Küçük İskender’e Veda…

Küçük İskender’e Veda…

Şair Küçük İskender Beşiktaş’tan sonsuzluğa uğurlandı…

Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2019 Perşembe

3 Temmuz 2019 Çarşamba günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden değerli şairimiz Küçük İskender, son yolculuğuna Beşiktaş’tan uğurlandı.

Küçük İskender için 4 Temmuz Perşembe günü Akatlar Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Anma törenine; şairin ailesi, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Kültür eski Bakanı Ercan Karataş, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Yazar Pelin Batu, Müzisyen Can Bonomo, Yazar Ahmet Ümit, Ressam Bedri Baykam gibi isimlerin de aralarında bulunduğu, edebiyat ve sanat dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Yakınlarının Küçük İskender ile ilgili anılarını paylaştığı, zaman zaman duygu dolu anların yaşandığı törende; şairin hayatını anlatan kısa bir belgesel de gösterildi.

Törende konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ise şunları söyledi:
“Küçük İskender’in henüz yazmadığı şiirlerinden maalesef mahrum kaldık. Ama bir yandan da, iyi ki girmiş hayatımıza diyoruz. Çünkü Küçük İskender şiirleriyle hem ruhumuza hem de kültürel mirasımıza katkıda bulundu. Sadece bu yüzden bile ona şükran borçluyuz. Onu, bize kazandırdığı eşsiz duygu dünyalarıyla uğurluyoruz. Biz, büyük bir şairimizi kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun.”

Küçük İskender, Ortaköy’deki Büyük Mecidiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

Gerçek adı Derman İskender Över olan Küçük İskender, yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek 55 yaşında aramızdan ayrıldı. Şiirlerinde büyük harf kullanmadığı için "Küçük" lakabını alan şair, Bavul dergisindeki son yazısında okurlarına aşağıdaki şu satırlarla veda etmişti:

“Haziran 2018’te saptanan tümörler, metastazlar, o, bu: Sancılı, keyifsiz bir yolun başlangıcı benim için. Bugüne güzel geldiğimizi düşünüyorum; böyle de gittiği yere kadar gidecektir. Kaç kuşaktır sizinle olduğumdan dolayı samimiyetle söylüyorum ki çok mutluyum. Arşivimdeki, masamdaki, aklımdaki her şeyi toparlamaya, yarım bırakmadan size teslim ederek fişi çekmeyi planlıyorum. Umarım, zamanım yeter. Dostça kalın.”Foto Galeri


Yeni Haberler