Beşiktaş'ta Ayda Bir Gün Sokak Bizim...

Beşiktaş'ta Ayda Bir Gün Sokak Bizim...

Her ay “Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinlikleri kapsamında belirlenen sokaklar; gün içerisinde araç trafiğine kapatılarak yayaların, bisikletlilerin, engellilerin kullanımına açılıyor.

Eklenme Tarihi: 05 Ağustos 2019 Pazartesi

Sokak kültürünü canlandırmayı, yaya öncelikli erişimi ve yaşanabilir sokakları temel alan “Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliği, 4 Ağustos 2019 Pazar günü Beşiktaş Gazi Refik Sokak’ta gerçekleşti. Beşiktaş Belediyesi ve Sokak Bizim Derneği iş birliğiyle düzenlenen etkinlik günü sokak, saat 17.00 - 22.00 arasında araç trafiğine kapatılarak yayaların ve bisikletlilerin kullanımına açıldı. 

Etkinlik süresince sokakta her yaştan insanla çeşitli sanat atölyeleri, müzik dinletileri, sokak oyunları, tiyatro gösterileri, piknik, çocuklara yönelik resim atölyesi gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi. Ulaşım politikalarına ve trafik problemlerine farkındalık yaratmayı amaçlayan, "Yaşanabilir sokak nasıl olur?" sorusuna cevap arayan etkinlikte; katılımcılar, özellikle de çocuklar, sokak kültürünü doyasıya yaşadı.

“Her ay bir sokağı araç trafiğine kapatarak insan odaklı sokak yaratıyoruz”

Sokak Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Erturan, Gazi Refik Sokak’ta gerçekleştirilen etkinlikte konuştu. Beşiktaş Belediyesi’ne teşekkür eden Erturan, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bu etkinlikle biz insanlarla farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Yaşadığımız şehirler, sokaklar hep araba odaklı. Biz insan odaklı şehirler, mahalleler istiyoruz. Ayda bir gün sokak bizim olsun diyoruz. Bu etkinlik, yaya haklarını, bisikletli ulaşımı ve herkes için erişilebirliği savunan bir etkinlik. Sokağı araç trafiğine kapatıyoruz ve bir gün boyunca herkes bu sokağı istediği gibi özgürce kullanma hakkına sahip oluyor. Bu sokakta sokağı canlandırmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu bir prova oluyor. Eğer bu etkinlik bir gün oluyorsa bütün yıl da olabilir mesajı vermeye çalışıyoruz. Bu projemiz 2007 yılında başladı. İstanbul’un pek çok noktasında bu etkinliği düzenliyoruz. Beşiktaş özelinde bakarsak buradaki üçüncü etkinliğimiz. Eylül ve Ekim aylarında da bu etkinliğimiz Beşiktaş’ta olacak. Her ay bir sokağı araç trafiğine kapatarak insan odaklı bir sokak yaratmayı amaçlıyoruz. Her daim bizlerin yanında olan başta Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat olmak üzere desteğini esirgemeyen herkese de teşekkürlerimi sunuyorum’’ dedi.


Foto Galeri


Yeni Haberler