Belgesel: “Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası”

Belgesel: “Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası”

Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde belgesel gösterimleri başlıyor...

Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2019 Salı

Savaş Güvezne’nin yönettiği “Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası” belgeseli, 25 Temmuz Perşembe günü saat 19.30’da yönetmenin katılımıyla Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde…

Önce Belgesel Gösterimi, Sonra Yönetmen ile Söyleşi
Belgesel gösteriminin ardından katılımcılar, Yönetmen Savaş Güvezne ile sohbet etme fırsatına sahip olacak.

Tarih: 25 Temmuz 2019 Perşembe
Saat: 19.30
Yer: Karaoğlan Gençlik Merkezi
Adres: Türkali Mah. Ihlamurdere Cad. No: 50 Beşiktaş

*Ücretsizdir.

Belgesel Hakkında
Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası, Cumhuriyet'in ilk yıllarında soyadı Atatürk tarafından verilen Nuri Demirağ'ın havacılık sektörüne girerek Beşiktaş’ta kurduğu fabrika, havacılık ve vatan sevgisi, siyasi çekişmeler ortasında kalmasını konu alıyor.

Yönetmen Hakkında
M. Savaş Güvezne, 1948’de İstanbul'da doğdu. Yüksek öğrenimini Teknik Öğretmen Okulu'nun Elektronik Bölümü’nde yaptı. TRT Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber Merkezi’nde altı yıl kameraman olarak çalıştı. On bir yıl sarı basın kartı taşıyarak gazetelerde ve haber ajanslarında çalıştı. TRT'den ayrıldıktan sonra belgesel filmlerin yanı sıra tanıtım ve reklam filmlerinde yönetmenlik yaptı. Ulusal ve Uluslararası birçok yarışma - gösteriye çalışmaları ile katıldı. Yedi yıl İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Başkanı olarak görev yaptı. 5 yıl süre ile Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalinin Genel Koordinatörlüğünü, İki yıl Antalya Kaleiçi Festivali'nin danışmanlığını üslendi. “Beşiktaş'ta Bir Tayyare Fabrikası”, 36 yılı aşkın bir zamandır bu sektörde görev yapan Güvezne’nin 13'üncü belgesel çalışmasıdır. Savaş Güvezne, Belgesel Sinemacılar Birliği'nin kurucu üyesi, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyesidir.

Belgesel Sinemacılar Birliği’nin sayısı 2000’e ulaşan yerli ve yabancı belgeselden oluşan arşivi, Eylül ayı sonuna kadar Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde gösterilecek.

Yeni Haberler