Doğadan Aldığımızı Doğaya Veriyoruz!

Doğadan Aldığımızı Doğaya Veriyoruz!

Beşiktaş Belediyesi, yaprak, çim ve dal atıklarını kompostla dönüştürerek doğaya geri kazandırıyor...

Eklenme Tarihi: 07 Şubat 2019 Perşembe

TÜİK 2014 yılı verilerine göre ülkemizde yaşayan her vatandaş 1,08 kg./gün atık üretiyor. Belediyeler yılda 28 milyon tondan fazla atık topluyor. Bu atıkların yüzde 52,78’i biyo atık. Yani park bahçelerden toplanan yaprak-dal atıklarıyla evlerden toplanan mutfak atıkları, ülkemizde toplanan atıkların toplamının yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu oranın batılı ülkelerde yüzde 30 civarında olduğunu biliyoruz.

Beşiktaş Belediyesi olarak sahibi olduğumuz parklardan başlayarak; yaprak, çim ve dal atıklarının kompostla dönüşümünü sağlayarak, doğadan aldığımızı çöpe değil yeniden doğaya vermeye karar verdik. Üç parkımıza; Sanatçılar, Sporcular ve Dilek Sabancı parklarına 2,3 m3’lük kompost sepetleri yerleştirdik. Bu üç parktan topladığımız yaprak atıklarının dönüşümünü, bu sepetlerde sağlıyoruz. Ayrıca Levazım Mahallesi Çayır Sokak’ta bulunan 400 m2’lik kompost alanımızda diğer parklardan topladığımız yaprakları biriktiriyoruz, dönüştürüyoruz.

Kısa vadedeki hedefimiz Beşiktaş sınırları içinde toplanan bütün yaprakların Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzce kompostla yeniden doğaya kazandırılması… Bu sayede her yıl gübre ve toprak almak için ayırdığımız bütçeyi azaltmakla kalmayacağız, aynı zamanda işçilik, araç ve yakıt maliyetlerini de düşürebileceğiz. Daha da önemlisi “Doğadan Aldığımızı Doğaya Vereceğiz!”


Foto Galeri


Yeni Haberler