Nikah Başvurusunda Kolaylığa “Evet”

Nikah Başvurusunda Kolaylığa “Evet”

Beşiktaş Belediyesi, e-Nikah hizmetiyle yeni evlenecek çiftlerin başvuru yoğunluğu ve sıra bekleme sorununu ortadan kaldırıyor.

Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2019 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi, nikah işlemleri prosedürlerinde hem kolaylık hem de zaman tasarrufu sağlayacak olan e-Nikah hizmetiyle öncü bir uygulamaya daha imza attı.

e-Nikah uygulamasıyla çiftlere, başvuru için gereken evrakları sisteme yükleme, nikah gününü belirleme, nikah günü ve yerine göre ödemesi gereken ücreti öğrenip ödeme, evlendirme dairesine gitmesi gereken günü planlama imkanı sunuluyor.

Bu uygulamadan önce evlenme isteğinde bulunan çiftler, tarih bildirmek, gerekli belgeleri öğrenmek ve bu belgeleri teslim etmek üzere evlendirme dairesini iki kez ziyaret etmek zorundaydı. Bu süreyi tek güne indiren e-Nikah uygulamasıyla başvurularını online olarak yapan çiftler, sadece evraklarını teslim etmek üzere evlendirme dairesine giderek işlemlerini tamamlayabilecek. Böylece başvuru yoğunluğu ve sıra bekleme sorunu da ortadan kalkmış olacak.

Günümüz teknolojisinde birçok alanda olduğu gibi nikah başvuru işlemlerinin de evden, işten, kişisel bilgisayar ya da cep telefonlarından kolaylıkla yapılabilmesini hedefleyen uygulama, evlendirme yönetmeliğindeki hükümlere uygun şekilde kurgulandı. Belediyemizin otomasyon sistemi ile entegre olan e-Nikah sisteminde başvurular yetkili memurlarımız tarafından incelenecek. Beyan edilen evraklara göre evlenmelerine engel bir durum olmadığı tespit edilen çiftlerimize, evrakların asıllarını teslim etmek ve nikah öncesinde gerekli evrakları imzalamak üzere sistem üzerinden bilgilendirme ve davet gönderilecek.

Yaşadığımız kentin günlük yoğunluğu içerisinde e-Nikah, vatandaşlarımıza başta zaman tasarrufu olmak üzere pratikliğiyle birçok alanda kolaylık sağlayacak. Beşiktaş Belediyesi’nin öncülük ettiği e-Nikah, bir ilk olması özelliğiyle de birçok belediyeye örnek olacak.


e-Nikah işlemleri sayfası için tıklayınız.
Yeni Haberler