15 Temmuz Şehitleri Beşiktaş’ta Dualarla Anıldı

15 Temmuz Şehitleri Beşiktaş’ta Dualarla Anıldı

Hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde şehitlerimiz dualarla anıldı…

Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2020 Perşembe

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün dördüncü yıl dönümü kapsamında Beşiktaş’ta resmi tören düzenlendi. Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ve Beşiktaş Kaymakamlığı’nın koordinasyonuyla düzenlenen törende 15 Temmuz gecesi Beşiktaş’ta hayatını kaybeden şehitlerimiz dualarla anıldı. Milli birlik ve beraberlik vurgusunun yapıldığı törene Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, İstanbul Deniz Müzesi Şube Müdürü Yarbay Gökhan Atmaca, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, Gazeteci Nedim Şener, şehit aileleri ve yakınları katıldı. Resmi törenin ardından öğle saatlerinde Ortaköy Camisi'nde şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okutuldu. Daha sonra şehit ve gazi ailelerinin evleri ziyaret edildi.

Anma programı kapsamında öncelikle 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde 21 yaşında şehit olan Batuhan Ergin, Ortaköy Mezarlığı’ndaki kabri başında Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dualarla anıldı. Batuhan Ergin’in babası Ahmet Ergin oğlunun o gece köprüye çıkışını şu sözlerle anlattı: "15 Temmuz’da oğlum eve gel dedim. Baba sen rahat ol ben Muratlardayım dedi. O gün köprüye çıktı. Batuhan sözümü dinlemedi ve köprüde şehit oldu. Bana şehit babası rütbesini layık gördü. Allah razı olsun kendisinden; artık al bayrakta bizim Ergin Ailesi’nin de kanı var. Ben artık bayrağa bu gözle bakıyorum. Kendisinden Allah razı olsun diyorum."

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak duygularını şu cümlelerle ifade etti: "15 Temmuz Şehidimiz Batuhan Ergin’i kabri başında dualar ile andık. Bir kez daha tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum."

İlçe protokolü, 15 Temmuz’da hayatını kaybeden Beşiktaş’ın bir diğer şehidi Şenol Sağman’ın da evini ziyaret etti. Şehit Şenol Sağman, Riva Mezarlığı’ndaki kabri başında dualarla yad edildi. Daha sonra Gazi Serhat Maral, ilçe protokolünü evinde konuk etti ve kendilerini unutmayan misafirlerine teşekkür etti.

Akşam saatlerinde ise Beşiktaş Atatürk ve Demokrasi Meydanı’nda resmi tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dualarla son buldu. Törende konuşma yapan Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan şu ifadeleri kullandı: "4 yıl önce rahmeti rahmana kavuşan 251 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize Allah uzun ömürler versin. Ailelerine sabırlar diliyorum. 15 Temmuz gecesi gökyüzündeki yıldızları çalıp omuzlarına takan hain yüzlerle karşılaştık. O gece öyle bir uzadı ki sabah ezanıyla zafer buluşana kadar o gecenin nasıl geçtiğini, o saatlerin nasıl ilerlediğinin farkına varamadık. Ta ki sabah ezanları selalarla birlikte ülkemizi, vatanımızı tekrar bağımsızlığına kavuşturana dek… Hep birlikte ne durgunluğumuzun ne uykusuzluğumuzun farkına vardık. Zaferle birlikte hepimiz ancak huzura kavuşabildik. O gece şehit olan kardeşlerimiz öyle kutsal bir şehadete erdi ki normalde düşmanla savaştığınız zaman düşmanın kurşunlarıyla şehit olanlar kendi tanklarının altına yatarak kendi uçaklarının bombalarıyla maalesef şehit oldular."

Törenin ardından Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi tarafından, "15 Temmuz Destanı" adlı resim sergisi ziyarete açıldı. Beşiktaş Atatürk ve Demokrasi Meydanı’ndaki barkovizyonda 15 Temmuz hain darbe girişimine ait görüntülerin yer aldığı bir kısa belgesel film yayınlandı. Belediye ekiplerimiz de demokrasi nöbetine katılanlara çay, kahve ve su servisi yaptı. Demokrasi nöbeti sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

Foto Galeri


Yeni Haberler