Beşiktaş'ta Leonardo Da Vinci'ye Saygı Sergisi!

Beşiktaş'ta Leonardo Da Vinci'ye Saygı Sergisi!

"Leonardo Da Vinci'ye Saygı" sergisi, MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi'nde açıldı...

Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2020 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi, Leonardo Da Vinci’nin 500. ölüm yıl dönümünde anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Rönesans döneminin dahisi olarak anılan ressam, mucit ve bilge Leonardo da Vinci’ye Saygı Sergisi, MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde BELTAŞ destekleriyle açıldı. Ressam Onay Akbaş’ın geliştirdiği ve İbrahim Karaoğlu’nun küratörü olduğu bu özel sergiye; sanat, edebiyat ve akademi dünyasından birçok önemli ismin yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da eşi Derya Akpolat ile katıldığı açılış kapsamında bir konuşma yaptı ve şunları söyledi: "Ressam, heykeltıraş, mühendis, bilim insanı, filozof yani insanlık tarihindeki bu değişik alanlardaki özellikleri bir arada barındıran bir insana saygı niteliğindeki bu sergiye ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı onur ve mutluluk duyuyorum. Geçtiğimiz yıl içerisinde Leonardo Da Vinci’yi 500. ölüm yıl dönümünde andık. Bu sergi de bunu tamamlar nitelikte bir sergi... MKM’de; Avrupa’nın en büyük 2. sergi salonunda bu eserlerin görücüye çıkması bizim için onur verici bir durum. Biz yüzyıllardır kültür ve sanatın merkezinde olan Beşiktaş’ta sanatı ve sanatçıyı görünür kılmak, sanata ve sanatsal üretime destek ve sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için gece gündüz emek veriyoruz. Bu kültürel mirası devam ettirmek zorundayız."

Ressam Onay Akbaş ise yaptığı konuşmada serginin gezici bir sergi olduğunu; buradan Bodrum, Ankara, İzmir ve en son Da Vinci Müzesi’ne gideceğini belirterek şunları ifade etti: "Biz Türk sanatçılar olarak böyle bir projeye 'Da Vinci’nin 500. ölüm yıl dönümünde nasıl bir katkıda bulunabiliriz?' diye düşündük. Sonuçta evrensel bir değer. Üretilen evrensel değer bizim de değerimizdir. Da Vinci’nin o seyahatlerde kendilerine ne ifade ettiğiyle ilgili bütün sanatçılar burada kendi özgün işlerini yaptılar."

Yapılan konuşmaların ardından sergiyi gezen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, ressam ve sanatçılardan sergi hakkında detaylı bilgi aldı. Leonardo da Vinci’ye Saygı Sergisine; Tülin Onat, Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Onay Akbaş, Cem Sağbil, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, Bahar Oganer, Burçin Erdi’nin yanı sıra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Şair Ahmet Telli, Tiyatrocu Mehmet Erbil ve yazarlar Nedim Gürsel, Sunay Akın, İbrahim Karaoğlu, Metin Celal, Dr. Mustafa Tolay, Durmuş Akbulut ve Yalın Alpay gibi isimler destek verdi. Sergi, MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde 5 Mart Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilir.

Foto Galeri


Yeni Haberler