Her Cuma Yeni Sinema’da hayatta kalma mücadelesi; “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915”

Her Cuma Yeni Sinema’da hayatta kalma mücadelesi; “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915”

Alper Eşeli'nin ilk uzun metraj filmi "Eve Dönüş: Sarıkamış 1915", 11 Nisan'da Levent Kültür Merkezi'nde!

Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2014 Perşembe

Yeni Sinema Hareketi ve Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen, “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliğinde bu hafta Alphan Eşeli’nin yönettiği “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915” filmi seyirciyle buluşacak.

Senaryosunu Serdar Tantekin ve Alphan Eşeli'nin yazdığı ve Alphan Eşeli'nin yönettiği "Eve Dönüş Sarıkamış" 4. Uluslararası Malatya Film Festivalinde "En İyi Erkek Oyuncu", "Jüri Özel Ödülü" ve Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü"nü alırken, 10. Hong Kong Asya Film Festivali'nde en iyi film olarak seçildi ve 'New Talents' ödülünü kazandı. 37. Montreal Uluslararası Film Festivali'nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu tarafından verilen Fipresci Ödülünü ve En İyi İlk Film Ödülü "Golden Zenith" i kazanan film, 29. Haifa Uluslararası Film Festivali'nde "Golden Zenith" ödülüne, 57. BFI Londra Film Festivali'nde ise "Sutherland Trophy" ödülüne aday gösterildi. Filmin başrollerini Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin üstleniyor.

11 Nisan 2014 Cuma günü saat 19:00'da başlayacak olan gösterimin ardından yönetmen Alphan Eşeli, oyuncu Serdar Orçin ve yapımcı Oğuz Peri izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.


“Her Cuma Yeni Sinema” önümüzdeki hafta Atalay Taşdiken’in “Mommo Kız Kardeşim” filmiyle devam edecek.

Filmin konusu:
I. Dünya savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan, 90.000 askerin şehit düştüğü “Sarıkamış Harekatı” Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Doğu Anadolu Bölgesi Ocak 1915 tarihiyle artık hiç kimseye ait olmayan, belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir yere dönüştü. Ne Rusların, ne de Osmanlı’nın tam olarak sahip olamadığı, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulurlar.

Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasındaki bu köyde geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, toplumun değişik sınıf ve kültüründen gelen yedi insan, vahşi doğanın ve koşulların ortasında kalmış bu ıssız köyde dayanılmaz bir açlıkla baş ederken hayatta kalmanın peşinde ve eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıyadır artık…


Eve Dönüş: Sarıkamış 1915
Türkiye – 2013 - 112’
Tarih: 11 Nisan 2014
Saat:19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Adres:
Levent Kültür Merkezi
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

Yeni Haberler