Milli Mücadele Destanı Zafer Yolu Sergisi

Milli Mücadele Destanı Zafer Yolu Sergisi

Belediyemiz, 30 Ağustos Zaferi'nin 98. yılına özel Zafer Yolu Sergisi hazırladı...

Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2020 Perşembe

Türk Bağımsızlık Savaşı’nın ilk adımı 16 Mayıs 1919’da Beşiktaş’tan atılır. O güne kadar “Bağımsızlık” fikrini beyinlerinde oluşturmuş Mustafa Kemal önderliğindeki kurtarıcı kadrolar, işgal altındaki İstanbul’dan Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’na giden yolu açarlar. Mustafa Kemal Paşa, 16 Mayıs 1919’da bir grup silah arkadaşıyla buluşarak Beşiktaş İskelesi’nden bir bota biner ve açıkta bekleyen Bandırma Vapuru’na çıkar. Karadeniz’e açılan ve rotası Samsun olan Bandırma Vapuru, sadece bir grup insanı Anadolu’ya taşımaz. Bandırma Vapuru’nun gerçek yükü, bağımsızlıktır; Ulusal Kurtuluş Savaşı’dır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da başlattığı kurtuluş mücadelesi, çok geniş bir coğrafyada Türkiye’nin büyük bir bölümüne yayılarak eşsiz bir ulusal bağımsızlık savaşına dönüştü. Kurtuluş yürüyüşünü zafere ulaştıran en önemli mücadeleler Samsun’dan başlayarak Erzurum, Sivas ve Milli Mücadele’nin merkezi Ankara’ya, oradan da “Ya İstiklal Ya Ölüm!” şiarıyla İzmir’e uzanan rota üzerinde gerçekleşti. Kesin zafer, en kanlı savaşların sürdüğü batı cephesinde Yunanlıların 30 Ağustos 1922’de kesin yenilgisi ile kazanıldı.

30 Ağustos Zaferi’nin 98. yılına özel hazırlanan Zafer Yolu Sergisi, Mustafa Kemal’in tarih sahnesine büyük bir kahraman olarak çıktığı Çanakkale Savaşı’ndan başlayarak milli mücadelenin gerçekleştiği Zafer Yolu’nu tarihi ve güncel fotoğraflarla anlatıyor. 29-30 Ağustos tarihlerinde Barbaros Meydanı’nda 2 gün boyunca ziyarete açık olacak olan sergimizi linke tıklayarak dijital ortamda görüntüleyebilirsiniz. Milli Mücadele kahramanlarına saygı ve minnetle 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Tarihi zaferin önemine değinen Başkan Rıza Akpolat,
30 Ağustos mesajıyla tüm vatandaşlarımızı Zafer Yolu Serigisi'ne davet etti:
"30 Ağustos, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlık yolunda verilen milli mücadelenin başarıyla taçlandığı tarihtir. Çok büyük fedakârlıklarla kurtuluşu için savaşmış bir halkın zafer günüdür. Milli mücadelenin ilk adımının 16 Mayıs 1919’da Beşiktaş’tan atılması bizim için büyük bir gurur kaynağı. ‘Zafer Yolu’ sergimizle istedik ki, vatandaşlarımız milli mücadelenin temeli Çanakkale Savaşı’ndan başlayarak zafer yolunda yaşananlara adım adım tanıklık etsinler. Bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz, tarihimizde dönüm noktası olan bu halk hareketini her daim hafızalarda taze tutmak bizim vazifemiz."Yeni Haberler