27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödül Töreni Beşiktaş’ta Gerçekl...

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödül Töreni Beşiktaş’ta Gerçekleşti!

Başkan Rıza Akpolat, usta oyuncu Nur Sürer’e Onur Ödülü’nü takdim etti…

Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2020 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi, bu yıl 27’ncisi gerçekleşen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı. Sinema dünyasından pek çok önemli ismin katıldığı törende Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği aynı zamanda baş rolunde oynadığı “Nasipse Adayız”, En İyi Film dalında Altın Koza’nın sahibi oldu. Altın Koza Onur Ödülü’ne layık görülen usta oyuncu Nur Sürer’e ise ödülünü Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat takdim etti.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ödül Töreni bu yıl belediyemizin ev sahipliğinde Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Hayatını kaybeden sanatçılarımızın anıldığı bir video ile başlayan törende Ferhat Göçer sahne aldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana denilince akla sinema gelir. Sinema denilince de Altın Koza Film Festivali akla gelir. Bu yıl 27’ncisini kutluyoruz. Koronavirüs nedeniyle bu sene zor koşullarda gerçekleştiriyoruz. Arkadaşlarımız iyi bir şey yaptı ve dediler ki Adana denildiğinde akla sinema gelir. Adana’da bir film gösterilir ve Adana’da tutarsa Türkiye’de tutar. Adana’nın sinemada böyle bir etkisi, katkısı vardır. Bu böyle devam edecek’’ dedi. Başkan Karalar konuşmasının ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’a festivale yapmış olduğu ev sahipliği ve sunduğu katkılarından ötürü teşekkür plaketi takdim etti.

Başkan Rıza Akpolat ise böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu onuru dile getirerek şunları söyledi: “Altın Koza emekçilerine öncelikle iki kıtanın birleştiği Beşiktaş’a hoş geldiniz diyorum. Gönül isterdi ki biz de gelelim festivalimizi orada kutlayalım ama bu sene burada oldu. Diliyorum ki Adana, önümüzdeki sene bu festivali daha coşkulu bir şekilde yapacak. Tabii ki Adana bir çok sanatçı yetiştirdi. Yılmaz Güney’den Şener Şen’e, Karacaoğlan’dan Dadaloğlu’na ismini sayamadığımız yüzlerce sanatçı yetiştirdi. Şimdi bu bayrağı Nebil Özgentürk devam ettiriyor ve biliyorum ki ileride başkaları devam ettirecek. Şunu çok net ifade edebilirim ki Beşiktaş da tıpkı Adana gibi sanat için iyi bir ev sahibidir. Göreve geldiğimiz günden beri sanatı Beşiktaş’ın tüm kılcallarına yayma ve sanatçıyı görünür kılma misyonuyla hareket ediyoruz. Özellikle pandemi sürecinde, sanatçılarımızın zor günlerden geçtiğini biliyor ve yanlarında olmaya çalışıyoruz.‘’

Ödül töreni kapsamında Altın Koza Onur Ödülü’ne layık görülen usta oyuncu Nur Sürer’e ödülünü Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat takdim etti. Sürer, Adana Altın Koza Film Festivali’nin bir parçası olmaktan duyduğu gururu dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Adana benim için gerçekten çok önemli bir şehir oldu her zaman. Çünkü ben 1979 yılında Orhan Kemal’in uyarlaması ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ filmiyle Adana’da oyunculuğa başladım. Adana birçok usta ismi yetiştiren bir şehir. Buradan da sinemanın en şahane adamı Yılmaz Güney’e saygılarımı sunuyorum. Ayrıca bu ödülü de çok sevdiğim Zeydan Başkanımın döneminde almak da benim için ayrı bir onur.”

Türkiye'nin en önemli film festivallerinden biri olan Uluslararası Adana Altı Koza Film Festivali'nde, oyuncu ve senarist Ercan Kesal yönetmen olarak imza attığı ilk filmi 'Nasipse Adayız' ile En İyi Film ve En İyi Senaryo dalında Altın Koza kazandı. Yönetmen Leyla Yılmaz, 'Bilmemek' adlı filmiyle En İyi Yönetmen ve Yılmaz Güney Özel Ödülü'nün sahibi oldu. Senan Kara 'Bilmemek'teki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken Onur Berk Aslanoğlu 'Plaza' ve Serdar Orçin 'Ceviz Ağacı' filmlerindeki rolleriyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü paylaştı. Usta oyuncular Nur Sürer ve Rutkay Aziz festival kapsamında Onur Ödülü’ne layık görülürken Orhan Kemal Emek Ödülü de yapımcı, yönetmen ve görüntü yönetmeni Orhan Oğuz’a verildi.Foto Galeri


Yeni Haberler