Afgan Bisikletçiler Beşiktaş’ta!

Afgan Bisikletçiler Beşiktaş’ta!

4 ülke geçerek İstanbul’a ulaşan Afgan bisikletçiler Beşiktaş’taki Dünya Barış Parkı’nda buluştu…

Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba

Afganistan’dan yola çıkarak dostluk ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek amacıyla 4 ülke geçip 4000 km yol kat eden Afgan bisikletçiler, Beşiktaş'taki Dünya Barış Parkı’nda bir araya geldi. Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi Av. Esra Yenidünya’nın bisikletçileri karşıladığı buluşmada birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Beşiktaş Belediyesi, Afganistan-Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek ve ticari Lacivert Yolu’nu tanıtmak amacıyla Afganistan’dan bisikletle yola çıkarak İstanbul’a gelen bisikletçi grubu Beşiktaş'ta ağırladı. Dünya Barış Parkı’nda gerçekleşen buluşma etkinliğine Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ı temsilen meclis üyemiz Av. Esra Yenidünya katıldı. Dünya Barış Parkı’na ulaşan bisikletçilere Beşiktaş Özgür Pedallar grubu da eşlik etti.

Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zekria Barakzai’nın da katıldığı buluşmada karşılıklı birlik ve beraberlik mesajları verildi. Başkonsolos Zekria Barakzai, iki ülke arasındaki dostluğa vurgu yaptı ve Beşiktaş Belediyesi nezdinde Başkan Rıza Akpolat’a teşekkürlerini iletti.

Meclis üyemiz Av. Esra Yenidünya ise Afganistan’dan gelen bisikletli gruba tebrik çiçeği ve Başkonsolos Zekria Barakzi’ye de belediyemiz adına hediye takdim etti. Buluşmada bir konuşma gerçekleştiren Av. Esra Yenidünya şu ifadeleri kullandı: Afganistan’ı ülkemize Akdeniz ve Karadeniz ile bağlayan Lacivert Yol sadece bir ticaret yolu değil sevgi ve kardeşlik yolu olarak da hatırlanacaktır. Afganistan yıllardır süren bağımsızlık mücadelesini şimdi özgürlük ve çağdaşlık mücadelesine döndürmüştür. Biz kardeş Afgan halkı ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlayan İstiklal Mücadelemizden bu yana gelen bağlarımızı güçlendirmekten onur ve gurur duyuyoruz. Bu etkinliğin Beşiktaş’ta son bulması da bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Başkanımız Rıza Akpolat’ın da selam ve sevgilerini sizlere buradan iletiyorum.

Afgan bisikletçiler, hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından İstanbul Valiliği'ne doğru yola çıktı.


Lacivert Yolu Anlaşması; Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında 15 Kasım 2017 tarihinde Türkmenistan'ın başkentinde imzalanmıştır. Beş ülke arasında imzalanan ve bölgesel anlaşmalardan biri olan Lacivert Yolu, Afganistan hükümetinin en önemli projelerinden biridir. Projenin amacı, Afganistan’ın Karadeniz’e ve Akdeniz’e erişebilmesi için en kısa güzergâhı sağlamaktır. Lacivert Yolu Projesiyle bölge ülkelerden ihraç mallarının transferinde zaman ve maliyetin önemli ölçüde azaltılması hedeflenmektedir.


Foto Galeri


Yeni Haberler