MEF Okulları ile Çevresel Dönüşüm Protokolü İmzalandı!

MEF Okulları ile Çevresel Dönüşüm Protokolü İmzalandı!

Beşiktaş Belediyesi, MEF Okulları ile Çevresel Dönüşüm Protokolü imzaladı...

Eklenme Tarihi: 07 Ocak 2020 Salı

Başkan Rıza Akpolat’tan Çevresel Farkındalık Projesi!
Beşiktaş Belediyesi, atıkların çevreye verdiği zararları azaltmak ve geri dönüşebilen organik atıklardan maksimum fayda sağlamak amacıyla MEF Okulları ile Çevresel Dönüşüm Protokolü imzaladı. Başkan Rıza Akpolat’ın imzaladığı protokol kapsamında MEF Okulları kampüsünde kurulan kompost makinesi devreye alınacak.

Yerel yönetimlerin çevre bilinci oluşturma ve farkındalık yaratma noktasındaki önemine inanan ve strateji geliştiren Beşiktaş Belediyesi, bu hedef doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. MEF Okulları’nın organik atıklarını kaynağında kompost makinesi ile çevreye yeniden kazandıracak olan protokol, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile MEF Okulları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir arasında imzalandı. Elde edilen kompost, Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı park ve bahçeler ile tüm Beşiktaş’taki yeşil alanlarda toprağı zenginleştirmek için kullanılacak.

Başkan Rıza Akpolat: ‘’Birinci Kriterimiz İklim Kriziyle Mücadele!’’
Törende bir konuşma gerçekleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat; "Öncelikle sözlerime MEF okullarının bu konudaki hassasiyetine değinerek başlamak istiyorum. Vizyon planlarında da öğrencilerin bu duyarlılıkla yetişmesi gerektiğine önem veriyorlar. Dolayısıyla bu protokolü beraberce imzalamaktan ben de çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Tabii dünyanın aslında ortaklaştığı konulardan bir tanesi iklim kriziyle mücadele... Biz kardeş belediye çalışmaları kapsamında Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerine gittiğimizde her ortak masa toplantısında birinci kriterimiz iklim kriziyle mücadele oluyor. Dolayısıyla bu atık yönetimi çok önemli; çünkü insanların bilinçsizce doğaya bıraktığı atıkları, bunun türü fark etmiyor yemek atığı da olabilir plastik atık da olabilir, bunlar doğaya inanılmaz zarar veriyor. Bunların vahşi depolama sistemiyle çevrilmeye çalışılması sera gazı salımını artırıyor ve dolayısıyla bu da iklim krizini büyüten bir durum. Bununla mücadele etmek adına WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Unilever iş birliğiyle iki tane kompost makinemız vardı. Bunlardan birini MEF okullarıyla birlikte kullanacak olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Tabii bu hassasiyetin yükseltilmesi gerekiyor ve biz Beşiktaş Belediyesi olarak atık yönetimi sistemimizi geliştireceğiz" dedi.

Beşiktaş Belediyesi, Çevresel Dönüşüm Projesi ile 2. Kompost makinesini de faaliyete geçirerek yıllık 40.800 kg organik atıktan 13.000 kg kompost üretmeyi hedefliyor. Proje ile israfı önlemenin yanı sıra doğaya ve ekonomiye de katkı sağlanmış olacak.

Belediyemiz aynı zamanda İklim için Kentler Çalıştayı'nda “İklim için Kentler Deklarasyonu”na imza vererek iklim farkındalığına da destek vermişti. Madrid'te gerçekleşen BM İklim Değişikliği Zirvesi (COP25) sırasında açıklanan deklarasyon, Türkiye'deki belediyelerin de dünyanın geri kalanında olduğu gibi iklim acil durumuna kayıtsız kalamadıklarını gösteren ilk taahhüt belgesi olduğu için tarihi önem taşıyor.

Foto Galeri


Yeni Haberler