Söyleşi: Cumhuriyet, Bağımsızlık ve Laikliktir

Söyleşi: Cumhuriyet, Bağımsızlık ve Laikliktir

Beşiktaş Belediyesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Beşiktaş Şubesi ve İlke Mühendisler; öykücü, yazar ve senarist Osman Şahin'i ağırlıyor.

Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2018 Perşembe

3 Kasım 2018 Cumartesi günü Levent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Cumhuriyet, Bağımsızlık ve Laikliktir” konulu söyleşiye davetlisiniz.

Erdener Ildız moderatörlüğünde gerçekleşecek olan söyleşiye; Türk Edebiyatı’nın önemli öykücülerinden, senarist ve yazar Osman Şahin konuşmacı olarak katılacak.

Katılım ücretsiz olarak halka açıktır.


Tarih:
3 Kasım 2018 Cumartesi
Saat: 16.00
Yer: Levent Kültür Merkezi
Adres: Levent Mah. Çalıkuşu Sok. No:2 Beşiktaş 


Osman Şahin Hakkında...
1940 yılında Mersin, Aslanköy’de doğan Osman Şahin, Diyarbakır Dicle Köy Enstitüsü ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirmiştir. Urfa, Siverek köylerinde ilkokul; Malatya, İzmit, İstanbul liselerinde ise beden eğitimi öğretmenliği yapmıştır. 12 Eylül Darbesi’nde sürgün edilerek zorla emekli edilen yazar, bir roman eleştiri yazısı yüzünden 18 ay hapis yatmıştır. 48 yıldan beri hiçbir koşulda yazmayı bırakmamış, kalemi elinde altıncı parmağı olmuştur. Bugüne kadar 18 öykü kitabı, 6 belgesel roman, 6 çocuk-gençlik kitabı, 4 araştırma-röportaj-deneme, Yaşar Kemal üzerine geniş boyutlu bir inceleme-deneme ve 2 yayınlanmış senaryo kitabının yanı sıra, adına hazırlanan dört armağan kitabıyla birlikte 41 kitaba imza atmıştır.

29'u seçme,13'ü yabancı dile çevrilen pek çok öyküsüyle ulusal ve uluslararası antolojilerde yer alan Osman Şahin, otuza yakın öykü ve sinema onur ödülüne değer görülmüştür. Kitapları ve filmleri hakkında 15 doktora tezi yazılan Şahin'in, Edebiyat ve Sinema çalışmaları hakkında iki belgesel yapılmıştır. İki öyküsü İstanbul ve Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından baleye uyarlanmıştır. Türk Sineması’nın unutulmaz filmlerinden; Kibar Feyzo, Adak ve Fıratın Cinleri'nin yanı sıra Son Yörük, Mahşer ve kendi öyküsünü anlattığı Ölüm Oyunları, yazarın en önemli öyküleri arasında yer almaktadır.

besiktaskultursanat.com

Yeni Haberler