Beşiktaş’ta İlk Adım Mobil Korteji!

Beşiktaş’ta İlk Adım Mobil Korteji!

Beşiktaş’ta "İlk Adım" etkinliği bu sene mobil kortejle gerçekleşti…

Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2020 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak için 16 Mayıs 1919’da ilk adımı attığı Beşiktaş’ta "Mobil Kortej" düzenledi. Koronavirüs salgını nedeniyle gerçekleştirilen etkinlik kapsamında resmi araçlardan oluşan kortej, Beşiktaş’ın mahallelerini bando eşliğinde dolaştı. Başkan Rıza Akpolat’ın da katıldığı mobil kortej, Atamızın Milli Mücadele için ilk adımı attığı Beşiktaş İskelesi’nde son buldu.

Her 16 Mayıs’ta belediyemiz tarafından düzenlenen ve Akaretler Atatürk Müzesi’nden başlayıp Beşiktaş İskelesi'nde son bulan "İlk Adım Yürüyüşü" bu yıl resmi araçlardan oluşan mobil kortej ile gerçekleştirildi. Kortej, anons aracı ve bando ekibimiz eşliğinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak tamamlandı.

Beşiktaş’ın cadde ve sokakları marşlar eşliğinde araçlarla dolaşıldı. Beşiktaş Belediyesi’nin konvoyunu gören vatandaşlar ellerine Türk bayraklarını alarak balkon ve pencerelerden korteje sevgi gösterisinde bulundu. Korteje eşlik eden Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da vatandaşlara el sallayarak herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Zaman zaman korteji durdurarak araçtan inen Başkan Akpolat, komşularına üzerinde Atatürk resmi bulunan Türk bayrağı hediye etti. Ses aracı ve bandoyu mobil kortejde gören vatandaşlar ise fotoğraf çekerek o anları telefonlarına kaydetti. Beşiktaş Belediyesi aynı zamanda törene katılamayan vatandaşlar için sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaptı. Mobil Kortej, Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na binerek Samsun’a hareket ettiği Beşiktaş İskelesi’nde son buldu. İskelede Atatürk ve silah arkadaşları anısına saygı duruşunda bulunulması ardından İstiklal Marşı okundu ve denize karanfiller bırakıldı.
 
Başkan Akpolat: "Atamızın mücadele azmi, kararlılığı bizim yolumuzu aydınlatıyor"

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, tören sonrası Beşiktaş İskelesi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Akpolat: "Bugün Akaretler’deki Atatürk Müzesi önünden başlayıp mahallelerimizi dolaşarak Beşiktaş İskelesi’ne geldik. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919’da Akaretler’deki evinden annesiyle helalleşerek yola çıktı ve gördüğünüz bu alandan bir kartal istimbotuna binerek kendisini Samsun’a götürecek olan Bandırma Vapuru’na gitmek üzere yola çıktı. Bağımsızlık ateşinin yakıldığı Beşiktaş’tan Samsun’a giderken de annesiyle helalleşerek ailesini Beşiktaşlılara emanet etti. O yüzden Beşiktaşlılar olarak sorumluluğumuz çok büyük. Atamızın mücadele azmi, kararlılığı bizim yolumuzu aydınlatıyor. Bu pandemi sürecinde de gösterdiğimiz kararlılık ve mücadeleyi aslında Atamızdan aldığımız kararlılıkla devam ettiriyoruz. Şartlar ne olursa olsun biz Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Gençliğe Hitabe’de verdiğimiz söz gibi bu sözümüzün de arkasında duracağız. Bugün Beşiktaş’ın doğum günü de diyebiliriz. Atamız, bağımsızlık için ilk adımı buradan attı; buradan yola çıktı. Bu da Beşiktaşlıların yükünü kat ve kat artırıyor… Biz de Beşiktaşlı olmaktan onur ve gurur duyuyoruz" dedi.Foto Galeri


Yeni Haberler