Beşiktaş’ta Temel Afet Bilinci Eğitimi Düzenlendi!

Beşiktaş’ta Temel Afet Bilinci Eğitimi Düzenlendi!

Beşiktaş Belediyesi, doğal afet olayları sonrası toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla yeni bir uygulamaya daha imza attı…

Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2020 Salı

Beşiktaş Belediyesi, Toplumsal Afet Platformu iş birliğiyle Konaklar Mahallesi sakinlerine Temel Afet Bilinci Eğitimi verdi. Eğitim sonrası afet tüneli ve sedyeyle yaralıların kurtarıldığı bir tatbikat gerçekleştirildi.

Belediyemiz, son günlerde yaşanan doğal afet olayları sonrası toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla Başkan Rıza Akpolat’ın da önerisiyle ilçede Temel Afet Bilinci Eğitimleri başlattı. Bu kapsamda düzenlenen ilk eğitim, Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı Afet Yönetim Merkezi öncülüğünde Konaklar Mahallesi sakinlerine verildi. 17 Şubat Pazartesi günü Yeni Levent Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen eğitime vatandaşlarımız da yoğun ilgi gösterdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Konaklar Mahalle Muhtarı Aslı Akyüz’ün de katıldığı eğitim çerçevesinde Toplumsal Afet Platformu Genel Koordinatörü Rezzak Elazat, toplumsal afet bilincinin geliştirilmesi konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirdi.

Eğitim seminerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Beşiktaş’ın ve İstanbul’un en önemli sorunlarından biri deprem… Bu konuyla ilgili olarak bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Beşiktaş, İstanbul’un zemini sağlam ilçelerden biri gibi görünse de mevcut yapı stokumuz çok yaşlı. Bu yapı stokumuzun iki tane deprem geçirmiş olması ve 1999 deprem yönetmeliği çıkmadan önce birçok binanın yapılmış olması bizim en büyük dezavantajımız. Dolayısıyla bu sorunları ortadan kaldırmak adına bu eğitim programlarımızı başlattık. Aynı zamanda İmar Müdürlüğümüze yeni kentsel dönüşüm planlarımızı hazırlatıyoruz. Tabii bunların hepsi katılımcı bir anlayışla olacak. Bu planlar uygulanır hale gelmeye başladıkça sizlerle paylaşacağız ve sizlerin katkılarınızı da dikkate alacağız. Herkesin ortaklaştığı, Beşiktaş’a yakışan bir planı hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Belediyesi Arama Kurtarma Ekipleri, eğitim sonrasında afet tüneli ve sedyeyle yaralıların kurtarıldığı bir tatbikat gerçekleştirdi. Temel Afet Bilinci Eğitimleri, Beşiktaş’ın farklı mahallerinde de devam edecek.

Foto Galeri


Yeni Haberler