merkezi,
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71
Yeni Haberler