EtilerFest 2019!

EtilerFest 2019!

EtilerFest Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde Sanatçılar Parkı’nda gerçekleşti...

Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2019 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde ElliDER (Etiler Levent Liseliler Derneği) ve HÇEV (Hülya Çavuş Eğitim Vakfı) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen EtilerFest, 21 ve 22 Eylül tarihlerinde Sanatçılar Parkı’nda birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleşti. Her yıl bir ünlü ismin konuk olduğu festivalin bu yılki onur konuğu ise Türk Sineması'nın dev ismi Türkan Şoray oldu. Festival kapsamında alanında artı değer üreterek topluma katkı sağlamış, Levent ve Etiler’le bütünleşmiş duayen isimlere verilen Emek ve Şükran Ödülü, bu sene Atilla Dorsay’a verildi. Festivale Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın yanı sıra Türkan Şoray, Ahmet Ümit, Nil Burak ve Meral Orhansoy da katıldı.

5. Etiler Festivali (EtilerFest) kültür-sanat ağırlıklı zengin programıyla katılımcıları büyüledi. Hülya Çavuş Eğitim Vakfı (HÇEV) tarafından düzenlenen festivalde katılımcılar doyasıya eğlenirken, yapılan kültürel etkinliklerle edebiyata ve sanata doydu. Festival, “Bir Toplumun Umudu: Eğitim ve Öğretmenlerimiz” ana temasıyla Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Sinemanın Yorulmaz Ustası Atilla Dorsay’a Şükran Ödülü
EtilerFest kapsamında, alanında artı değer üreterek topluma katkı sağlamış, Levent ve Etiler semtleri ile bütünleşmiş duayen isimlere verilen Emek ve Şükran Ödülü, bu yıl, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’a sunuldu. Atilla Dorsay için hazırlanan törende yazar Ahmet Ümit, sinema eleştirmeni Burak Göral, Mehmet Yalçın ve Meral Orhonsay birer konuşma yaptı. Zülfü Livaneli ise törene video ile bağlandı. Zülfü Livaneli Dorsay için, “Hem sinemamızda, hem kültür hayatımızda, yazılarıyla, kitaplarıyla, düşünceleriyle, dostluklarıyla hep onurlu bir yerde durdu” dedi. Törende Nil Burak konuşmasının ardından şarkılarını katılımcılarla birlikte Atilla Dorsay için seslendirdi. Etiler semti sakinleri adına HÇEV tarafından verilen ödülün ilki ise Halit Kıvanç’a takdim edilmişti.

"Sinemanın Sultanı"na Yoğun İlgi

Pek çok ünlü sanatçının ve ismin katıldığı EtilerFest’in bu anlamdaki onur konuğu; Emek ve Şükran Ödül Töreni için festivale gelen, Türk sinemasının dev ismi Türkan Şoray oldu. Şoray’ın festival alanına girişi sırasında katılımcılar Şoray’ı alkış yağmuruna tuttu ve Sanatçılar Parkı’nda çok özel anlar yaşandı. Türkan Şoray “Ömrümde hayranlık duyduğum sayılı insan vardır. Atilla Dorsay da onlardan biridir. Kendisine hayranlığım yıllardır süren bir hayranlıktır” ifadelerini kullandı.

"Zeki Müren Festivalde": Binlerce Selfie
Etiler ve Levent bölgesi ile bütünleşmiş isimlerden Sanat Güneşi Zeki Müren de festivalde unutulmadı.Prof. Dr. Namık Sinan Turan ve Doç. Dr. Bilen Işıktaş “Komşumuz Zeki Müren” başlıklı sohbette Türkiye’nin en önemli kültürel ikonu Zeki Müren’i çeşitli yönleriyle anlattı. Zeki Müren’e ilişkin çarpıcı video görüntülerinin yer aldığı bir video sunumun da yapıldığı sohbet, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Zeki Müren’in şarkılarından oluşan dinleti sırasındaysa büyük - küçük her yaş grubundan katılımcı, büyük bir sessizlik ve hayranlık içinde Zeki Müren’i dinledi. Zeki Müren’in Madame Tussauds koleksiyonunda yer alan balmumu figürü ise festival alanında ziyaretçilerle buluştu. Katılımcılar figürle  selfie çektirdi.

Başkan Akpolat: "Beşiktaş sanata, kültüre ve sanatçıya destek vermeye devam edecek"

Festivalde bir konuşma gerçekleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Beşiktaş’ı kültür ve sanat festivallerinin merkezi haline getireceğiz” diyerek sözlerine başladı ve şu ifadeleri kullandı: “Ana teması ‘Bir Toplumun Umudu: Eğitim ve Öğretmenlerimiz’ olan bir festivalde olmak çok önemli. Türkan Şoray, Atilla Dorsay gibi insanlarla aynı yerde olmak çok önemli. Ustalara saygı göstereceğiz, onların varlıklarını ve etkilerini devam ettirmesini sağlamak bizim çok önemli, çünkü sanat çok önemli. Toplumu uyarmak ve yönlendirmek anlamında sanata ihtiyacımız var. Eski günlerimize dönmek anlamında da bunu çok önemsiyoruz. Beşiktaş Belediyesi olarak kültüre, sanata ve sanatçıya destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Etkinlik Zakkum Konseri ile Sona Erdi!
İlgi çekici aktivite noktalarında katılımcıların eğlenceli saatler geçirdikleri festivalde, 7’den 70’e herkes Akut Spor Kulübü’nün hazırladığı özel içerikle sokak oyunlarının tadını çıkardı. AKUT Spor Kulübü, 10’uncu yaş gününü de festivalde kutladı. Yasemin Pakkan Eğitim Kurumları’nın çocuklar için hazırladığı atölyelere, çocuklar ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Canlı dinletiler ve dans gösterileri ile hafta sonunu bir şenliğe çeviren festivalde; eğlencenin zirvesi alternatif rock grubu Zakkum’un konseriyle yaşandı. 


Foto Galeri


Yeni Haberler