Dünya Temizlik Günü!

Dünya Temizlik Günü!

Let’s Do It! (Haydi Yapalım!)” çevre temizliğine farkındalık hareketi, 169 ülke ile eş zamanlı olarak 21 Eylül Cumartesi günü, 81 ilde ve binlerce farklı noktada gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2019 Çarşamba

Let’s Do It (Hadi Yapalım), 2008 yılında küçük bir baltık ülkesi olan Estonya’da ortaya çıkan ve 50.000 kişinin bir araya gelerek ülkenin 10.000 ton çöpünü 5 saat içinde temizlemesiyle birlikte etki alanını hızla genişleterek; tek günde temizlik modeli ile 15 ülke tarafından çarpıcı sonuçlarla tekrar eden bir farkındalık hareketi olarak büyük ses getirdi. Bu hareketin sonucunda toplam katılımcı sayısının 2,5 milyonu bulduğu veriler arasına kaydedildi.

Estonya'dan başlayan ve dünya genelinde bir dizi yerel, ulusal ve bölgesel temizlik etkinliğine katılmalarını isteyen küresel çevre temizlik hareketi Let’s Do It (Haydi Yapalım), 21 Eylül 2019 Cumartesi günü tüm dünya ve Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak Sivil Yaşam Derneği koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

Bu yıl Sivil Yaşam Derneği, JCI Türkiye, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türk Tıp Öğrencileri Birliği, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ortaklığında ve yerel yönetimler desteğiyle gerçekleşen Let’s Do It ile genç nesillere temiz bir dünya bırakılması hedefleniyor.

2018 yılında Türkiye’ de 58 ilde, 41.623 kişinin katılımıyla organize edilen etkinlikte 127 ton atık toplanmıştı. Kendi bünyesinde barındırdığı binlerce aktif gönüllüsü, farklı sivil toplum örgütlerinde gönüllülük esaslı çalışmalar yürüten aktivistler ve çevreye duyarlı bütün vatandaşlarımız ile birlikte; bu yıl, 81 ilde yüz binlerce gönüllü bu projeye destek verdi.

Her yaş aralığından katılım gösteren gönüllüler, Dünya Temizlik Günü'nün oluşturduğu farkındalık ve milli çöp meselesi hakkında detaylı bilgi sahibi olma fırsatını yakalayarak, yaşam alanımız olan Dünya’nın sürdürülebilir kılınması adına gerekli olan bilinci aşıladı.

Beşiktaş Belediyesi'nin de destek verdiği farkındalık hareketi kapsamında 21 Eylül Cumartesi günü Abbasağa Parkı'nda temzilik etkinliği yapıldı.
Yeni Haberler