1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!

Beşiktaş’ta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları…

Eklenme Tarihi: 01 Temmuz 2019 Pazartesi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 93. yıl dönümü deniz kenti Beşiktaş’ta ve İstanbul'un pek çok noktasında coşkuyla kutlandı. Ülkemizin özellikle kıyı bölgeleri görkemli kutlamalara sahne oldu...

Sabah saatlerinde Beşiktaş Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı önünde gerçekleştirilen resmi tören, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı. Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından kutlamalar devam etti. Beşiktaş Belediyesi Bando Ekibi, İTÜ Denizcilik Fakültesi Boru Trampet Takımı ve İBB Engelliler Müdürlüğü Mehter Takımı program kapsamında gösteri yaptı. Boğaz gezintisi, müze-sergi ziyaretleri, atölyeler ve deniz sporlarının yanı sıra deniz temizliği ve sualtı temizliği etkinlikleri de yapıldı.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, Beşiktaş’ta gerçekleşen kutlama programı çerçevesinde bu sene de Boğaz’ın derin sularına dalarak deniz dibi temizliği yaptı.

TURMEPA, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 93. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında on binlerce kişinin her gün önünden geçtiği Beşiktaş İskelesi’nde dip temizliği etkinliği düzenlendi. Beşiktaş Belediyesi iş birliği ve Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği’nden gönüllü dalgıçların desteği ile gerçekleştirilen etkinlikte, denizden çıkarılanlar yine görenleri şaşırttı. Bu atıklar arasında; onlarca cam şişe, güneş gözlükleri, plastik parçalar, ev araç gereçleri, otomobil direksiyonu, sigara izmaritleri bulunuyor. Dalgıçlar tarafından ilginç eşyaların çıkartılmasını ilgiyle izleyenler daha sonra TURMEPA yetkilileri tarafından atıkların denizlere verdiği zararlar hakkında bilgi edindi.

Denizden gün yüzüne çıkarılan atıklar daha sonra bu yıl dokuzuncu kez kapılarını açan TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde değerlendirilerek denizlerin önemini anlatmak için kullanılan birer eğitim materyaline dönüştürülecek.


Foto Galeri


Yeni Haberler